Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piątek ostatnim dniem na zmianę sposobu opodatkowania firmy

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, których dochody mieszczą się pierwszym przedziale skali podatkowej, powinni wybrać zasady ogólne, w tym podatek liniowy.

Piątek ostatnim dniem na zmianę sposobu opodatkowania firmy
(Bartosz Krupa/East News)

W piątek ostatni dzień na zmianę sposobu opodatkowania firmowych dochodów w 2017 roku. Przedsiębiorcy do 20 stycznia muszą wybrać jedną z czterech form rozliczenia z fiskusem: podatek liniowy, ryczałtowy od przychodów, skalę czy kartę podatkową.

- Przy wyborze formy opodatkowania przedsiębiorca powinien kierować się między innymi swoimi zarobkami - wyjaśnia doradca podatkowy Krzysztof Sokołowski. - Dla ludzi, którzy dużo zarabiają uproszczone i zryczałtowane formy opodatkowania będą korzystne - dodaje. Jego zdaniem przedsiębiorcy, których dochody mieszczą się pierwszym przedziale skali podatkowej, powinni wybrać zasady ogólne, w tym podatek liniowy.

Przy skali podatkowej, opodatkowaniu podlegają dochody, czyli różnica między przychodami, a wydatkami firmy na prowadzoną działalność. Przedsiębiorca może skorzystać też z liniowego podatku w wysokości 19 proc. dochodu, bez względu na jego wysokość. Właściciel firmy może wybrać też ryczałtowe opodatkowanie przychodu. Wysokość stawki zależy od rodzaju działalności.

Część osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą, może skorzystać z tak zwanej karty podatkowej. Stawki są uzależnione od prowadzonej działalności czy liczby pracowników. Kartę można wybrać niezależnie od tego, kiedy w trakcie roku zakładamy firmę. Ci, którzy prowadzą już działalność i chcieliby skorzystać z karty, także muszą zdecydować się na to do 20 stycznia.

Pisemne oświadczenie trzeba złożyć do urzędu skarbowego. Spóźnienie oznacza, że firma będzie opodatkowana tak jak do tej pory.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia tego roku, przedsiębiorców obowiązują też nowe struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego, który służy do analizy VAT. Przede wszystkim zwiększyła się liczba podmiotów, które muszą w ten sposób raportować zakupy i sprzedaż. Dotąd były to tylko największe przedsiębiorstwa.

W styczniu zwiększyły się też uprawnienia pracowników urzędów skarbowych. Będą oni mogli sprawdzać łańcuchy dostaw i nabywców, szukając wyłudzeń podatku VAT. Dotąd robić mogli to jedynie inspektorzy Urzędów Kontroli Skarbowej.

Jeszcze większe zmiany wejdą od 1 marca, gdy nastąpi połączenie UKS i UC, a w ich miejsce powstaną urzędy celno-skarbowe.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)