Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Produkcja przemysłowa w Polsce. Nowe dane GUS

18
Podziel się:

Sytuacja sektora pod koniec 2016 roku prezentowała się słabo.

Produkcja przemysłowa w Polsce. Nowe dane GUS
(MAN Truck & Bus)

Grudzień był słabym miesiącem dla sektora przemysłowego. Produkcja w ciągu miesiąca zmniejszyła się o 4,3 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny. Wyhamowanie aktywności w tym sektorze widać też porównując dane rok do roku.

Miesiąc temu pisaliśmy o ponad 3 proc. wzrośnie aktywności sektora przemysłowego w Polsce. Listopadowy wynik był bardzo dobry, szczególnie, że miesiąc wcześniej sytuacja wyglądała kiepsko. Odbicie nie trwało jednak długo, bo w grudniu znowu roczna dynamika wzrostu wyhamowała - do 2,3 proc.

Daleko sektorowi do najlepszych ubiegłorocznych rezultatów. Przypomnijmy, że w sierpniu produkcja rosła w tempie 7,5 proc. W 2016 roku jeszcze 4-krotnie wzrosty przekraczały 6 proc.

Spowolnienie wzrostu nie jest zaskoczeniem. Spodziewali się tego ekonomiści ankietowani przez agencję ISBnews. Wśród trzynastu analityków zdarzały się nawet skrajne prognozy, mówiące o ujemnej dynamice na poziomie 1,1 proc. Najwięksi optymiści obstawiali wyhamowanie wzrostu do 2,5 proc. Biorąc to pod uwagę, wynik okazuje się całkiem dobry.

W stosunku do grudnia 2015 roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 16 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 17,9 proc., wyrobów z metali - o 15,4 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 11,7 proc., mebli - o 11,3 proc. i artykułów spożywczych - o 9,3 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2015, wystąpił w 18 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 12,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 7,8 proc., w produkcji napojów - o 6,4 proc., a także w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,2 proc. i w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 4,8 proc.

Słabsze wyniki przemysłu w ostatnich miesiącach można tłumaczyć m.in. obawami przedsiębiorców o hamujący wzrost gospodarczy. Ostatnie dane wskazały na spadek PKB z 3 do 2,5 proc. To najgorszy wynik od trzech lat.

Przy okazji danych o produkcji przemysłowej GUS podaje również wyliczenia konkretnie dla "budowlanki". Ta wciąż jest w głębokim dołku. Produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w grudniu o 8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Produkcja jest na minusie już trzynasty miesiąc z rzędu, choć tym razem znacznie mniej niż prognozowali analitycy. Średnio wskazywali na spadek rzędu 13 proc. Jednocześnie jest o prawie 35 proc. wyższa niż w listopadzie.

W stosunku do grudnia 2015 roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 11,3 proc., w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 9,4 proc., a w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 5 proc.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej opracowywane są na podstawie informacji przekazywanych przez podmioty gospodarcze, zatrudniające powyżej 9 pracowników.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
miki
7 lat temu
Mnie bardziej interesuje ile tego przemysłu jest w polskich rękach, albo czy w ogóle jeszcze taki występuje.
bertsi
7 lat temu
A u konkurencji: "Przemysł znów pozytywnie zaskoczył. Budownictwo odżyło". Trzeba czytać rożne opinie.
Rick
7 lat temu
Maowiecki może obniżyć VAT na materiały budowlane zanim się budownictwo zwinie. 23% to drastycznie dużo.
Zaneta
7 lat temu
No gdyby takie wyniki były za PO to WP-Money pisały by z zachwytem, byłby to cud gospodarczy.
Pytam
7 lat temu
A dlaczego inne portale ekonomiczne piszą co innego?????