Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Połączenie UPC i Multimediów Polska może zagrażać konkurencji. UOKiK przedłuża postępowanie

6
Podziel się:

UOKiK poinformował w środę, że postępowanie w sprawie przejęcia przez UPC kontroli nad spółką Multimedia Polska zostało skierował do drugiego etapu.

Połączenie UPC i Multimediów Polska może zagrażać konkurencji. UOKiK przedłuża postępowanie
(UPC)

W wielu miejscowościach łączny udział rynkowy UPC i Multimedia Polska przekracza 40 proc., a taka koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przedłużając postępowanie w sprawie transakcji. UPC chce zapłacić za przejęcie rywala ok. 3 mld zł.

UOKiK poinformował w środę, że postępowanie w sprawie przejęcia przez UPC kontroli nad spółką Multimedia Polska zostało skierowane do drugiego etapu.

"Analiza wniosku wykazała, że w wielu miejscowościach łączny udział UPC i Multimedia Polska przekracza 40 proc., od których prawo ochrony konkurencji domniemywa posiadanie pozycji dominującej" - napisano w komunikacie. "Istnieje zatem uzasadnione prawdopodobieństwo, że koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji, dlatego postępowanie zostało przedłużone" - wyjaśniono.

Przedwstępna umowa zakupu akcji spółki Multimedia Polska przez UPC została podpisana w połowie października. Wartość transakcji ustalono na ok. 3 mld zł, ale strony zastrzegły, że ostateczna kwota może zostać skorygowana w dół w zależności od wyników operacyjnych i finansowych w okresie poprzedzającym zamknięcie transakcji.

UPC to obecnie numer 1 w Polsce na rynku dostawców telewizji kablowej, natomiast Multimedia Polska zajmuje pozycję trzecią. Na koniec czerwca 2016 r. w zasięgu sieci UPC Polska znajdowało się blisko 3,1 mln gospodarstw domowych, a firma świadczyła usługi dla ponad 1,4 mln klientów. W tym samym okresie Multimedia obsługiwała ponad 832 tys. klientów. Obie firmy świadczą też usługi dostępu do internetu.

Jak wyjaśnia UOKiK, postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap postępowania trwa do miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku postępowanie może trwać dłużej.

"Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana" - zaznaczono w komunikacie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
koko
7 lat temu
sprawa prosta nie oglądać dziadostwa forsę wydać tylko na łącze internetowe i świat stoi otwarty kablówkę w kanał trochę kasy zostanie
ona
7 lat temu
Nigdy więcej kablówki w UPC. Po rozwiązaniu z nimi umowy jeszcze przez kilka miesięcy przysyłali mi rachunki do opłaty i straszyli firmą windykacyjną . Ledwo się od nich uwolniłam. W Ciechanowie to norma z tego co mówią mieszkańcy.
klient ...
7 lat temu
Radziłbym UOKiK szczegółowo zapoznać się z treścią umów i zawartymi w niej niuansami jakie Multimedia zawiera z klientami na RTV i Internet. Przede wszystkim na jasność treści i czytelność z czym nie jeden klient ma poważne trudności przy zawieraniu tychże umów napisanych milimetrowym druczkiem na kilku stronicach. Nawet lupa nie jest w stanie powiększyć liter do normalnych rozmiarów. A jaki jest temu cel to można się tylko domyślać.
asdasd
7 lat temu
Multimedii, a nie Multimediów.
Greg
7 lat temu
A to, że w wielu miejscowościach udział w rynku TVK firmy Multimedia Polska to równe 100% z wieloma praktykami monopolistycznymi UOKiK zauważył?