Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Reforma OFE nie zaszkodzi giełdzie. Ale wciąż jest wiele niewiadomych

7
Podziel się:

Analitycy komentują propozycje zmian w systemie emerytalnym.

Reforma OFE nie zaszkodzi giełdzie. Ale wciąż jest wiele niewiadomych
(Andrzej Hulimka/Reporter)

- Jeżeli reforma emerytalna zostanie przeprowadzona zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Mateusza Morawieckiego, to jej wpływ na giełdę może być nawet pozytywny - uważa Szymon Ożóg, dyrektor zarządzający BM Haitong Banku.

W ten sposób analityk odniósł się w rozmowie z WP money do planów związanych z przyszłością Otwartych Funduszy Emerytalnych, które przedstawił rząd. Zaznacza jednak, że mówiąc o "pozytywnym wpływie" ma na myśli głównie zapowiedzi dotyczące rozwoju tzw. trzeciego filaru emerytalnego i zachęcania Polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. - Jeżeli taka zapowiedź rzeczywiście się spełni, moglibyśmy liczyć na dopływ nowego kapitału na giełdę - zauważa Szymon Ożóg.

Według najnowszych zapowiedzi rządu z początkiem 2018 r. OFE zostaną zastąpione przez fundusze inwestycyjne. Jedna czwarta zgromadzonych w nich środków ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a reszta pozostanie w zarządzaniu funduszy. W założeniu ma więc być tak, że do państwowego systemu trafią wszystkie aktywa obecnych OFE, które nie są akcjami spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Podział aktywów zgromadzonych w OFE (mld zł)
Akcje spółek na GPW 108,68
Obligacje* 12,60
Depozyty w PLN 11,38
Akcje spółek na rynkach zagranicznych 10,72
Krajowe listy zastawne 1,34
Certyfikaty FIZ 0,10
Dłużne papiery instytucji z UE i OECD 0,09
Depozyty w walutach obcych 0,08
Akcje spółek nienotowanych na GPW 0,04
Inne zagraniczne papiery wartościowe 0,01

Źródło: WP money na podstawie danych KNF za listopad 2016. *To łączna wartość wszystkich rodzajów obligacji.

Z punktu widzenia inwestorów obecnych na GPW to właśnie zapowiedź przeniesienia akcji pod zarządzanie nowych funduszy wydaje się najistotniejsza. I jednocześnie - jak podkreślają analitycy - cała operacja nie powinna wzbudzać ich niepokoju.

- Na razie informacja o przekazaniu jednej czwartej środków zarządzanych przez OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej i przede wszystkim trzech czwartych funduszom jest przyjmowane za "dobrą monetę". W pewnym sensie wydaje się swego rodzaju prywatyzacją tych środków - mówi WP money Sobiesław Kozłowski, analityk z DM Raiffeisen Bank Polska.

Podkreśla jednak, że w celu "zachowania jakości zarządzania i ograniczenia kosztów oraz niepewności", byłoby dobrze, gdyby cała operacja przekształcenia OFE w OFI została przeprowadzona automatycznie. - Potencjalne alternatywne rozwiązania mogą tworzyć obawę o zbyt dużą ingerencję polityków i pośrednią nacjonalizację części spółek - zauważa Sobiesław Kozłowski.

Taka obawa z pewnością byłaby bardzo niekorzystna dla posiadaczy akcji spółek, w których akcjonariuszami są również OFE. Jak podaje Szymon Ożóg, tych firm jest na GPW ponad 240, a w niektórych przypadkach udział OFE w ich kapitale przekracza 50 proc.

- Widać, że na razie inwestorzy podchodzą do tego tematu ostrożnie. Jest spokój, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że rząd wciąż nie przedstawił wielu szczegółów proponowanych rozwiązań - zauważa Szymon Ożóg.

Wskazuje, że nie wiadomo na przykład czy nowe fundusze będą mogły zarządzać tylko akcjami polskimi, czy też z czasem będą mogły dywersyfikować swoje portfele, kupując np. obligacje. Nie wiadomo wreszcie, jak będzie zmieniała się ich polityka w zależności od wieku klienta.

Na odpowiedzi na te wszystkie pytania wciąż nie na dokładnych odpowiedzi. A to od nich zależy przyszłość naszych emerytur i ponad 145 mld zł zgromadzonych obecnie w OFE.

Aktywa zgromadzone przez OFE (mld zł)
Nationale-Nederlanden OFE 35,68
Aviva OFE Aviva BZ WBK 31,96
OFE PZU "Złota Jesień" 19,03
MetLife OFE 11,68
AXA OFE 9,36
Generali OFE 7,09
Nordea OFE 6,79
Allianz Polska OFE 6,65
PKO BP Bankowy OFE 6,63
AEGON OFE 6,00
OFE Pocztylion 2,69
Pekao OFE 2,14

Źródło: WP money na podstawie danych KNF.

- Przyszłość OFE czy trzeciego filaru jest o tyle istotna, o ile interesujemy się wysokością naszej emerytury. W tym kontekście warto pamiętać, że analizy pokazują, iż przechodząc na emeryturę w okolicy 2040-2050 roku pracownik może liczyć na emeryturę w wysokości blisko jednej trzeciej ostatniego wynagrodzenia. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym większa jest szansa na wygodniejszą emeryturę - przypomina Sobiesław Kozłowski.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
lolek
7 lat temu
zgadzam sie z przedmowca
Leszek 76
7 lat temu
Dlaczego mam wrażenie, że znowu zostaniemy orżnięci? Owszem, akcje zostaną zamienione w fundusze inwestycyjne, a obligacje, gotówka przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Jak to się skończy? Rząd znowu opróżni FRD, tym razem 1/3. I tak z 300 miliardów zł zostało 100. Brawo politycy. Co sądzicie o pomyśle, aby akcje także przekazać FRD i przekształcić w fundusz inwestujący w strategiczne firmy i inkasujący dywidendy? Zapraszam na stronę Wirtualna demonstracja na Facebook.
tomeksd
7 lat temu
Już raz zaufałem III filarowi wyszło mi na tym gorzej niż na samej giełdzie.
Ekspert
7 lat temu
Wcześniej dyrektor inwestycyjny PZU NFI, to dużo tłumaczy.
faafarafa
7 lat temu
Bredzisz pan panie ekspert