Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Ministerstwo Skarbu Państwa przestanie istnieć. Zostały już tylko dwa dni

164
Podziel się:

Od 1 stycznia 2017 r. zostanie zlikwidowane Ministerstwo Skarbu Państwa - zakładają dwie ustawy, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie od tej pory pełnił premier.

Ministerstwo Skarbu Państwa przestanie istnieć. Zostały już tylko dwa dni
(WITOLD ROZBICKI/REPORTER)

Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami premier Beaty Szydło. W zamian przewidziano m.in. utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, jako ciała doradczego zapewniającego Prezesowi Rady Ministrów kompleksowe i profesjonalne wsparcie w zakresie koordynacji nadzoru właścicielskiego.

Do 9-osobowej Rady po trzy osoby mają powoływać: premier, minister właściwy ds. gospodarki (obecnie MR) oraz minister właściwy ds. energii (ME). Do zadań Rady będzie należało również opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych.

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta, prezydent w środę podpisał dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Ustawy określają zasady zarządzania mieniem państwowym w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa. Wskazują m.in., który organ administracji jest właściwy do gospodarowania poszczególnymi składnikami mienia państwowego oraz jest uprawniony w zakresie wykonywania uprawnień właścicielskich w stosunku do spółek.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym "ma być podstawowym aktem regulującym zasady zarządzania mieniem stanowiącym własność państwa, przy czym jej przepisy będą miały zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w przepisach szczególnych". W tym zakresie ustawa zastąpi przepisy ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa.

Ponadto ustawa zmienia model zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa (rezygnacja z pojęcia "prywatyzacja"), rezygnacja z prywatyzacji bezpośredniej - w tym zakresie ustawa zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.

Nowa ustawa określa także wymagania dla członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych; wyodrębnia jednolitą grupę spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, w których wykonywanie uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa będzie podlegało szczególnemu nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w późniejszym terminie.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(164)
olo
7 lat temu
spójrzcie na facjatę Dudeła - jeden wielki fałsz
eee
7 lat temu
a jest coś czego prezydencik Duda nie podpisał? :] tez mi nowość. Ta banda oszołomów sama na siebie kreci bata, po przejęciu władzy za 3-7 lat przez partię X wszyscy zwiazani z pisem pójdą w odstawkę i będą scigani z ramienia prawa przez Ministra sprawiedliwości / prokuratora generalnego. Kto mieczem wojuje od miecza ginie, a i jeszcze jedno wrogów sobie łatwo naprodukować a to robi obiecnie PIS
bogdan1973
7 lat temu
Będzie Ministerstwo rozdawnictwa na kler i kulture Glińskiego
olin
7 lat temu
Brawo trzymać tak dalej i reformować Polskę
jola7777777
7 lat temu
Brawo PIS,państwo musi być transparentne
...
Następna strona