Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Likwidacja OFE. 75 proc. środków ma trafić na indywidualne konta emerytalne

312
Podziel się:

ERM zarekomendował, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków - poinformowało w komunikacie MF. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

Likwidacja OFE. 75 proc. środków ma trafić na indywidualne konta emerytalne
(REPORTER)

KERM zarekomendował, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków - poinformowało w komunikacie MF. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

"Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian, przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dokument ten został również przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów" - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Wyjaśniono, że zgodnie z kierunkowymi rekomendacjami tego dokumentu, 25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

Wskazano, że środki te znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru. Zgodnie z komunikatem rekomendacja ta jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazło się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia. Chcemy też, żeby wypracowane przez nas rozwiązania w jak największym stopniu pracowały na rzecz rozwoju polskiej gospodarki" - podkreślił cytowany w komunikacie Morawiecki, który jest jednocześnie przewodniczący KERM.

W rekomendowanej przez KERM Informacji Rady Ministrów zwrócono uwagę na konieczność stworzenia powszechnych, dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych w ramach III filaru systemu emerytalnego, opartych na automatycznym zapisie pracowników. Służyć to będzie rozwojowi dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

"Powyższa koncepcja wychodzi naprzeciw konieczności przebudowy modelu funkcjonowania OFE oraz wzmocnienia powszechnych emerytalnych programów kapitałowych, które to działania zostały wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz rozwinięte w Programie Budowy Kapitału" - dodano.

Rząd przyjmie rekomendację OFE

- Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego w Polsce trafią na najbliższe posiedzenie rządu - powiedział wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki. Wcześniej zaopiniowały je Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów.

Zieleniecki powiedział, że taka sama jest rekomendacja Komitetu Stałego RM. - Teraz rząd może podjąć decyzje co do rekomendacji. Przygotowany przez resort rodziny i pracy projekt dokumentu zakładał w części dotyczącej rekomendacji dotyczących OFE przekazanie wszystkich pozostających w nich środków do Funduszy Rezerwy Demograficznej i jednoczesne dopisanie tych środków dopisane do indywidualnych kont emerytalnych w ZUS.

- W pierwotnej wersji projektu stwierdziliśmy, że możliwy jest taki wariant. Wiedzieliśmy, że w uzgodnieniach międzyresortowych autor tego pomysłu, czyli pan premier Morawiecki zaproponuje ten fragment dotyczący jego koncepcji rozwiązania tego problemu - powiedział Zieleniecki.

- Jesteśmy też po Komitecie Stałym, który odbył się w środę i w tym dokumencie została koncepcja zaproponowana przez premiera Morawieckiego - dodał.

Wiceminister podkreślił, że rekomendacje po przeglądzie emerytalnym są - ze swej natury - bardzo ogólne. - Jest to dyrektywa kierunkowa, fragment dotyczący tej koncepcji jest bardzo ogólnie sformułowany w tym przeglądzie - stwierdził.

- Jest jeszcze decyzja Rady Ministrów - jeśli między świętami a Nowym Rokiem zbierze się rząd, to takie rekomendacje zatwierdzi. Projekt został uzgodniony, nie budzi kontrowersji i w takiej wersji został w czwartek skierowany na rząd - powiedział.

Pytany, czy na etapie uzgodnień przed decyzją rządu rozważano, czy możliwe jest przekazanie środków publicznych, za jakie składki w OFE uznał Trybunał Konstytucyjny, na prywatne konta Polaków w ramach III filara ubezpieczeń - powiedział, że rozmowa taka odbyła się podczas Komitetu Ekonomicznego. - Komitet doszedł do wniosku, że nie jest to dokument, czy etap, by uzgadniać szczegóły - mówił Zieleniecki.

- Nawet Rządowe Centrum Legislacji wskazywało, że przegląd ma być analizą funkcjonowania systemu, nie musi zawierać rekomendacji, ale myśmy takie sformułowali" - powiedział. "Oceniliśmy, że im ogólniejsze będą to zapisy, tym dokument ten będzie łatwiejszy do przyjęcia i nie będzie narzucać na przyszłość jakichś szczegółowych rozwiązań - dodał.

Opr. Izabela Trzaska

gospodarka
prawo
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(312)
IKE
5 lata temu
A co w przypadku jak posiadam już IKE, a kapitał zebrany w OFE przewyższa limit kwot wpłacanych do IKE?
YaN
7 lat temu
Wychodzi na to że, OFE od początku był planowany jako jeden wielki przekręt służący doraźnym celom wtłoczenia pieniędzy w nowo powstałą Giełdę Papierów Wartościowych i napędzeniu wielkich zysków spekulantom finansowym (na tym gruncie wyrosła kupa tego rodzaju "biznesmenów" wywodząca się ze znajomych i pociotków ówczesnej nomenklatury) oraz powstającym zarządom spółek oferujących takie ubezpieczenia, gdyż przypomnijmy, przez 3 lata od przystępujących był pobierany HARACZ na tzw. koszty zarządu, który bezpowrotnie był tracony i nie wliczany do późniejszych rozliczeń.
podatnik
7 lat temu
Za te OFE powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności ludzie którzy to wprowadzili i od 1998 roku oszukiwali ludzi.Powołali komisje do 830 milionów a do miliardów co nakradli cisza.
Win7
7 lat temu
A może oddać ludziom te pieniądze w gotówce???
olaboga
7 lat temu
Panie Premierze kiedy zostaną osądzeni i osadzeni twórcy OFE gigantycznej, zaplanowanej i wykonanej malwersacji środków publicznych na szkodę Polski i Polaków
...
Następna strona