Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZNP: rozpoczynamy przygotowania do strajku generalnego

24
Podziel się:
ZNP: rozpoczynamy przygotowania do strajku generalnego
(REPORTER/EAST NEWS)

Rozpoczynamy procedurę sporu zbiorowego - poinformował we wtorek przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po posiedzeniu Zarządu Głównego organizacji. Oznacza to, że rozpoczyna się przygotowanie do strajku generalnego w oświacie.

Jak powiedział Broniarz, nie będzie to strajk ostrzegawczy; żeby się odbył, decyzja o tym musi zapaść w referendum. Strajk odbyłby się w marcu.

Broniarz powiedział, że ZNP domaga się od rządu dwóch rzeczy: złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę oświaty i zwiększenia nakładów na edukację.

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały w ubiegłym tygodniu uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

ZNP: nieuzasadniona i nieprzemyślana reforma

Według ZNP reforma edukacji jest "nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wprowadzenia poniosą samorządy". Jak wyliczył związek, tylko w dwóch pierwszych latach reformy ten koszt to 985 mln zł.

W poniedziałek Broniarz spotkał się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak relacjonował po spotkaniu szef ZNP, prezydent zastrzegł, że na razie ustawy nie podpisze, bo jest ona w procesie konsultacji. We wtorek ZNP ma przedstawić głowie państwa swoje szczegółowe zastrzeżenia do reformy oświaty.

Wcześniej minister edukacji Anna Zalewska zapewniała, że nie będzie zwolnień nauczycieli w związku z reformą systemu nauczania. Tłumaczyła, że skoro liczba uczniów się nie zmienia, to i liczba nauczycieli będzie taka sama. MEN przygotowuje jednak przepisy, które dadzą obecnym nauczycielom w okresie przejściowym pierwszeństwo przy zatrudnianiu w liceach. Tam bowiem będzie na nich duże zapotrzebowanie.

Reforma oświaty. Likwidacja gimnazjów

Zgodnie z projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

oprac. Anna Frankowska

kraj
prawo
edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Aleksandra
7 lat temu
53odbijajac od tematu, warto czasem pochodzić po necie, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, kocham takie promocje
Mieczysława
7 lat temu
295szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, spraw sobie i dzieciakom radość, ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
Celina
7 lat temu
303szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, spraw sobie i dzieciakom radość, bit.ly/2ipIqHg, sama dostałam 3 sztuki!
Wanda
7 lat temu
128szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, świeżaki dla dzieci, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, sama radość!
ZK590
7 lat temu
czy taki broniarz nie powinien pracować do 67 lat? Latami bierze tłustą emeryturę a czas wypełnia organizowaniem anarchii.
...
Następna strona