Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Warszawa zbyt bogata dla Mazowsza. Będzie mierzona oddzielnie

0
Podziel się:

Warszawa wraz z wianuszkiem otaczających ją gmin zostanie wydzielona dla celów statystycznych z województwa mazowieckiego. Ma to pomóc Mazowszu w otrzymaniu większych pieniędzy z Unii.

Warszawa zbyt bogata dla Mazowsza. Będzie mierzona oddzielnie
(Kuba Jurkowski/REPORTER)

Warszawa wraz z wianuszkiem otaczających ją gmin zostanie wydzielona dla celów statystycznych z województwa mazowieckiego. Polska właśnie dostała zgodę Eurostatu na taki manewr. Ma on pomóc Mazowszu w otrzymaniu większych pieniędzy z Unii.

O statystyczne wydzielenie stolicy z województwa mazowieckiego zabiegał już poprzedni rząd. Po co taki zabieg w ogóle jest potrzebny? Chodzi o unijną kasę - kiedy przystępowaliśmy do Unii dwanaście lat temu, wszystkie regiony naszego kraju klasyfikowały się wśród najbiedniejszych terenów całej Wspólnoty. I jako takie kwalifikowały się do objęcia najwyższym unijnym wsparciem. Tak już jednak nie jest.

Jak wylicza ministerstwo rozwoju, między 2004 a 2014 rokiem Polska zanotowała największy skumulowany wzrost PKB wśród państw członkowskich UE. Zwiększył się on o 53,6 proc., podczas gdy średni skumulowany wzrost PKB dla całej UE osiągnął 12,2 proc. Mazowsze jako pierwsze wyskoczyło z klubu najuboższych, przekraczając 75 proc. średniej unijnej jeśli chodzi o PKB na mieszkańca.

Ale skok zamożności Mazowsza nie jest zasługą całego województwa, ale głównie aglomeracji warszawskiej. Reszta regionu przypomina bardziej ścianę wschodnią. Sama Warszawa wypracowuje PKB na mieszkańca na poziomie 290 proc. średniej krajowej i 160 proc. średniej unijnej. Te wskaźniki dla rejonów Radomia, Ciechanowa czy Ostrołęki są nawet czterokrotnie niższe. Gdyby Warszawa była liczona oddzielnie, to znalazłaby się w pierwszej dziesiątce najbogatszych regionów UE, na trzysta wszystkich.

Tak bogate miasto powoduje, że cały region dostałby w znacznie mniejsze pieniądze z kolejnego budżetu wieloletniego, niż dostaje obecnie. To byłby cios dla regionu. Dlatego w lutym br. rząd wystąpił o statystyczne wydzielenie Warszawy. Jak poinformowało w środę ministerstwo rozwoju, Eurostat zaakceptował propozycję.

Warszawa wraz z wianuszkiem sąsiednich powiatów będzie miała PKB ma mieszkańca na poziomie 147 proc. średniej krajowej. Reszta województwa spadnie wówczas do poziomu 57 proc. średniej unijnej, czyli znów znajdzie się wśród najbiedniejszych regionów wspólnoty, kwalifikujących się do najwyższego wsparcia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)