Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

GPW: Energetyka i paliwówki po różnych stronach

69
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Wtorkowa sesja okazuje się dla indeksu WIG20 zupełnie neutralna, choć przez zdecydowaną większość dnia notowania były na plusie. Nieco lepiej na ostatniej prostej wyglądają inne giełdy Europy. Większym problemem dla inwestorów nie okazały się rozczarowujące dane o PKB.

Statystyka na pierwszy rzut oka wygląda nieciekawie. Kurs WIG20 jest w tym samym miejscu co na wczorajszym zamknięciu (1754 pkt). Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Wśród blue chipów mieliśmy do czynienia ze sporą zmiennością. Najsłabsze spółki z branży energetycznej straciły na wartości ponad 5 proc. Po drugiej stronie barykady znalazły się Lotos i PKN Orlen. W przypadku pierwszej z nich zwyżka przekroczyła 2,5 proc.

Paliwowe koncerny, zresztą nie tylko z GPW, miały udany dzień, co można tłumaczyć drożejącą ropą na światowych giełdach. Baryłka Brenta drożeje ponad 3 proc. i jest wyceniana na 46 dolarów. Z kolei Energa i Enea wylatują z obserwowanego przez zagranicznych inwestorów indeksu MSCI Poland, co już przełożyło się na transfer kapitału w innym kierunku.

Pieniądze zasiliły spółki zgrupowane w mWIG40, który jest 0,5 proc. na plusie. W podobnej skali, ale pod kreską jest sWIG80. Wśród nich uwagę przykuwają papiery CI Games tracące 14 proc. i drożejące 8 proc. akcje Integera.

Wtorkowa sesja na GPW

Na pewno wsparciem dla naszego rynku akcji nie były najnowsze dane o PKB, które jednoznacznie negatywnie zaskoczyły. Zresztą to nie jedyny zawód, bo oczekiwań nie spełniły także informacje o tempie wzrostu gospodarczego w Niemczech, na Węgrzech i w Czechach.

Mimo nienajlepszych twardych odczytów makro główne europejskie indeksy świecą na zielono. Całkiem nieźle wystartowały też notowania na Wall Street. Szczególnie w przypadku Nasdaqa, który jest ponad 1 proc. na plusie.

Z USA napłynęły po południu dane o sprzedaży detalicznej i znamy już odczyt indeksu NY Empire State. W przeciwieństwie do informacji z Europy, okazały się lepsze od prognoz.

_ _Aktualizacja: 13:56

Orlen i Lotos błyszczą w indeksie WIG20

Autor: Przemysław Ławrowski

Inwestorzy z GPW już o ponad połowę zredukowali poranne wzrosty, ale sytuacja indeksu WIG20 i tak jest lepsza niż większości europejskich parkietów. Do grona najlepszych dużych spółek dołączył PKN Orlen, a pozycję lidera utrzymuje Lotos.

Już tylko 0,35 procent zyskuje WIG20. Wzrosty spółek surowcowych zawdzięczamy rosnącym cenom ropy naftowej, które odbijają po ostatniej długotrwałej przecenie. Za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić około 45,5 dolarów.

Najsłabszymi spółkami w sektorze blue chipów są energetyczne spółki: Enea i Energa.

W Europie Zachodniej sytuacja wygląda nico gorzej niż na GPW. Około 0,2 procent traci niemiecki DAX. Poranne dane o PKB wskazały na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale tego roku do 1,5 procent, z 3,1 procent w drugim kwartale. Lepiej od prognoz wypadł indeks ZEW, które pokazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych za naszą zachodnią granicą (opublikowana wartość: 13,1 pkt.; prognoza: 8,1 pkt.).

Zobacz, jak przebiega sesja w Europie

Podobna skala spadków dotyczy indeksów szwajcarskiej, węgierskie i hiszpańskiej giełdy. Na minusie jest również indeks grupujący największe spółki ze strefy euro.

Popołudniu na rynku pojawi się odczyt sprzedaży detalicznej z USA. Rynek spodziewa się w październiku wzrostu na poziomie 0,6 procent miesiąc do miesiąca.

_ _Aktualizacja: 13:44

Słabe dane o PKB. Oto reakcja GPW

Przemysław Ławrowski

Wbrew przewidywaniom GPW nie zareagowała na słabe dane z polskiej gospodarki. Według GUS, polskie PKB w trzecim kwartale tego roku urosło o 2,5 procent rok do roku.

Wynik jest nie tylko słabszy od oczekiwań, ale także najgorszy od trzech lat. Indeks WIG20 tuż po godzinie 10:00 zaczął korygować poranne wzrosty, jednakże udało mu się utrzymać "nad kreską" Po 2 godzinach sesji zyskuje niespełna 0,7 procent, a jego wartość to około 1765 punktów.

W sektorze mniejszych spółek nie jest już tak dobrze. Na minusie jest sWIG80, mWIG40 grupujący średnie firmy notuje minimalne wzrosty. Wśród indeksów sektorowych, najlepszy jest WIG-Paliwa oraz WIG-Banki. Spółki paliwowe reagują na wzrost cen ropy naftowej, która w poniedziałek dotarła do najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Notowania indeksu WIG20 we wtorek

Spośród dużych spółek najwięcej zyskuje Lotos. Energa, która wczoraj pokazała wyniki kwartalne traci prawie 1,5 procent i jest jedną z najsłabszych spółek w stawce.

Słabo wypadają notowania złota, które od ogłoszenia wyników wyborów w USA stracił już prawie 9 procent.

_ _Aktualizacja: 7:56

Ważne dane GUS mogą zmienić sytuację na GPW

Przemysław Ławrowski

To ostatnia taka sesja, podczas której inwestorzy będą reagować na tak dużą ilość raportów finansowych spółek za trzeci kwartał. Oprócz tego, w trakcie wtorkowego dnia handlu, rynek pozna kluczowe dane z polskiej gospodarki.

Za nami jeden z najbardziej burzliwych dni pod względem publikacji wyników kwartalnych spółek. Po zakończeniu handlu na rynek napłynęła kolejna fala raportów. Wśród nich jedną z najciekawszych publikacji były dane ze spółki Energa. Energetyczna firma notowana w indeksie WIG20 zarobiła w trzecim kwartale 190 mln złotych, wobec 166 mln złotych zysku w analogicznym okresie roku poprzedniego. To minimalnie więcej niż spodziewali się tego analitycy, co może zwiastować dobry start sesji dla spółki we wtorek.

Oprócz tego wyniki opublikował m.in. producent słodyczy - spółka Colian, producent i dystrybutor obuwia - spółka Wojas, a także Próchnik, Emperia, Comarch czy Ursus. Jaka będzie reakcja inwestorów na te dane, dowiemy się we wtorek rano.

Warszawska giełda zakończyła poniedziałkowy handel w kiepskich nastrojach. Indeks WIG20 wypadł najgorzej na tle Europy ze względu na niechęć inwestorów do rynków wschodzących. Oprócz polskiej giełdy, na minusie handel zakończył również węgierski BUX i rosyjski RTS.

We wtorek poznamy odczyt polskiego PKB za trzeci kwartał. GUS dane na ten temat opublikuje o 10:00. Coraz częściej mówi się o spowolnieniu tempa wzrostu polskiej gospodarki. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie 2,9 procent. Dodajmy również, że będą to dane wstępne i to one zwykle decydują o postrzeganiu konkretnego wskaźnika. Wyniki finalne zwykle nie są obserwowane z taką samą uwagą. W drugim kwartale polska gospodarka urosła o 3,1 procent.

Spadek wskaźnika wzrostu PKB poniżej 3 procent w trzecim kwartale negatywnie zadziała na polską giełdę oraz na złotego. Pogorszy to ich obecną sytuację, a pamiętajmy, że negatywnie na nie działają również plany gospodarcze nowego prezydenta USA, które według większości mogą przyspieszyć wzrost inflacji. To z kolei przełoży się na szybsze zaciskanie polityki monetarnej przez Fed.

Oprócz danych z rodzimej gospodarki, inwestorzy we wtorek poznają odczyt PKB z niemieckiej gospodarki (prognoza +1,8 procent rok do roku). Oprócz tego podobne wyniki dla strefy euro poda Eurostat (prognoza +1,6 procent rok do roku). Poznamy również dane z państw należących do grupy rynków wschodzących: Węgry i Czechy.

Z kolei popołudniu poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w USA, które zapewne wpłyną na losy sesji za Oceanem. W poniedziałek indeks Dow Jones po raz kolejny osiągnął historyczne szczyty. W ubiegłym tygodniu wskaźnik ten zyskał ponad 5 procent i aż trzykrotnie bił rekord.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
bitcoiniarz
7 lat temu
Analitycy walutowi "polska waluta we wtorek najsłabsza w regionie". Ale pewnie jak zwykle przypadek bez związku z polityką. Ha ha ha
piter
7 lat temu
Jak ja czytam ze za PiSu spadlo bezrobocie to mnie szlag trafia!!bezrobocie jest kolosalne ale wszyscy którzy wyprowadzili sie za granice jak ja z moja rodzina nie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy. Te statystyki mowia jak wiele osob wyjechalo z kraju! statystyki pokazuja ze rekordowo dużo. ale jak tacy ludzie jak ja za jakiś czas wroca do kraju i zameldują sie w PuP to będzie dramatycznie wysokie bezrobocie
bitcoiniarz
7 lat temu
Panie Damianie ładnie rosło a zwaliło się na zero po publikacji "wyników" PKB w Polsce a Pan piszesz "Polacy nic się nie stało"! ? Bueheee
bitcoiniarz
7 lat temu
Wczoraj pisałem że ropa odpali w górę pod popyt zimowy i dopaliła plus 3%. Ktoś zawzięcie ze mną o tym polemizował tylko nie pamiętam kto to był.
Etermit needs...
7 lat temu
dzika szarża rozjuszonych byków wywindowała W20 o blisko 0,01% w górę
...
Następna strona