Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Drastycznie rośnie koszt długu. Rentowności obligacji najwyższe od 2014 roku

67
Podziel się:

W ciągu trzech dni rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych wzrosła o kilkanaście procent.

Drastycznie rośnie koszt długu. Rentowności obligacji najwyższe od 2014 roku
(Piotr Jedzura/REPORTER)

W ciągu trzech dni rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych wzrosła o ponad 14 proc. Rząd coraz więcej musi płacić za pożyczane pieniądze. Koszt ten jest prawie 10-krotnie wyższy niż w przypadku niemieckich obligacji.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przekracza już 3,5 proc., to najwyższy poziom od 2014 roku. W ciągu zaledwie trzech dni koszt, po jakim rząd pożycza pieniądze na rynku finansowym wzrósł o jedną siódmą. Jeszcze miesiąc temu oprocentowanie nie przekraczało 3 proc., a w sierpniu wynosiło 2,6 proc.

W takim tempie koszt długu nie rósł od lat. Ostatni raz z równie poważną sytuacją mieliśmy do czynienia przy okazji nieoczekiwanej obniżki ratingu Polski przez agencję Standar & Poors.

- Przecena obligacji to zjawisko ogólnoświatowe, nieograniczone do Polski - zauważa Emil Szweda, ekspert serwisu obligacje.pl. - Owszem, u nas rentowności rosną nieco szybciej i zaczęły ruch w górę nieco wcześniej, ale nie czyni to z nas rynku wyjątkowego na mapie świata.

Dla porównania rentowność amerykańskich 10-latek osiągnęła poziom 2,15 proc., najwyższy od 10 miesięcy.

-Tak gwałtowne zmiany to efekt zarówno zwiększonych obaw inflacyjnych, jak i wiarygodności Stanów Zjednoczonych jako emitenta. Polityka stymulacji fiskalnej zapowiedziana przez Trumpa wpływa niekorzystnie na postrzeganie kraju w kontekście sytuacji finansów publicznych kraju - podkreśla Damian Rosiński z Domu Maklerskiego AFS.

Władze skupiona w rękach nieprzewidywalnego człowieka wzbudza obawy o wiarygodność Stanów Zjednoczonych jako emitenta obligacji. To przekłada się także na wzrost ryzyka innych papierów, w tym Polski, która na arenie międzynarodowej od dłuższego czasu nie ma najlepszej prasy.

Koszt po jakim polski rząd pożycza pieniądze według notowań 10-letnich obligacji to 3,5 proc. Jest on prawie 10-krotnie wyższy niż oprocentowanie niemieckich papierów. Podobnie wysokie rentowności do naszych mają obligacje Rumunii i Węgier.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w różnych krajach
kraj rentowność obligacji kraj rentowność obligacji
Turcja 10,72 Australia 2,67
Rosja 8,87 Włochy 2,163
Grecja 7,402 Hiszpania 1,589
Portugalia 3,62 Wielka Brytania 1,453
Polska 3,539 Francja 0,849
Węgry 3,5 Czechy 0,608
Rumunia 3,4 Niemcy 0,373
Chiny 2,853 Szwajcaria -0,104
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
ROBOL
7 lat temu
Ci sami eksperci straszący dzisiaj podobnie glosili katastrofę podczas obniżki ratingu. Od kiedy zagłosowałem na PiS codziennie słyszę że już jutro będzie katastrofa i PiS odejdzie w niebyt a mi robolowi i moim bliski jest lżej niż w całym okresie przemian .
NIEDONEK
7 lat temu
Wściekłe atak a przecież z tymi wartościami to jak na giełdzie wartość zmienia się nawet w ciągu dnia a mieliśmy 3 dni bez obecności na rynku a więc bez reakcji a wiadomo że specjalisci spekulanci tacy jak Soros nie śpią i nie świętują dla interesu . Za kilka dni sytuaca unormuje s, zarobią eksporterzy polscy czyli jako państwo wyjdziemy na zero i PO co ta zadyma. Wrogowie PiS mają swój dzień.
wonzadon
7 lat temu
a krzywy ryj w tubie kurbbelsa bredzi o najniższych kosztach obsługi długu w historii !!!
look
7 lat temu
a ja sobie aycze zeby euro. bylo po 7 zl.
swój
7 lat temu
To są efekty dobrej zmiany. Boję się że nie długo pójdziemy z torbami.
...
Następna strona