Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Mundurówka znów dostanie 100 proc. wynagrodzenia podczas L4. Mariusz Błaszczak chce częściowo cofnąć reformę poprzedników

542
Podziel się:

Policjanci znów dostaną 100 proc. wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego? Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych administracji obiecał związkom zawodowym policjantów częściowe cofnięcie reformy poprzedników.

Mundurówka znów dostanie 100 proc. wynagrodzenia podczas L4. Mariusz Błaszczak chce częściowo cofnąć reformę poprzedników
(LUKASZ SOLSKI/East News)

Pracownicy służb mundurowych znów dostaną 100 proc. wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego? Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych administracji obiecał związkom zawodowym częściowe cofnięcie reformy poprzedników. - Była krzywdząca dla funkcjonariuszy - ocenia Błaszczak.

Zmiany w wynagrodzeniu pracowników tzw. mundurówki podczas choroby oficjalnie ogłosił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas spotkania ze związkowcami.

- W ciągu roku w 100 procentach będzie płatne 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy - zapowiedział szef MSWiA na Forum Dialogu Społecznego pod koniec października. To właśnie na forum minister cyklicznie spotyka się ze związkowcami i omawia ich postulaty.

W końcu przychylił się do jednej z głównych próśb - przywróci pełnopłatne zwolnienia lekarskie, choć tylko w pewnym zakresie. Zdaniem Błaszczaka, reforma jego poprzedników była dla funkcjonariuszy krzywdząca. I krzywdy czas naprawić. Jak szybko? "Niezwłocznie".

O obietnicy Błaszczaka pierwsza napisała "Gazeta Wyborcza". MSWiA nie kryje się jednak ze swoimi zapowiedziami - potwierdza je na oficjalnych stronach. Propozycja podoba się również związkowcom.

Informacja z posiedzenia Forum Dialogu Społecznego. Wnioski z rozmów postanowił opublikować NSZZ Policjantów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikatach potwierdza plany

Dlaczego Platforma Obywatelska i PSL zdecydowały się na reformę? Niektórzy funkcjonariusze zbyt często wykorzystywali przywileje. I podczas chorobowego jeździli na wakacje lub nawet szukali innej pracy. Jak wynika z rządowych raportów z tamtego okresu - z prawie 100 tysięcy policjantów codziennie średnio 6 tysięcy przebywało na zwolnieniu chorobowym. 6 proc. stanu kadrowego policji było po prostu niedostępne, a otrzymywało pełne wynagrodzenia.

Dla porównania niemundurowi pracownicy chorują ponad czterokrotnie rzadziej. Na prawie 10 mln pracujących w 2015 roku stale na zwolnieniu lekarskim przebywało tylko około 1,3 proc. pracujących.

O tym, że w mundurowce spora część funkcjonariuszy naciągała pod siebie przepisy świadczą również statystyki z okresu po wprowadzeniu zmian. Gdy policjanci zaczęli dostawać 80 proc. wynagrodzenia podczas choroby - rzadziej zaczęli brać zwolnienia lekarskie. Jak podawało dwa lata temu MSWiA, w ciągu pierwszych trzech miesięcy działania ustawy, czyli od 1 czerwca do 31 sierpnia 2014 r. - liczba policjantów, przebywających na zwolnieniach lekarskich, spadła nagle o 30 proc.

Rząd kilkukrotnie ogłaszał sukces tej reformy. "Nowelizacja ustawy L-4 pozwoliła na znaczące ograniczenie zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Już pierwsze dane dot. zwolnień lekarskich po 1 czerwca 2014 roku, zarówno kwartalne, jak i półroczne, wskazywały jednoznacznie na pozytywny trend. Dzięki zmianom, w służbie obywateli pozostawało więcej funkcjonariuszy" - napisano w komunikacie MSWiA po roku obowiązywania ustawy.

Codziennie na służbie było w całej Polsce więcej o 1,8 tys. policjantów. Warto podkreślić, że pieniądze nie zostały wciągnięte przez budżet na inne wydatki, tylko zostały w policji. Oszczędności przeznaczane zostały w całości na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg.

W tej chwili sto procent uposażenia za zwolnienia lekarskie wypłaca się od dwóch lat tylko w specjalnych sytuacjach, m.in. z powodu choroby mającej związek ze służbą, wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze do służby lub ze służby, lub choroby przypadającej w czasie ciąży. I właśnie to chce zmienić minister Błaszczak. Związkowcy zarzuty rządu Donalda Tuska nazywają tylko "czarnym PRem", na którym nikt nie skorzystał. Osłabić się miało z kolei zaufanie do służb mundurowych.

Na pomysł przychylnym okiem patrzą również związkowcy. Związki w tym wypadku postulowały jednak, by przywrócić 100-procentowe wynagrodzenie na chorobowym przez okres aż 90 dni. Jak pisaliśmy w money.pl - 5 lipca do MSWiA wpłynęło pismo szefa NSZZ Policjantów Grzegorza Nemsa, w którym zwrócił się do ministra Błaszczaka o "podjęcie stosownych prac" w kwestii przywrócenia pełnego uposażenia funkcjonariuszy w przypadku zwolnienia lekarskiego.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(542)
rep
7 lat temu
Wujków to w tym rządzie jest w każdym kącie, tylo Ci, którzy pracują i tworzą ten budżet do podziału jest już niewielu i to za drobne pieniądze. Emeryci z pracy w firmach dostaną 10 zł i będą się cieszyć jak zaraza, a konsumenci dochodu mają pełną emeryturę. Dawnie nie pracujący emeryci dostaną pełną gębom. No cóż, mamy Państwo policyjne i syty lumpenproletariat. Czy to już ZSRR?
aki
7 lat temu
może zostawić im te 100% a nie wliczać do stażu pracy chorobowego?
zrot
7 lat temu
no i mamy podzial polakow -TYCH Z PRZYWILEJAMI I TYCH CO MAJA UMIERAC W MIEJSCU PRACY -BRAWO -DOBRA ZMIANO
policjant
7 lat temu
jak komuś żal że mają 100% za miesiąc l-4 to niech zacznie pracę w mundurówce i korzysta poza tym w policji nie ma dodatków za służbę w niedzielę święta czy nocki a inni mają takie dodatki służba w policji to służba i pewne tzw przywileje są i być powinny przypomną tylko że zmienił się system odchodzenia na emeryturę i nie ma tak jak było wcześniej po 15 latach tylko aktualnie jest minimum 20 lat i dodatkowo skończone 55 lat więc nie mówcie o super emeryturach w mundurówce
mimi
7 lat temu
Panie Błaszczak to jest niesmaczne i różnicujące społeczeństwo. Nie dość, że nie płacą na ZUS to jeszcze `100 % pensji i to przez miesiąc. Żenada! Łatwo się dysponuje cudze pieniądze (nasze podatki)!
...
Następna strona