Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gigantyczna fuzja w USA. AT&T może przejąć spółkę Time Warner

1
Podziel się:

Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2017 roku, jednakże aby do tego doszło potrzebna jest zgodna amerykańskich urzędników, którzy ocenią czy fuzja dwóch tak dużych firm nie zaburzy konkurencji na rynku.

Gigantyczna fuzja w USA. AT&T może przejąć spółkę Time Warner
(Jim Larrison/wikimedia (CC BY 2.0).jpg)

AT&T chce przejąć działającą w branży rozrywkowej spółkę Time Warner. Czołowy operator telefonii komórkowej i dostawca telewizji kablowej w USA ma zapłacić za właściciela m.in. telewizji HBO, hollywoodzkiego studia Warner Bros oraz magazynu Time ponad 85 mld dol. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, to zapisze się w historii jako jedna z największych na świecie.

Telekomunikacyjna firma AT&T ma 140 mln abonentów na terenie Ameryki Północnej, a przejęcie Time Warner ma zdywersyfikować jej działalność. Spółka jest również jednym z największych operatorów telewizji kablowej w USA. Szef Randall Stephenson wspomniał, że ta fuzja to połączenie "komplementarnych sił". W ten sposób operator sieci komórkowej będzie mógł dotrzeć do swoich abonentów z nowymi treściami. Przejęcie jest kontynuacją działań na tym polu. Wcześniej AT&T kupiła za 50 mld dol. DirecTV, dostawcę telewizji satelitarnej, która ma 25 mln abonentów.

Wartość transakcji uzgodnionej pomiędzy AT&T i Time Warner to 85,4 mld dol., co daje cenę 107 dol. za pojedynczą akcję. Połowę środków dotychczasowi akcjonariusze przejmowanej firmy otrzymają w formie pieniężnej, a połowę w akcjach telekomunikacyjnej spółki.

Zakup Time Warner da jej nie tylko możliwość dostarczania rozrywki, ale także jej produkcji. Przejmowana spółka ma szerokie portfolio zarówno w branży telewizyjnej, jak i filmowej. Należy do niej m.in. telewizja HBO, Cinemax, Cartoon Network Media, a także wytwórnia filmowa Warner Bros wraz z prawami do takich superprodukcji jak "Władca Pierścieni", "Batman", "Superman" czy opowieści o Harrym Potterze. Należą do niej również telewizja informacyjna CNN oraz magazyny prasowe, takie jak "Time", "Fortune" czy "People".

Apple i Twenty-First Century [Fox](https://film.wp.pl/fox-the-6030518224639105c) nie dali rady

Wcześniej firmą Time Warner interesował się producent telefonów iPhone. Transakcji z Apple nie udało się jednak doprowadzić do końca. Wcześniej Jeff Bewkes, szef Time Warner, odrzucił również propozycje odkupienia biznesu przez Twenty-First Century Fox za 80 mld dolarów. Jak widać, dopiero położenie na stół kolejnych 5 mld dol. przyniosło oczekiwane przez kupującego rezultaty.

Manewr wejścia na rynek rozrywkowy zastosował wcześniej Comcast. Dostawca m.in. telewizji kablowej kupił spółkę NBC Universal, właściciela studia filmowego Universal i telewizji NBC.

Potrzebna zgoda

Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2017 r., jednakże aby do tego doszło, potrzebna jest zgodna amerykańskiego departamentu sprawiedliwości, który oceni czy fuzja dwóch tak dużych firm nie zaburzy konkurencji na rynku.

Urzędnicy już raz nie zgodzili się na przejęcie, jakiego chciał dokonać AT&T. Pięć lat temu zablokowane zostało jego planowane połączenie z T-Mobile. O zakupie Time Warner wspomniał również Donald Trump podczas sobotniego wystąpienia w ramach prowadzonej kampanii prezydenckiej. Według niego takie porozumienia niszczą demokrację i jeżeli zostanie głową państwa, to doprowadzi do anulowania transakcji. Podobnie ocenił on połączenie Comcast z NBC Universal.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
analityk
7 lat temu
To było prezentowane w programach telewizyjnych, że przemysłowcy wykupują mas media. Chodzi oto by mieć wpływ kreowanie polityki informacyjnej w środkach masowego przekazu. Widać kto ma realną władzę w tym kraju w przeciwieństwie do Polski gdzie rządzi kler.