Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Witczak
|

Głosy z Fed a kurs dolara

3
Podziel się:

Podstawowy scenariusz jest taki, przynajmniej w naszym rozumieniu, że w tym roku Fed zdecyduje się na jedną podwyżkę stóp – mianowicie w grudniu.

Głosy z Fed a kurs dolara

Główna para walutowa jest w środę rano w okolicach 1,1210-15. To znaczy, że dolar jest dość mocny, w każdym razie jeśli porównywać kurs np. z poniedziałkiem. Oczywiście w perspektywie minionego miesiąca to wciąż konsolidacja w tym samym mniej więcej obszarze. Patrząc od 3 maja 2016, trwa proces schodzenia wykresu na południe, ale biorąc za punkt odniesienia np. post-referendalny 24 czerwca (nie mówiąc o grudniu 2015), mamy wzrost kursu.

A zatem w dłuższej perspektywie (wstecznej) notowania zaczynają się zawężać w pewnego rodzaju trójkącie. Nie jest do końca jasne, jak to wszystko się rozwiąże – ale to nie powinno nas dziwić, bądź co bądź na rynku forex zawsze zostaje spory margines niepewności. Zasadniczy, podstawowy scenariusz jest taki, przynajmniej w naszym rozumieniu, że w tym roku Fed zdecyduje się na jedną podwyżkę stóp – mianowicie w grudniu. Niewykluczone, że do tego czasu będzie to dość mocno wycenione na rynku, tak więc w praktyce umocnienie dolara może się okazać relatywnie skromne, a jeśli nawet silniejsze, to krótkotrwale.

Od stycznia zaczną grać rolę także inne czynniki, a poza tym oczekiwanie na trzecią podwyżkę może znów okazać się długotrwałym procesem. Do tego dojdą zmiany w puli głosujących członków FOMC, co też może zmienić klimat. Ostatecznie podejrzewamy, że proces umacniania dolara będzie ograniczony. Na uwadze można mieć więc takie wsparcia jak 1,1125 czy 1,1065.

Na razie mamy 28 września i dziś publicznie wypowiedzą się Neel Kashkari (o 14:45, przed ostatnim spotkaniem FOMC sugerował, że przed podwyżką stóp konieczne byłoby poznanie lepszych danych o inflacji; podobnie mówił Tarullo), Janet Yellen (o 16:00; to szefowa Fed), James Bullard (o 16:15), Charles Evans (o 19:30) i Loretta Mester (o 22:30). W tej grupie tylko Mester głosowała ostatnio przeciwko utrzymaniu stóp, czyli w praktyce – za podwyżką.

Mamy też o 14:30 odczyty makro z USA, mianowicie na temat zamówień na dobra trwałego użytku i dobra liczone bez środków transportu. Będą to wstępne dane za sierpień, prognozy to odpowiednio -1,5 proc. miesiąc do miesiąca oraz -0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Do tego o 15:30 i 17:00 publicznie wypowie się Mario Draghi.

Nasz orzeł

Nie ma w środę w programie danych z Polski. EUR/PLN pozycjonuje się nieznacznie poniżej 4,28. A zatem niemalże całkiem zdredukowano odbicie z 23 września. Odbicie to postrzegaliśmy jako wstępne potwierdzenie długofalowej tendencji, trwającej około rok. Najwyraźniej jednak ta tendencja już słabnie, skoro ponownie ją testujemy. Rzecz nie jest jeszcze w pełni potwierdzona, ale daje do myślenia. Przypomnijmy, że minima z sierpnia to ok. 4,2550-60.

Na USD/PLN mamy 3,8165. Tutaj wahania od paru dni są wąskie. Oczywiście od 24 czerwca złoty sporo zyskał. Z drugiej strony, można połączyć 1 kwietnia z 16 sierpnia i mielibyśmy w ostatnich dniach test takiej linii – a jest to linia rosnących minimów, czyli spadku wartości złotego. Sytuacja jest zatem, podobnie jak na EUR/PLN, cokolwiek graniczna.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(3)
wasiak
8 lat temu
do czasu wyborów w stanach to takie wahania po każdej debacie będą. w takim duchu też wypowiadali się na tradebeat. przekonamy się niedługo czy tak będzie
Fychan
8 lat temu
wilki z Wall Streat. to chyba jakiś ponury żart.
blr
8 lat temu
wlasnie sie zastanawialem, skad maja moje dane :) pewnie z banku ;D Ja tam zawsze milo z nimi rozmawiam, niby sie juz lame i mam wplacac, a zawsze nagle mi cos wypada :D Nagla inwestycja, choroba, itd Taka zabawa :)