Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest wniosek o stwierdzenie nieważności prywatyzacji PKP Energetyka

5
Podziel się:

PKP złożyła w sądzie wniosek o unieważnienie prywatyzacji PKP Energetyka - powiedział PAP prezes PKP Mirosław Pawłowski. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk mówi, że według zespołu, który analizował sprzedaż spółki, była ona niezgodna z prawem.

Jest wniosek o stwierdzenie nieważności prywatyzacji PKP Energetyka
(Włodzimierz Wasyluk)

PKP złożyła w sądzie wniosek o stwierdzenie nieważności prywatyzacji PKP Energetyka - powiedział PAP prezes PKP Mirosław Pawłowski. Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk mówi, że według zespołu, który analizował sprzedaż spółki, była ona niezgodna z prawem.

Aktualizacja: 14:49

- W dniu dzisiejszym został złożony w sądzie okręgowym w Warszawie pozew przeciwko PKP Energetyka Holding spółka z.o.o. o stwierdzenie nieważności całej transakcji prywatyzacji - powiedział PAP prezes PKP Mirosław Pawłowski.

Pawłowski poinformował, że decyzję podjął zarząd spółki za wiedzą Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Polskie Koleje Państwowe we wrześniu 2015 r. sprzedały 100 proc. akcji PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Ustalona cena wyniosła 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki, dało 1,41 mld zł. W lutym br. minister infrastruktury i budownictwa(MIB) Andrzej Adamczyk poinformował, że prywatyzację spółki badają dwa zespoły. W skład pierwszego weszły m.in. wszystkie te jednostki, które nie uczestniczyły w procesie sprzedaży PKP Energetyka: departament kontroli w ministerstwie infrastruktury i budownictwa czy przedstawiciele innych ministerstw. W skład drugiego zespołu weszli m.in. zarząd PKP, Rada Nadzorcza, departament kolejnictwa w MIB.

PKP Energetyka jest dostawcą energii elektrycznej niezbędnej do zasilania sieci trakcyjnej PKP PLK. Zajmuje się także utrzymaniem i modernizacją urządzeń elektrycznej trakcji kolejowej.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powiedział PAP, że decyzja zarządu PKP została podjęta w związku z działalnością zespołu analizującego sprzedaż spółki PKP Energetyka. Zespół został powołany na wniosek Rady Nadzorczej przez Zarząd PKP.

- Przez ponad pół roku (zespół - PAP) dokonywał kwerendy zapisów procesu prywatyzacyjnego PKP Energetyki - wskazał. Wyjaśnił, że kwerendą objęte były m.in. kwestie techniczne, regulacyjne dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego, integralności infrastruktury kolejowej, rynku dystrybucji obrotu energią, zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i obronności państwa. - Ale w szczególności kwestie dotyczące przebiegu procesu prywatyzacyjnego, procesu sprzedaży, stricte biznesowe, tam analizowano cenę spółki - dodał.

- Ten zespół przygotował zarządowi PKP opinię, rekomendację wynikającą z tej wielomiesięcznej kwerendy. Zarząd PKP przychylił się do opinii, według której sprzedaż PKP Energetyki była niezgodna z prawem, doszło tam do karygodnych uchybień. Na tym etapie mogę powiedzieć tyle. Czekamy na decyzję sądu - podkreślił Adamczyk.

- Jeżeli stwierdzono rażące naruszenie prawa, to obowiązkiem funkcjonariuszy publicznych, w tym przypadku obowiązkiem zarządu spółki, jest właściwa reakcja - zaznaczył.

Szef MIB podkreślił, że razem ze współpracownikami analizuje ewentualne konsekwencje decyzji podjętej przez zarząd PKP.

- "Zapewniam, że nie będzie to miało wpływu na realizację inwestycji kolejowych. Cokolwiek by się stało, cokolwiek by się działo w sądzie, to nie ma to żadnego wpływu na realizacje programów inwestycyjnych PKP Energetyka na kolei - powiedział Adamczyk.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
monter
8 lat temu
Gdy pojawiły się głosy o sprzedaży, to jest około 7 lat temu firma stała się spółką akcyjną. Od tamtego czasu wymieniono całą flotę samochodową, zakupiono nowe pociągi sieciowe, wykupiono na własność nieruchomości dzierżawione - wszystko z pieniędzy państwowych. Pytanie: Ile to kosztowało? Okaże się, że PO oddało za darmo kurą znoszącą złote jaja.
Zenon 102
8 lat temu
złodziej na złodzieju, przekręt za przekrętem, to właśnie po ,psl
tom1977
8 lat temu
bardzo dobrze sprawdzić dokłąnie i nie tylko ten przypadek jak ludzie z PO złodzieje kradli kasę z państwa i pakowali ją dla swych kolesi. Za takie czyny rozliczyć ich do skarpetek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jjj
8 lat temu
He he he . Orzeszki niech się mocno trzymają. Znów będzie prokurator.
rafał
8 lat temu
przecież to był jawny przekręt, jak można w tak błyskawicznym tempie sprzedać tak istotną spółkę, ludzie z PO powinni za to przed sadem odpowiadać