Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moody's znów zabrał głos w sprawie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego

39
Podziel się:

Agencja wskazała, że "kryzys już pozostawił swoje piętno" - realne tempo inwestycji spadło o 2,2 procent rok do roku w pierwszym kwartale 2016 roku.

Moody's znów zabrał głos w sprawie konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego
(EMMANUEL DUNAND / AFP)

Eskalacja konfliktu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego w Polsce może pogorszyć klimat inwestycyjny, a także wpłynąć na rating suwerenny, ostrzegł Moody's Investors Service. Agencja ogłosi swoją decyzję już 9 września.

"Jest to czynnik negatywny dla ratingu Polski, ponieważ eskaluje kryzys konstytucyjny, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu napięć w relacjach z Unią Europejską, stanowiąc też poważne ryzyko dalszego pogorszenia klimatu inwestycyjnego Polski" - czytamy w komunikacie.

Agencja wskazała, że "kryzys już pozostawił swoje piętno" - realne tempo inwestycji spadło o 2,2 procent rok do roku w pierwszym kwartale 2016 roku.

"Choć spodziewamy się, że konsumpcja prywatna będzie wspierała realny wzrost na poziomie 3-3,5 procent w tym roku, pogorszenie klimatu inwestycyjnego to zagrożenie osłabnięciem wzrostu" - czytamy dalej.

W maju br. Moody's obniżył perspektywę ratingu Polski do negatywnej ze stabilnej. Ratingi (A2/P-1) pozostały bez zmian. Długoterminowy rating Polski w Moody's wynosi A2 od 2002 roku.

Wśród czynników, które zdecydowały o obniżeniu perspektywy ratingu do negatywnej, agencja wymieniła wówczas pogorszenie klimatu inwestycyjnego wynikające z "przejścia na mniej przewidywalne decyzje" polityczne, które odzwierciedlają niejasności dotyczące konwersji kredytów walutowych denominowanych w walutach obcych oraz przedłużający się impas pomiędzy rządem a Trybunałem Konstytucyjnym.

Agencja oczekiwała wówczas, że wzrost PKB w Polsce "pozostanie na poziomie ok. 3,5 procent w 2016 i 2017 roku", przy czym bilans handlowy netto stopniowo ma stawać się głównym motorem napędowym, ponieważ - według Moody's - inwestycje i konsumpcja prywatna są ograniczane przez niższą ufność konsumencką i mniejszy dostęp do kredytów.

Na początku kwietnia agencja Moody's poinformowała, że Polska stawia czoło podwyższonemu ryzyku politycznemu na skutek kryzysu konstytucyjnego, wywołanego "walką" przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz "kontrowersyjnej" nowej legislacji, która ogranicza prerogatywy Trybunału. Ich zdaniem te wydarzenia mogą pogorszyć atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych, co jest zdarzeniem negatywnym dla ratingu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(39)
psps
8 lat temu
Ble ble ble ... Żargon jak z mównicy partii .N i PO. A może jakieś konkrety, przykłady, szczegóły? A może porównanie z takim samym okresem rządów beneficjentów WSI.
sfdghjki
8 lat temu
Z zasady nie czytam wypocin powyższych i Tobie też tak radzę , lecz komentuję bo wiem jaki cel przyświeca . Mnie w ... nie zrobisz bo musiałbyś przeczytać swoje wypociny .
Bezpartyjny
8 lat temu
Ten cyrk, jest tylko po to by weszly w zycie ustawy niezgodne z konstytucja.Zobaczcie co weszlo juz w zycie, a zrozumiecie o co chodzi naprawde.Ustawy ktorych nigdy TK by nie dopuscil, wiec zrobili tetarzyk dla narodu.Zanim cokolwiek ktos powie niech zrobi przglad ustawek jakie Duda podpisal.
aaaaaaaaaaa
8 lat temu
rządzi banda wyzyskiwaczy,czy Polska gospodarka idzie na dno,by obniżac jakies chore ratingi?czy brytyjska gospodarka poszła na dno by funt kosztował 4.90?oczywiście ze nie,to tylko cwaniackie spekulacje i zagrywki cwaniaków,co zyją na nasz koszt.
pele
8 lat temu
Co to jest właściwie te całe Moodys, przecież to jest jakaś gównia... agencja pseudo manipulnto-biurokratów która ocenia tych czy tamtych w zależności kto im więcej zapłaci... Kto słucha opinii takich bzdurnych agencji... normalnie świat schodzi na psy... a ludzie już totalnie zgłupieli jak wieżą w takie głupoty
...
Następna strona