Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Korekta na GPW. Zaskakujące wyniki spółek

3
Podziel się:

W money.pl czytaj o mijającym tygodniu na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Skrócony tydzień na warszawskiej giełdzie okazał się dla większości inwestorów okazją do realizacji zysków i wyprzedaży akcji. Bardzo negatywnym zaskoczeniem okazały się najnowsze dane z polskiej gospodarki.

Na poziomie 1.800 punktów kończy kolejny tydzień sierpnia wskaźnik WIG20 warszawskiej giełdy. Oznacza to, że w ciągu zaledwie czterech sesji oddał on 3 procent swojej wartości. Korekta dotknęła też pozostałe indeksy warszawskiej giełdy, która jednocześnie była tym razem jedną z najsłabszych w Europie.

Nastrojów wśród inwestorów na pewno nie poprawiły najnowsze doniesienia z polskiej gospodarki. W czwartek GUS opublikował informacje, z których wynika, że produkcja przemysłowa w Polsce była w lipcu o 3,4 procent niższa niż przed rokiem. Bardzo znaczące spowolnienie dotknęło "budowlankę", która odczuła spadek o prawie 20 procent r/r. Co ciekawe, słabsze od prognoz okazały się również dane o sprzedaży detalicznej - w lipcu była ona o 2 procent wyższa w ujęciu rocznym, podczas gdy oczekiwania wskazywały na wynik na poziomie ponad 4 procent.

Ekonomiści ankietowani przez money.pl już od dłuższego czasu wskazywali, że rządowa prognoza dynamiki wzrostu PKB o 3,8 procent w tym roku jest zawyżona. Wskazywali, że wynik będzie zapewne zbliżony do 3 procent. W tym tygodniu również wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, że PKB może w tym roku wzrosnąć o 3,5 procent.

Tyle jeżeli chodzi o polską gospodarkę. Wśród doniesień zagranicznych warto wspomnieć o powracającym w USA temacie podwyżek stóp procentowych. Wciąż są one dość mało prawdopodobne, ale w opublikowanym w tym tygodniu protokole z ostatniego posiedzenia Fed znów pojawił się wątek poprawy kondycji rynku pracy, co mogłoby sugerować zbliżającą się podwyżkę. Z drugiej jednak strony władze monetarne USA wciąż nie mają obawy dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie, a także inflacji.

Przypomnijmy, że stopy procentowe w USA zostały po raz ostatni podniesione w grudniu ubiegłego roku. Potem zapowiadano, że w 2016 roku mogą mieć miejsce nawet cztery kolejne podwyżki, ale Fed nie zdecydował się nawet na jedną.

Inwestorów obecnych na warszawskim parkiecie mogły w mijającym tygodniu zainteresować wyniki publikowane przez niektóre spółki. Przechodząca restrukturyzację Jastrzębska Spółka Węglowa zaraportowała stratę na poziomie prawie 150 milionów złotych po pierwszym półroczu. To już szósta strata z rzędu. Chociaż wynik jest lepszy od poprzedniego, to inwestorzy wykorzystali publikację raportu do wyprzedaży akcji, które ostatnio szły bardzo wyraźnie w górę. Mocną czwartkową przecenę gracze starali się jednak odrobić już podczas piątkowej sesji.

Rozczarowaniem dla inwestorów okazały się wyniki obecnej na giełdzie spółki DM XTB, największego w Polsce brokera na rynku OTC. Kurs akcji spółki stracił w trakcie jednej sesji kilkanaście procent po publikacji wyników za pierwsze półrocze - okazało się, że zysk netto spadł o ponad połowę r/r do 23,05 miliona złotych. Wynik operacyjny spadł z kolei o 70 procent r/r.

Gwałtowna reakcja inwestorów spowodowała, że kurs XTB spadł do poziomu poniżej ceny emisyjnej sprzed majowego debiutu - akcje były sprzedawane po 11,50 złotego za sztukę, a w piątek kurs znalazł się w okolicach nawet 10,90 złotego.

Warto zauważyć, że w tym tygodniu na rynek dotarły informacje o tym, że Belgia jako pierwszy kraj w Europie zdecydowała się na wprowadzenie bardzo dużych ograniczeń dla brokerów na rynku forex. Zmiany oznaczają w praktyce, że oferowanie tego typu produktów zostało w Belgii zakazane. Więcej można o tym przeczytać w money.pl.

Wśród rynkowych ciekawostek warto jeszcze wspomnieć o tym, że z warszawską giełdą żegna się biuro podróży Travelplanet.pl. Zarząd GPW zdecydował o wycofaniu spółki z obrotu w wyniki przejęcia jej akcji przez Rockaway Travel SE. Travelplanet.pl był notowany na giełdzie od 2005 roku.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
ZT
8 lat temu
Jasiu nic nie piszesz jak tam beret twarzowy w pięknym odcieniu różu. Może byś sprawił taki PREZESOWI.
ZT
8 lat temu
Jedna tygodniowa świeczka szczytu nie czyni, parafrazując powiedzenie. Jak pisałem tydzień temu opór w postaci górnego wąsa czerwcowej tygodniowej świecy Brexitowej (1853.71) oraz zniesienie Fibo 0.618 (1864) wzrostów I-III-2016 zadziałały. I teraz okolice ostatniego szczytu (1869.53) stanowią cel Wig20 na najbliższe 2-4 tygodnie i pokażą na co go stać. Jeśli nie dojdzie do ustanowienia nowego szczytu to rynek będzie słabiutki z wszelkimi negatywnymi konsekwencjami, w przeciwnym wypadku szczyt cyklu wypadnie we wrześniu/październiku.
bitcoiniarz
8 lat temu
Wiecie po czym poznać ulicę? Że zapewnia że to z pewnością nie ona. Ha ha ha