Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Polskie dane zaszkodziły złotemu

3
Podziel się:

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło dalszą przecenę krajowej waluty na bazie słabszych publikacji makro.

Polskie dane zaszkodziły złotemu

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego, aczkolwiek w dalszym ciągu widoczna jest presja na lekkie osłabienie polskiej waluty. Wyceniana jest ona przez rynek następująco: 4,2888 PLN za euro, 3,7836 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9549 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9680 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,692 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło dalszą przecenę krajowej waluty na bazie słabszych publikacji makro. Zarówno produkcja przemysłowa (-3,4 proc. rok do roku) jak i sprzedaż detaliczna (-2 proc. rok do roku) były wyraźnie słabsze od rynkowych oczekiwań (odpowiednio 1,3 proc. rok do roku i 4,2 proc. rok do roku). W konsekwencji na rynku pojawiły się ponownie spekulacje nt. ewentualnych przyszłych, obniżek stóp w wykonaniu RPP (wsparte dodatkowo wypowiedziom J. Żyżyńskiego) i zagrożeniu słabszej drugiej połowy roku w zakresie tempa wzrostu.

Warto pamiętać jednak, iż dane te obciążone były tzw. efektem kalendarzowym, stąd do formułowania bardziej stanowczych tez należy poczekać na kolejne wskazania. Nie zmieniło to jednak reakcji rynku, gdzie złoty był jedną z najsłabszych składowych koszyka walut Europy Środkowo-Wschodniej. W połączeniu z trwającym odbiciem od wsparć na parach EUR/PLN i CHF/PLN otrzymaliśmy kontynuację korekty ostatniego umocnienia złotego. Skala ruchu pozostaje jednak ograniczona co częściowo można tłumaczyć słabym dolarem i spadkiem oczekiwań na podwyżki stóp przez FED jeszcze w tym roku, co ogranicza presję na waluty krajów rozwijających się.

W trakcie piątkowej sesji GUS poda dane dot. koniunktury konsumenckiej za sierpień. Nie są to jednak dane zwyczajowo istotne dla rynku. NBP zaprezentuje dziś informacje dot. aktywów i pasywów w walutach obcych za lipiec. Również szeroki kalendarz makro pozostaje dziś relatywnie pusty (poza danymi z Kanady).

Z rynkowego punktu widzenia trwa obecnie korekta niedawnego umocnienia polskiej waluty po ogłoszeniu nowego projektu ustawy frankowej. Kurs EUR/PLN dotarł do wsparcia na 4,2550 PLN, skąd obserwujemy aktualny ruch w kierunku 4,30 PLN. Analogiczny scenariusz obserwujemy na CHF/PLN, gdzie kurs zmierza w kierunku oporu na 3,97 PLN.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(3)
Andrx
8 lat temu
Nie dane zaszkodziły tylko odpowiedzialny za wyniki rząd
trzeźwy
8 lat temu
Dolar i euro najtańsze od dwóch lat, co ten matoł chrzani?
Ealdon
8 lat temu
wsparte dodatkowo wypowiedziom...