Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty walutowe. Rzecznik Finansowy czeka na ugody banków z frankowiczami

47
Podziel się:

Urząd Rzecznika Finansowego wciąż analizuje propozycję Kancelarii Prezydenta z ubiegłego tygodnia. Tak zwana ustawa spreadowa zakłada, że instytucje finansowe oddadzą klientom część pobranej różnicy między kupnem i sprzedażą obcej waluty.

Kredyty walutowe. Rzecznik Finansowy czeka na ugody banków z frankowiczami
(Bartosz Wawryszuk)

Rzecznik Finansowy liczy na ugody między bankami a posiadaczami walutowych kredytów hipotecznych. W środę w tej sprawie zbierze się Komitet Stabilności Finansowej, powołany przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Przedstawiciel Rzecznika Finansowego Marcin Jaworski wyjaśnia, że uregulowanie wszystkich problemów związanych z kredytami walutowymi byłoby trudne.

- Właśnie ze względu na różnorodność tego typu umów, wielość stosowanych klauzul. Cieszymy się, że pojawiła się już pierwsza propozycja uregulowania kwestii spreadów, natomiast wydaje się, że najbardziej rozsądnym rozwiązaniem byłoby wypracowanie przez same banki ugód obejmujących inne problemy - mówi Jaworski.

Urząd Rzecznika Finansowego wciąż analizuje propozycję Kancelarii Prezydenta z ubiegłego tygodnia.

Tak zwana ustawa spreadowa zakłada, że instytucje finansowe oddadzą klientom część pobranej różnicy między kupnem i sprzedażą obcej waluty.

Limit kredytu walutowego, do którego bank będzie musiał oddać spready, to 350 tysięcy złotych na osobę. Według analizy Biura Informacji Kredytowej 95 procent kredytobiorców spełnia ten warunek.

Propozycja Kancelarii Prezydenta będzie kosztowała banki od 3,6 do 4 mld złotych. Komisja Nadzoru Finansowego szacowała wcześniej, że spready pobrane przez banki warte były ponad 15 miliardów dolarów. NBP szacuje ten koszt na 9 miliardów.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że kredyty walutowe stanowią 29 procent wszystkich zobowiązań hipotecznych w Polsce.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
krylan
8 lat temu
Na miejscu klientów banków już zaczął bym myśleć co zrobić ze swoim depozytem!!! Poza tym dobrze, że wreszcie ktoś oficjalnie napisał jak sprawa wygląda naprawdę. Chodzi mi o transfer pieniędzy, wpłacanych na poczet tych kredytów, za granicę.
krylan
8 lat temu
Niestety nasze (polskie) społeczeństwo jest nadal tak ociemniałe, że nie potrafi zrozumieć, a co gorsza zechcieć zrozumieć dany problem globalnie, a nie tylko w pryzmacie tzw "Frankowiczów"!!! I można tłumaczyć, a oni i tak swoje najlepiej wiedzą.. Bo to takie polskie-zazdrościć swojemu sąsiadowi i jak tylko nadarza się okazja dobić chama!!! Czy z naszych podatków Rządy nie pomagały i nadal pomagają kredytobiorcom złotówkowym?!
krylan
8 lat temu
Te wszystkie programy typu "Rodzina na swoim" , "Mieszkanie dla młodych" itp, to niby skąd ktoś je finansuje?!!! Kogoś, wszyscy widzą, a sami to świeci!!!
DEEde
8 lat temu
Kapitał kredytu nie może się zmieniać. Musi być taki jaki został wypłacony. Jeśli pod pozorem kredytu walutowego wypłacono złotówki to kapitał w złotych nie może się zmienić. Jeżeli powodem zadłużenia jest wyłącznie naliczony spread walutowy to należy wnieść sprawę do sądu z roszczeniem o przewalutowanie z wg kwoty z dnia wypłaty kredytu, zwrot nienależnie pobranych odsetek ze spreadów i zaliczenie go na spłatę kapitału kredytu. Dopiero kiedy to nie jest możliwe do spłaty można zastanawiać się nad upadłością konsumencką.
Nadir
8 lat temu
Jakie różnice między zakupem i sprzedażą waluty kredyt w zł spłata w zł , przeliczanie tylko po to żeby wyssać jak najwięcej z klienta
...
Następna strona