Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakiet paliwowy wchodzi w życie. Budżet zyska nawet 2,5 mld zł rocznie

16
Podziel się:

Uszczelnienie procesu koncesjonowania i skrócenie okresu płatności VAT-u to główne zmiany, które wprowadza tak zwany pakiet paliwowy. Nowe przepisy wchodzą dziś w życie.

Pakiet paliwowy wchodzi w życie. Budżet zyska nawet 2,5 mld zł rocznie
(Jacek Bereźnicki)

Uszczelnienie procesu koncesjonowania i skrócenie okresu płatności VAT-u to główne zmiany, które wprowadza tak zwany pakiet paliwowy. Nowe przepisy w poniedziałek wchodzą w życie.

Paweł Jurek z biura prasowego Ministerstwa Finansów wyjaśnia, że zmienione przepisy uszczelnią wydawanie koncesji na handel paliwami z zagranicznymi podmiotami.

Jurek powiedział, że oszuści tworzą fikcyjne firmy za granicą, które uzyskują koncesję na obrót paliwami płynnymi z zagranicą i pełnią funkcję pośredników.

"Wyprowadzenie" koncesji za granicę do podmiotu, który nie posiada żadnych obowiązków podatkowych w kraju powoduje, że egzekwowanie nałożonego na te podmioty zabezpieczenia majątkowego staje się niemożliwe - uważa przedstawiciel MF.

Po wprowadzeniu przepisów importerzy będą mieli 5 dni na uregulowanie VAT-u. Jak powiedział Paweł Jurek, budżet może zyskać na zmianach od 2,2 do nawet 2,5 miliarda złotych rocznie.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że łączny popyt na paliwa był w pierwszym kwartale tego roku o 9 procent większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniósł ponad sześć milionów metrów sześciennych surowca. Z tego ponad 2 miliony metrów sześciennych pochodzi z importu.

Dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wieciech podkreślił, że branża od lat wskazywała na potrzebę zmian w przepisach VAT-owskich, a te które wchodzą właśnie w życie w dużym stopniu odzwierciedlają jej postulaty.

Dodał, że od momentu podjęcia prac nad pakietem "widać wyraźnie, że nastąpił pewien efekt odstraszający, na przykład sprowadzanie paliwa do Polski ma trend spadkowy".

Nowelizacja ustawy o VAT jest jednym z elementów pakietu paliwowego, który 18 lipca podpisał prezydent Andrzej Duda. W skład pakietu wchodzi także nowelizacja prawa energetycznego i ustawy o zapasach paliw.

Tymczasem w Polsce benzyna podrożała najbardziej w Unii - informuje "Rzeczpospolita". Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy, a w Europie - Kazachowie.

Ranking krajów, w których na koniec czerwca można było zatankować najtaniej, opublikowała rosyjska agencja RIA Rating. Zestawienie sporządzono według ceny litra benzyny 95 w przeliczeniu na ruble.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Niezadolony
8 lat temu
JAK PIS PODNIESIECIE CENY GAZU LPG TO ZNACZY, ŻE DALIŚMY SIĘ PIEKNIE WYDYMAĆ. ZWYKŁE PRZENIESIENIE OBCIĄZEŃ PODATKOWYCH W INNE MIEJSCE. JEDNYM SŁOWEM "KREATYWNA TAXACJA"
tadzio
8 lat temu
W normalnym kraju dochody państwa rosną wraz z poprawą gospodarki. Rząd PiS jest dzięki rewolucyjnym podglądom na gospodarkę wicepremiera Morawieckiego twierdzi, że rząd to jest coś innego niż Polacy i zarabia na ich grabieniu. Mamy nową wersję dobrobytu dla wybranych.
kazmirz
8 lat temu
Kiedy w końcu nauczą się pisać prawdę? Państwo zabrało Polakom z portfeli kolejne 2.5 mld PLN na koryto+.
endriu667
8 lat temu
JAK to ukrócić a ZLIKWIDOWAĆ nie można ???
lux
8 lat temu
Tylko 12% powierzchni Kazachstanu leży geograficznie w Europie - w Azji to mają tanio!