Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Obligacje Skarbu Państwa to dobra inwestycja? Oto dlaczego warto w nie zainwestować

4
Podziel się:

Dlaczego warto pożyczać Ministrowi Finansów pieniądze? Jak polskie obligacje skarbowe wypadają na tle innych krajów? Inwestowanie krok po kroku w papiery dłużne państwa.

Obligacje Skarbu Państwa to dobra inwestycja? Oto dlaczego warto w nie zainwestować
(Piotr Fotek/REPORTER)

Pożyczając pieniądze ministrowi finansów, czyli kupując obligacje skarbu państwa, można zarobić od 2 do 2,5 proc. w skali roku. To często więcej, niż można zarobić na lokatach bankowych. - Na tle obligacji innych krajów europejskich oferta Polski wciąż jest ciekawa. Pożyczając pieniądze niemieckiemu rządowi, musimy się liczyć ze stratą - mówi Tomasz Jóźwik z "Dziennika Gazety Prawnej" i Forsal.pl.

- Sprzedając obligacje minister finansów pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami. Mamy po prostu pewność, że skarb państwa te obligacje wykupi - mówi Tomasz Jóźwik. Ich zaletą jest bezpieczeństwo - emitentem jest bowiem skarb państwa.

Aby zacząć oszczędzać i zarabiać na obligacjach, potrzebne jest 100 zł. Tyle kosztują obligacje.

Na rynku do wyboru są cztery rodzaje papierów skarbowych: 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Różnice dotyczą nie tylko w daty wykupu obligacji, ale też wysokości oprocentowania. Obligacje 2-letnie pozwalają zarobić 2 proc. w skali roku, a 10-letnie - 2,5 proc.

Skarbowe obligacje oszczędnościowe
Rodzaj 2-letnie o stałym oprocentowaniu 3-letnie o zmiennej stopie procentowej 4-letnie indeksowane 10-letnie indeksowane
Oprocentowanie Stałe Zmienne - aktualizowane co pół roku, naliczane na podstawie wskaźnika WIBOR6M Zmienne - aktualizowane co rok, uzależnione od inflacji i stałej marży Zmienne - aktualizowane co rok, uzależnione od inflacji i stałej marży,
Odsetki Odsetki są kapitalizowane po pierwszym roku i wypłacane po 2 latach od dnia zakupu Odsetki są wypłacane co pół roku Odsetki są wypłacane co roku Odsetki są kapitalizowane po każdym rocznym okresie odsetkowym i wypłacane po 10 latach od dnia zakupu
Wykup Dwa lata od dnia zakupu Trzy lata od dnia zakupu Cztery lata od dnia zakupu Dziesięć lat od dnia zakupu

Źródło: Ministerstwo Finansów

Wcześniejsze zakończenie oszczędzania wiąże się z niewielką stratą. Od kwietnia 2015 r. za sprzedaż przed czasem trzeba zapłacić: 70 gr za każdą sztukę obligacji 2-, 3-i 4-letniej oraz 2 zł za każdą 10-latkę.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
niepelnospraw...
8 lat temu
to jest reklama, a nie porównanie czy test...
dr256
8 lat temu
2% to mam na najgorszym koncie w mbanku, a pewność dużo wiekszą, niż w obligancjach. Po co kupowac obligacie, jak mam lokatę w jakimkolwiek banku na 2% i o wiele pewniejsze pieniądze? I dostęone od ręki.
pol4444
8 lat temu
za 10 latek starczy wam z zainwestowanych pieniędzy na flaszkę czystej...
Karas
8 lat temu
1946 - nacjonalizacja z zapowiedzią odszkodowań niewypłaconych do tej pory; 1950któryś - wymiana pieniędzy 100:3 dla niektórych i do pewnej kwoty, 100:1 dla reszty; lata 70 - książeczki mieszkaniowe i samochodowe, systematycznego oszczędzania i polisy posagowe (z wkładów na mieszkanie zrobiły się grosze); lata 80 - hiperinflacja; lata 90-2008 - trzeci filar i kredyty frankowe; ostatnio - OFE. No i jeszcze obligacje przedwojenne. JA BYM NIE UFAŁ.