Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kondycja strefy euro. PKB rośnie w tempie 1,6 procent

6
Podziel się:

Bezrobocie wciąż przekracza 10 procent.

Kondycja strefy euro. PKB rośnie w tempie 1,6 procent
(Hermann Bredehorst)

Gospodarczo strefa euro rozwija się w równym, ale dosyć wolnym tempie. W drugim kwartale tego roku PKB wzrósł o 1,6 proc. - podał właśnie Eurostat. Poznaliśmy także dane o bezrobociu i zmianach cen w eurozonie.

Wstępne wyliczenia dotyczące średniego wzrostu gospodarczego wśród 19 krajów posługujących się wspólną walutą wskazują na przyrost PKB w tempie 1,6 proc. To oznacza lekkie wyhamowanie w porównaniu z danymi za pierwsze trzy miesiące tego roku, kiedy dynamika była wyższa o 0,1 pkt. proc.

Główną przyczyną tego zjawiska była stagnacja gospodarcza we Francji. Analitycy zwracają jednak uwagę na spodziewane, negatywne skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, które mogą szkodzić gospodarce Wspólnoty także w następnych miesiącach.

Już od ponad roku wzrost gospodarczy jest na stabilnym poziomie - oscyluje minimalnie powyżej 1,5 proc. To z jednej strony dobra wiadomość dla inwestorów i przedsiębiorców, którzy lubią stabilne warunki. Martwi jednak tempo rozwoju, które jest niższe niż w wielu rozwijających się krajach będących poza strefą euro. Mowa m.in. o Polsce. Lepiej wyglądają także statystyki Wielkiej Brytanii czy głównego konkurenta gospodarczego, czyli Stanów Zjednoczonych.

źródło: tradingeconomics.com

Eurostat przy okazji publikacji danych o PKB opublikował statystyki odnośnie rynku pracy i inflacji. Podobnie jak miesiąc wcześniej bezrobocie w strefie euro jest na poziomie 10,1 proc. Szacunkowe dane wskazały również na utrzymujący się poziom cen, który w ciągu roku dla typowego koszyka produktów kupowanych przez statystycznego mieszkańca strefy euro wzrósł o zaledwie 0,2 proc.

Niemal zerowa inflacja, wysokie bezrobocie i słaby wzrost gospodarczy to jedne z głównych argumentów dla Europejskiego Banku Centralnego, by wciąż prowadzić politykę monetarną nakierowaną na pobudzanie wzrostu. W ubiegłym tygodniu bank utrzymał stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie i nic nie wskazuje na to, by szybko się to zmieniło.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
sid77
8 lat temu
mamy koleje kryzysy od emigracyjnego po brexit, ataki terrorystyczne, rosja i amerykanie tez ekonomicznie graja przeciw UE,turcja sie oddalila odUE i kombinuja z rosja i swiatem muzulmanskim,z chinami ciezko sie handluje,mamy ciezkie czasy i niewiadomo co bedzie dalej,wiec w jednosci sila jak sie uniia rozwali to europa bedzie grupa panstw walczaca ze soba na wzajem a interesie usa rosji chin
ekonomista
8 lat temu
Zeby wykazac jakikolwiek chociaz rzekomy "przyrost PKB w strefie euro" juz dodawano z sufitu od 3 lat prostytucje,narkobiznes, przemyt , handel ludzmi i ich organami- co jeszcze wymysla , zeby ukryc systematyczny spadek PKB od 2008 roku ?!
michal
8 lat temu
Napisane, ze wolny wzrost wynikiem stagnacji francuskiej gospodarki, a na wykresie rozwijają się identycznie jak Niemcy. Jeśli o Hiszpanie i WB chodzi, są to kraje które w ostatnich latach przyjęły największą liczbę imigrantów. Proszę mi wytłumaczyć co to za wyczyn mieć wzrost przy mocowania zwiększającej się populacji?
smoker
8 lat temu
Podatki za małe. Jak podniesiemy podatki to na pewno będzie lepiej. No a tym co ich nie płacą to jeszcze więcej kasy trzeba dać. Naj lepiej emerytury zaraz po szkole. Ograniczenia na wszystko.
mers
8 lat temu
Chiny, potem długo, długo nic.