Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przejęcie BPH: KNF wydała trzy zgody związane z przejęciem Banku BPH przez Alior Bank

4
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy decyzje w związku z zamierzoną przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Alior Bank transakcją, mającą skutkować przejęciem przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH z wyłączeniem działalności hipotecznej.

Przejęcie BPH: KNF wydała trzy zgody związane z przejęciem Banku BPH przez Alior Bank
(Reporter)

Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy decyzje w związku z zamierzoną przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Alior Bank transakcją, mającą skutkować przejęciem przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH z wyłączeniem działalności hipotecznej.

KNF wszystkie zgody wydała jednogłośnie. Nie sprzeciwiła się co do zamiaru Alior Banku oraz PZU bezpośredniego nabycia przez Alior Bank akcji Banku BPH w liczbie, zapewniającej przekroczenie 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i udziału w kapitale zakładowym tego banku.

Nie budził sprzeciwu również zamiar General Electric Company i GE Investments Poland sp. z o. o. stania się podmiotem dominującym wobec Banku BPH SA od dnia nabycia akcji Banku BPH SA przez Alior Bank SA do dnia zarejestrowania przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego Alior Banku SA w związku z podziałem Banku BPH SA, a następnie ich zamiar przekroczenia 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Banku BPH SA w wyniku podziału Banku BPH SA,

Komisja zezwoliła też na podział Banku BPH poprzez przeniesienie na Alior Bank SA części majątku Banku BPH SA w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej wszelkie aktywa i pasywa Banku BPH, za wyjątkiem tzw. "działalności hipotecznej Banku BPH", obejmującej portfel kredytów hipotecznych Banku BPH (wszelkie kredyty hipoteczne w PLN i innych walutach z 19 lipca 2016 r., udzielone na rzecz osób fizycznych na cele mieszkaniowe), zobowiązania finansowe wobec podmiotów z grupy GE oraz inne aktywa i pasywa związane z tym portfelem kredytów, a ponadto większościowy udział w BPH PBK Zarządzanie Funduszami sp. z o. o. (jedynym akcjonariuszu BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA) oraz odpowiedzialność Banku BPH SA związaną z tymi podmiotami.

Wcześniej, 23 czerwca br., bezwarunkową zgodę na nabycie przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH wydał już UOKiK.

PZU posiada 25,26 proc. Alior Banku, który z kolei zawarł umowę przejęcia 87,23 proc. akcji Banku BPH od Grupy GE, a ostatnio ogłosił wezwanie na 66 proc. jej walorów. GE zobowiązała się do sprzedaży akcji w wezwaniu, po spełnieniu odpowiednich warunków.

W poniedziałek Alior Bank podwyższył cenę w wezwaniu na sprzedaż 50 600 821 akcji zwykłych na okaziciela Banku BPH do 31,19 zł z 31,18 zł za sztukę oferowanych wcześniej.

Wezwanie na akcje Banku BPH jest elementem transakcji zmierzającej do nabycia przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH (bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI)
,zgodnie z umową sprzedaży akcji i podziału zawartą 31 marca br. przez Alior Bank ze spółkami z Grupy GE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Mieszko
8 lat temu
KNF powinien być zlikwidowany bo nie dba o klientów a o banki zagraniczne.
rece
8 lat temu
banki to kiszka . szukam mocnych hazardzistów skrzynka jerzykamil@wp.pl
aj waj
8 lat temu
Alior, to PZU a PZU to komoroscy ANNA i BRONek ten od szoguna SĄ W RADZIE NADZORCZEJ.
Golf
8 lat temu
KNF to banda kłamców, choć wydają się bronić interesu - tylko nie wiadomo czyjego. Już rok temu mówili że struktura rynku / sektora jest optymalna a teraz zezwalają na dalszą konsolidację. Paranoja i obłuda, Mr Kwaśniak i Mr Jabubiak