Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy spokojni przed decyzją Fitch

87
Podziel się:

W money.pl czytaj o tym, co wpłynie na piątkowe notowania na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Piątkowy handel na warszawskiej przynosi wzrost głównego indeksu WIG20 o niecały 1 procent. To lepszy wynik od pozostałych parkietów w Europie.

Wydarzenia na rynkach pozostają w piątek w cieniu zamachu we Francji. Spadki na giełdach w Europie Zachodniej nie są duże, ale wyraźnie widać, że ani dobre dane gospodarcze z Chin, ani nowe rekordy na Wall Street nie zachęciły inwestorów do kupowania akcji spółek.

Tymczasem na warszawskim parkiecie główne indeksy zyskują, przy czym całkiem nieźle spisuje się wskaźnik WIG20. Inwestorzy z dużym spokojem oczekują na informacje, które wieczorem ma podać agencja ratingowa Fitch. Będzie to najnowsza ocena wiarygodności Polski. Ekonomiści spodziewają się, że analitycy albo nie zmienią wcale swojej oceny, albo pozostawią rating na tym samym poziomie, ale obniżą jego perspektywę do "negatywnej".

Po południu na rynek napłyną jeszcze kolejne informacje z USA. Będą to m.in. dane o sprzedaży detalicznej, a także produkcji przemysłowej.

_ _Aktualizacja: 9:56

GPW: Alior dementuje wieści o kupnie Pekao

Łukasz Pałka

Od minimalnego wzrostu głównego indeksu rozpoczął się piątkowy handel na warszawskiej giełdzie. Cała sesja upłynie pod znakiem oczekiwania na decyzję agencji ratingowej Fitch.

Wśród inwestorów nie widać od rana nerwowych reakcji na wieści o zamachu we Francji. Główny wskaźnik francuskiej giełdy traci od rozpoczęcia handlu około 0,2 procent.

W Polsce rynek obiegła za to podana przez "Gazetę Polską Codziennie" informacja o tym, że to Alior Bank kupił pakiet 10 procent akcji Pekao od włoskiego UniCredit. Doniesienia zostały jednak szybko zdementowane przez Alior Bank. Notowania Alior Banku zyskują od rana około 0,5 procent.

Pierwsza godzina piątkowej sesji przynosi też dalszy wzrost notowań koncernu KGHM, a także spółek energetycznych Enea oraz Energa.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 7:23

GPW: Inwestorzy czekają na wieści o ratingu

Łukasz Pałka

Nowe rekordy na Wall Street to dobra wiadomość dla inwestorów przed rozpoczęciem piątkowego handlu na warszawskiej giełdzie. Ich uwaga skupi się jednak na oczekiwaniu na decyzję agencji ratingowej Fitch.

Agencja Fitch ma poinformować o aktualizacji swojej oceny wiarygodności kredytowej Polski. Już wcześniej w tym roku decyzje w tej sprawie podjęły dwie inne agencje S&P oraz Moody's.

Warto przypomnieć, że gdy w styczniu agencja S&P poinformowała o obniżeniu ratingu, zaskoczenie tym spowodowane doprowadziło do gwałtownej przeceny złotego i spadków na giełdzie. Moody's z kolei nie obniżył swojej oceny, ale zmienił jej perspektywę na "negatywną". Oznacza to, że wskazał inwestorom, iż możliwa jest obniżka ratingu w kolejnym terminie.

Większość ekonomistów spodziewa się, że także Fitch w piątek poinformuje o tym, że nie zmienił oceny, ale jego perspektywę na „negatywną”. Poprzednie agencje w uzasadnieniach wskazywały na politykę gospodarczą rządu, zmierzającą m.in. do wzrostu wydatków z budżetu.

- Uważam, że rating się nie zmieni, bo sytuacja w Polsce nie daje do tego na razie żadnych powodów. Fitch jest raczej konserwatywną agencją i skupia się na wskaźnikach, a nie polityce - powiedział w rozmowie z money.pl Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK. - Istnieje jednak ryzyko, że to się zmieni w przyszłości, gdy rząd zrealizuje jedną z drażliwych obietnic, mogących mieć wpływ na gospodarkę. Mam tu na myśli przede wszystkim sprawę obniżenia wieku emerytalnego czy przewalutowanie kredytów frankowych.

W czwartek na nowojorskiej giełdzie padły kolejne rekordy. To już trzeci raz w tym tygodniu, gdy Wall Street poprawia swoje historyczne wyniki. Tym razem inwestorzy zwrócili m.in. na lepsze od wcześniejszych prognoz rezultaty kwartalne, które pokazał bank JP Morgan.

Tymczasem w Chinach zostały nad ranem opublikowane najnowsze dane dotyczące tamtejszej gospodarki. Okazało się, że PKB wzrósł tam w drugim kwartale o 6,7 procent r/r - wynik był nieznacznie lepszy od wcześniejszej prognozy. W piątek po południu inwestorzy dostaną jeszcze porcję informacji z amerykańskiej gospodarki. Dane będą dotyczyć m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, zostanie również opublikowany najnowszy odczyt wskaźnika NY Empire State.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(87)
Zombie banki ...
8 lat temu
Akcje w wyniku ostatniego chorego rajdu wbrew coraz gorszym danym, są przewartościowane o 25%, ostrzegają czołowi inwestorzy w Stanach.
Zombie banki ...
8 lat temu
Krach na obligacjach Stanów trwa, już 1.60%, +0,066%
Zombie banki ...
8 lat temu
Najmocniejsze spadki w Stanach notują banki. Mocno spadają też linie lotnicze. ponad 2%.
Zombie banki ...
8 lat temu
Krach na rynku obligacji jaki się rozpoczął na początku ostatniego tygodnia, jest dziwnie ignorowany przez spekulantów na ryku akcji, którzy wyraźnie nie mają pojęcia, jaki krach czeka w jego wyniku rynek akcji, znacznie mniejszy i słabszy, kiedy trwa krach w gospodarce, co pokazują po kolei wszystkie dane od dawna, jak i trwający szok naftowy. Powrót do rzeczywistości będzie bardzo kosztowny.
Zombie banki ...
8 lat temu
S&P -0,24%. Już nawet drukarka nie pomaga.
...
Następna strona