Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW wzywa do podjęcia działań w sprawie włoskich banków

7
Podziel się:

Dyrektywa bail-in pozwalają na przejęcie zgromadzonych na kontach środków, w sytuacji wystąpienia zagrożenia bankructwa banku.

MFW wzywa do podjęcia działań w sprawie włoskich banków
(East News)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwraca uwagę na złą sytuację włoskich banków i wzywa do działań, mających na celu ich wzmocnienie. Jednocześnie instytucja zwraca uwagę na ostrożne podejście do tzw. "dyrektywy bail-in", w ramach której banki mogą być wspomagane pieniędzmi podatników - podaje portal Bloomberg.com

Przepisy te pozwalają na przejęcie zgromadzonych na kontach środków, w sytuacji wystąpienia zagrożenia bankructwa banku. Dotyczy to osób, które w jednym banku mają zgromadzone co najmniej 100 tys. euro, czyli około 440 tys. złotych. Środki, których łączna wartość jest niższa od tej sumy są zatem bezpieczne.

MFW wezwał do działań w związku z dużą ilością niespłaconych kredytów, jakie mają włoskie banki. W sumie ich wartość to około 360 mld euro, czyli 18 procent całego portfela kredytowego. Jest to m.in. efekt niskiej ściągalności zobowiązań klientów, której nie pomaga słabo działające sądownictwo we Włoszech.

O dokapitalizowaniu banków pieniędzmi podatników myśli włoski rząd pod przywództwem Matteo Renziego. Dyskusja na ten temat toczyła się pomiędzy Komisją Europejską, a stroną włoską, ale do porozumienia nie doszło. Dokapitalizowany miały zostać m.in. bank Banca Monte dei Paschi di Siena SpA.

Fundusz wezwał również rządzących do wzmocnienia nadzoru nad włoskimi bankami oraz do systematycznej oceny stanu finansów banków. Miałyby to być dodatkowe działania poza tymi, których dokonuje Europejski Bank Centralny.

Do złej sytuacji banków dodać trzeba obawy dotyczące wzrostu gospodarczego we Włoszech. MFW szacuje, że PKB tego kraju urośnie w tym roku o 1,1 procent, a w 2017 roku o 1,3 procent. Nałożenie się tych czynników może sprawić, że w połowie kolejnej dekady, gospodarka Włoch może osiągnąć poziom sprzed kryzysu gospodarczego z 2008 roku.

Dług publiczny we Włoszech wynosi obecnie 133 procent PKB, co zmniejsza możliwości reagowania na wstrząsy gospodarcze w ramach polityki fiskalnej. MFW szacuje, że w kolejnych latach zadłużenie to się nieznacznie zmniejszy, co nie poprawi sytuacji.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
aga.jaga
8 lat temu
Generalnie powinno się umorzyć wszystkie zobowiązania krajów wobec MFW. MFW to banksterska organizacja żerująca pośrednio na obywatelach krajów, których lewackie rządy zadłużają się na maxa celem kupienia głosów wyborców. W chwili obecnej wiele krajów jest tak zadłużonych, że ledwo spłaca odsetki i kwoty za obsługę kredytów.
rwer
8 lat temu
kiedy banki będą traktowane jako NORMALNE firmy? nie ma kasy - to firma pada i już. A ponieważ są kluczowi dla gospodarki - to wielkie zabezpieczenia i wykupione ubezpieczenie od działalności (np. tak jak biura podróży).
HETMAN POLNY
8 lat temu
POJAWIA SIĘ TRUP FINANSOWY UNI CZYLI WŁOCHY. JAKI MA DŁUG UNIJNY ŻYWY TRUP?
JO
8 lat temu
Tylko SKOK STEFCZYKA !!!!
antyoszust 33
8 lat temu
Ciekawe jak moja firma będzie mieć kłopoty ze spłatą czy mi dadzą bankowe pieniądze skoro bank weźmie moje ? Mafia mafia mafia polityczno bankowa.