Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Warszawskie indeksy nadal tracą na wartości

2
Podziel się:

Ekonomiści oczekują obecnie spowolnienia w gospodarce Unii Europejskiej spowodowanego przez Brexit.

Warszawskie indeksy nadal tracą na wartości

Utrzymuje się niesprzyjający klimat inwestycyjny na krajowym rynku akcji. Indeksy GPW pozostają w tendencji spadkowej i wciąż nie wygenerowane zostały sygnały jej zakończenia. Na pocieszenie graczom pozostaje fakt, iż warszawska giełda traci relatywnie mniej niż parkiety Europy Zachodniej.

Sześciodniowa konsolidacja indeksu WIG20 w okolicach poziomu 1.750 pkt. zakończyła się wybiciem w dół. We wtorek ten negatywny sygnał został potwierdzony. Rynkowi w dalszym ciągu ciąży fakt konsekwencji jakie płyną po brytyjskim referendum.

Oprócz osłabienia rynku akcji, w niełasce od kilku dni znajduje się polski złoty. Nasza waluta konsekwentnie traci na wartości, dając tym samym obraz negatywnego nastawienia inwestorów do ryzykownych aktywów. Dla indeksu WIG20 z punktu widzenia analizy technicznej rysuje się perspektywa dalszego obsuwania w dół. Przy utrzymaniu negatywnego otoczenia zewnętrznego, WIG20 może obniżyć się do poziomu 1.650 pkt.

Niższe prognozy wzrostu PKB dla naszej gospodarki

Łańcuch poziomych szczytów indeksu WIG w rejonie poziomu 47,0 tys. pkt. zatrzymał wzrostowe odreagowanie w ubiegłym miesiącu. Definitywny odwrót od technicznych oporów to przede wszystkim skutek Brexitu.

Analiza indeksu DAX również wskazuje, iż europejskie giełdy wciąż nie otrząsnęły się z wydarzeń z 24 czerwca br. i podatne są na kontynuację korekty spadkowej. Ekonomiści oczekują obecnie spowolnienia w Unii Europejskiej spowodowanego przez Brexit. Również szacunki PKB dla Polski zostały ścięte w dół. Dla przykładu HSBC prognozuje, że PKB naszego kraju wzrośnie w tym roku o 3,4 proc. wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 3,7 proc. Z punktu widzenia analizy technicznej wciąż istnieje ryzyko kontynuacji korekty spadkowej indeksu WIG w rejon minimum ze stycznia br. na poziomie 42,0 tys. pkt.

Indeks S&P500 zatrzymał się pod oporami

Po rajdzie w górę w ubiegłym tygodniu, inwestorzy w USA przystąpili do realizacji zysków. Powrót z długiego weekendu przyniósł wzrost aktywności strony podażowej. Spadkowe tendencje widoczne były również na rynku surowcowym. Na wartości tracił zarówno kurs ropy naftowej, jak i miedzi. W lepszej dyspozycji pozostały natomiast metale szlachetne (złoto i srebro). Bazowym scenariuszem dla indeksu S&P500 na najbliższe dni jest korekta ostatnich wzrostów i spadek w okolice najbliższego technicznego wsparcia znajdującego się na poziomie 2.050 pkt. Wariant ten wspiera widoczna wysoka zmienność rynku w ostatnim czasie i dzisiejszy poranny ujemny poziom futures.

Dwucyfrowa dynamika sprzedaży w drugim kwartale

J.W. Construction odnotowało w drugim kwartale 2016 rou sprzedaż na poziomie 390 mieszkań wobec 352 lokali rok wcześniej - poinformowała PAP spółka.

Na tle pozostałych deweloperów, odnotowana przez JWC dynamika sprzedaży rok do roku wypada przyzwoicie. W porównaniu do czerwca ub. r. spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 10 proc. Pozostali deweloperzy również zanotowali dwucyfrowe wzrosty. Dla przykładu sprzedaż Dom Development wzrosła o ponad 20 proc. Plan JWC na cały rok wynosi około 1,7 tys. mieszkań, wobec 1,57 tys. rok wcześniej. Przedstawiciele spółek deweloperskich liczą na dobry rok i wykorzystanie sprzyjającej koniunktury w branży. Dla JWC 2016 r. pod kątem wyników finansowych rozpoczął się nie najlepiej. Konieczność wycofania się z jednej z inwestycji i sprzedaż nieruchomości poniżej wartości ujętej w księgach, spowodował konieczność zawiązania odpisu i ostateczną stratę netto na koniec kwartału.

Rynek czeka na uporządkowanie sytuacji w grupie i realizację zapowiadanych planów

PZ Cormay zaproponuje akcjonariuszom ponowne rozważenie emisji akcji, które spółka planowała zaoferować akcjonariuszom Orphée celem konsolidacji - poinformował we wtorek prezes Janusz Płocica. Podtrzymał też terminy wprowadzenia na rynek analizatorów Equiss i Hermes.

Podczas WZA w dniu 30 czerwca br. akcjonariusze Cormay'a nie podjęli uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez emisję akcji, gdyż uchwała ta nie uzyskała wymaganej większości głosów. Cormay w dalszym ciągu próbować będzie osiągnąć pełną kontrolę kapitałową nad Orphée. Emisja akcji ma być skierowana właśnie do akcjonariuszy tej spółki. Jeżeli w końcu uda się spółce uporządkować sytuację w grupie i załagodzić konflikty pomiędzy wiodącymi akcjonariuszami, można liczyć na wzrost kursu spółki. Dodatkowymi katalizatorami za wzrostem notowań powinny być: terminowe wprowadzenie na rynek analizatorów własnej produkcji oraz uzyskanie dofinansowania ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 7,5 mln zł.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
balbiniak
8 lat temu
I BARDZO DOBRZE SKONCZY SIE WRESCIE WYZYSKI I NIEZDROWA KONKURENCIA JAK TO MOZLIWE ZE POLAK MUSI PLACIC ZUS A CUDZOZIEMIEC NIE CHORE PANSTWO
Etermit krah ...
8 lat temu
[QUOTE] Warszawskie indeksy nadal tracą na wartości [/QUOTE] i bardzo dobrze co w tym złego???