Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższy wiek emerytalny coraz bliżej. Komitet Stały Rady Ministrów jest na tak

153
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów rekomenduje rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - powiedział PAP wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Dodał, że resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy.

Niższy wiek emerytalny coraz bliżej. Komitet Stały Rady Ministrów jest na tak
(REPORTER)

Komitet Stały Rady Ministrów rekomenduje rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - powiedział wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Dodał, że resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy.

Jak poinformował w czwartek Zieleniecki, swoją uwagę podczas komitetu zgłosił resort finansów, który chce powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.

- Zdecyduje Rada Ministrów, prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu - powiedział Zieleniecki. - Tak jak już wielokrotnie wcześniej zapowiadałem, opinia co do projektu prezydenckiego jest pozytywna, członkowie Komitetu zgodzili się z moim uzasadnieniem. Jedyną uwagę wniósł resort finansów - dodał.

W założeniach do budżetu na 2017 r. minister finansów Paweł Szałamacha zapisał propozycję, by wcześniejsza emerytura - którą przewiduje projekt prezydenta Andrzeja Dudy i nad którym pracuje Sejm - była powiązana ze stażem pracy. Takie rozwiązanie miałoby pozwolić na utrzymanie deficytu finansów publicznych poniżej progu 3 proc., jeśli sfera budżetowa miałaby uzyskać w 2017 r. podwyżki płac.

_ AKTUALIZACJA: _ Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, mówił w piątek w radiowej Jedynce, że nie ma rekomendacji dla propozycji ministerstwa finansów, bo PiS zapowiadał w kampanii wyborczej proste obniżenie wieku emerytalnego, bez żadnych innych warunków. Dodał, że udowodnienie stażu pracy stwarza problemy, zwłaszcza osobom, które pracowały w - jak to ujął - okresie przejściowym, czyli w latach 80. i 90. - Mogłoby to być rozwiązanie niesprawiedliwe - ocenił Henryk Kowalczyk.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(153)
hela
8 lat temu
Wiek 35 lat dla kobiet i 40 dla meżczyzn a czy doliczą mi lata na umowę śmieciową bo 8 lat tak pracuje i pracodawca odprowadza grosze na ZUS i co wy na to to nie moja wina że państwo stworzyło umowy śmieciowe
Sro-gość
8 lat temu
Wczoraj przechodziłem koło Ministerstwa Finansów - okna były pootwierane . Widziałem limuzynę premiera a z za otwartych okien rytmiczne chóralne skandowanie "sto lat, sto lat" , Zapytałem portiera czyje imieniny a on mi na to że ustalają wiek przejścia na emeryturę.
obserwer
8 lat temu
Czyli z tego wynika ze wydluzaja jeszcze wiek emerytalny !! Bo jak ktos policzy sobie ile lat mu zajmie nauka i np + studia + 40 lat pracy to wychodzi ze prawa emerytalne zdobedzie gdzies w wieku 67-70 lat bo niech sie trafi ze bedzie pracowal pare lat np na umowe zlecenie czy o dzielo i nie bedzie mial stalego zatrudnienia to moze sie zdarzyc ze wogole nie spelni warunkow przejscia na emeryture!!! Brado Dobra Zmiana
mlody
8 lat temu
A co z wczesniejszymi emeryturami dla rodziców rodzin wielodzietnych ? ludzie nie posiadający dzieci nie powinni przechodzić na państwową emeryture wcale.
Krzysztof
8 lat temu
Zroznicowanie wieku emerytalnego w Polsce jest bardzo niesprawiedliwe.Wedlug Konstytucji RP,WSZYSCY obywatele maja rowne prawa i rowne obowiazki.Dlaczego wiec mezczyuzni sa tutaj dyskryminowani i mimo ze w Polsce zyjemy az o 9 lat krocej,to musimy pracowac az o 5 lat dluzej by przejsc na emeryture.Efektem tego jest fakt,ze nie mozemy cieszyc sie odpoczynkiem po harowie zyciowej,w jakiej czesto"pracujemy".Chce tez przypomniec ze to mezczyzni wykonuja wszystkie ciezkie,szkodliwe i uciazliwe prace w gospodarce a nie kobiety.To ze musimy pracowac mimo tego wszystkiego az o 5 lat dluzej niz kobiety,jest razaco niesprawiedliwe.
...
Następna strona