Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analityk: Niepewność na rynkach będzie narastać

2
Podziel się:

Długoterminowe skutki wyjścia są trudne do przewidzenia.

Analityk: Niepewność na rynkach będzie narastać
(Bartosz Wawryszuk)

Obywatele Wielkiej Brytanii zagłosowali we wczorajszym referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej. Długoterminowe skutki wyjścia są trudne do przewidzenia i będą zależały w dużym stopniu od złożonych i przedłużających się negocjacji, niemniej natychmiastowe konsekwencje są jasne.

Funt doświadcza kilku najgorszych godzin od co najmniej 1992 roku, notując spadek o 11 procent podczas sesji azjatyckiej i obniżając się do najniższego poziomu od 31 lat względem dolara. Brytyjska waluta straciła na wartości 8 procent względem euro i pozostałych głównych walut. Rynki akcji notują poziomy niższe o około 5-10 procent już w momencie otwarcia, w związku ze zmniejszaniem ekspozycji większości inwestorów na rynkach aktywów. Ze względu na wydarzenia w Wielkiej Brytanii pieniądze są większym stopniu lokowane w rządowe obligacje i gotówkę.

Co decyzja Brytyjczyków oznacza dla rynków?

W krótkim okresie, bardzo dużo zależy od reakcji organów monetarnych i instytucji finansowych, na czele z bankami centralnymi. Od rana krążą pogłoski o interwencji Banku Japonii w celu powstrzymania aprecjacji jena. Reakcja Banku Anglii w najbliższych tygodniach będzie kluczowa: oczekujemy obcięcia stop procentowych w celu zabezpieczenia brytyjskiej gospodarki przed spadkiem inwestycji i obniżeniem poziomu wzrostu Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia od rana we Frankfurcie i Waszyngtonie mają miejsce nadzwyczajne spotkania i jeżeli rynek nie ulegnie stabilizacji, możemy oczekiwać interwencji.

Jesteśmy zdania, że rynek może nie do końca właściwie potrafi wyceniać negatywny polityczny i gospodarczy wpływ wczorajszej decyzji Brytyjczyków na Unię Europejską. Od czasu ogłoszenia wyników w Wielkiej Brytanii zaczęły odzywać się głosy w innych europejskich krajach, sugerujące chęć organizacji podobnego referendum.

Niepewność względem unii gospodarczej i fiskalnej będzie narastać, a rozwój instytucjonalny unii monetarnej naszym zdaniem będzie istotnie utrudniony. Patrząc na wyprzedaż na rynku ostatniej nocy nie sądzimy, iż obecne poziomy EUR/USD odzwierciedlają we właściwym stopniu znaczne pogorszenie warunków politycznych i oczekujemy jeszcze niższego poziomu tej pary w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
bolesław
8 lat temu
straszą i straszą wszystko się uformuje funtnjest funt wróci do równowagi chandel jet był i będzie kołchoz się rozleci za dużo złodzieji w uni i biurokracji i niedożeczne ustawy i ingerencje w obce kraje wysłuchiwanie durnych kodowców schetyn i petrów
Moher Obserwa...
8 lat temu
Najwyższa pora pójść w ich ślady!