Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Ustawa wiatrakowa. "To się skończy tragicznie dla całej branży w Polsce"

0
Podziel się:

Do tej pory w rozwoju energetyki wiatrowej wyprzedzali nas tylko Niemcy, jednak nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii spowoduje, że ten rynek w Polsce zatrzyma się na kolejne dziesięć lat. - To się skończy tragicznie dla całej branży OZE w Polsce – uważa Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ustawa wiatrakowa. "To się skończy tragicznie dla całej branży w Polsce"

Do tej pory w rozwoju energetyki wiatrowej wyprzedzali nas tylko Niemcy, jednak nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii spowoduje, że ten rynek w Polsce zatrzyma się na kolejne dziesięć lat. - To się skończy tragicznie dla całej branży OZE w Polsce - uważa Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polska branża energetyki wiatrowej była w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Jednak nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii zahamuje rozwój tego rynku na kolejne 6-10 lat i może spowodować, że Polska będzie miała problem ze spełnieniem celów OZE w perspektywie 2020 roku.

Głównym powodem jest zapis w projekcie ustawy, który ogranicza odległość turbiny wiatrowej od zabudowań do ok. 2 km - to dziesięciokrotność maksymalnej wysokości wiatraka. PiS przekonuje, że w ten sposób chce chronić mieszkańców przed negatywnym wpływem farm wiatrowych zlokalizowanych w okolicy zabudowań i podkreśla, że takie uregulowania funkcjonują w całej Europie.

- W większości krajów europejskich minimalne odległości rzadko przekraczają 500-600 metrów, w Polsce to miałyby być 2 km. Nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla takiej odległości, nie ma żadnego oddziaływania, które sięgałoby tak daleko – podkreśla Wojciech Cetnarski.

- Dodatkowo ustawa podnosi czterokrotnie podatek od nieruchomości i mimo zapewnień, że ten wzrost nie był celem ustawodawcy, to w ostatniej wersji projektu ustawy podwyższony podatek nadal jest zachowany. To się skończy tragicznie dla całej branży OZE w Polsce, nie tylko dla energetyki wiatrowej – uważa prezes PSEW.

Zmiany regulacji spowodują, że Polska nie będzie w stanie produkować wystarczającej ilości zielonej energii i będzie musiała ją kupować za granicą.

- Zabraknie nam od 2 do 7 TWh, które będziemy musieli kupić, a to będzie nas kosztowało przynajmniej miliard złotych, to jest więc olbrzymi koszt – wylicza Cetnarski. Dodaje, że podwyżki cen energii będą nieuniknione.

oze
wydarzenie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)