Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przez lata Amerykanie skrywali te dane. Ile są dłużni Arabii Saudyjskiej?

0
Podziel się:

Ujawnienie skrywanych przez dekady liczb nie rozwiało wszystkich wątpliwości, a nawet pojawiło się wiele nowych znaków zapytania.

Przez lata Amerykanie skrywali te dane. Ile są dłużni Arabii Saudyjskiej?
(AP/FOTOLINK)

Departament Skarbu USA po raz pierwszy od ponad 40 lat ujawnił informacje na temat obligacji rządowych będących w posiadaniu Arabii Saudyjskiej - donosi agencja Bloomberg. Ujawnienie skrywanych przez dekady liczb nie rozwiało wszystkich wątpliwości, a nawet pojawiło się wiele nowych znaków zapytania.

Ameryka jest zadłużona na prawie 20 bln dolarów. Blisko powoła tej kwoty to dług zagraniczny. Głównymi finansującymi wydatki amerykańskiego rządu są Chiny i Japonia. Oficjalnie posiadają obligacje USA warte odpowiednio 1,2 i 1,1 bln dolarów - wynika z najnowszych danych Departamentu Skarbu.

Wnioski płynące z raportu na temat zadłużenia USA nie są zaskakujące. Struktura długu jest mniej więcej stała od dłuższego czasu. Niespodzianką jest natomiast informacja o tym, ile obligacji jest w rękach Arabii Saudyjskiej. Dane te od 1974 roku były ukrywane przez administrację USA pod postacią wyników zbiorczych dla krajów należących do OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową). Uwzględniały one oprócz Arabii Saudyjskiej także kilkanaście innych krajów takich jak: Kuwejt czy Nigeria.

Okazuje się, że Arabia Saudyjska na koniec marca miała tylko 116,8 mld dolarów ulokowane w obligacjach skarbowych USA. Choć wynik plasuje ten kraj w czołowej dwunastce zagranicznych wierzycieli, stanowi zaledwie 20 proc. rezerw walutowych Arabii Saudyjskiej, wycenianych na blisko 550 mld dolarów.

Co z resztą? Takie pytanie nasuwa się samo, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj kraje utrzymują większość rezerw w postaci papierów takich jak właśnie amerykańskie obligacje.

Odtajnione statystyki wzbudzają wiele emocji. Ekonomiści zadają pytania m.in. o to, czemu akurat teraz, po ponad 40 latach przerwy, poznaliśmy szczegółowe dane. Wątpliwości nie rozwiały dosyć lakoniczne wypowiedzi ze strony urzędników. Jak donosi CNN Money, tłumaczą to po prostu chęcią zwiększenia przejrzystości informacji.

Tego typu informacje nabierają dużego znaczenia w kontekście problemów finansowych Arabii Saudyjskiej w związku z gigantycznym spadkiem cen ropy naftowej na światowych rynkach w ostatnich latach. Władze w ubiegłym roku wykorzystały aż 16 proc. rezerw walutowych na pokrycie dziury budżetowej. Dalsza sprzedaż dużych pakietów obligacji miałaby potencjalnie ogromny wpływ na rynek finansowy i strukturę wierzycieli USA.

Od teraz wszelkie zmiany po stronie Arabii Saudyjskiej inwestorzy będą mogli śledzić na bieżąco w raportach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)