Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpłatna pomoc prawna nieefektywna. Pochłania miliony, korzystają jednostki

0
Podziel się:

Tylko pierwszy kwartał 2016 roku pochłonął 23,5 miliona złotych. Z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystała średnio jedna osoba dziennie w każdym punkcie.

Bezpłatna pomoc prawna nieefektywna. Pochłania miliony, korzystają jednostki
(imago stock&people/EASTNEWS)

Tylko w pierwszym kwartale 2016 roku utrzymanie punktów darmowej pomocy prawnej kosztowało 23,5 miliona złotych. Z bezpłatnej pomocy prawnej w każdym punkcie skorzystała średnio jedna osoba dziennie - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Od początku roku 2016 na terenie całej Polski rozpoczął działanie system darmowej pomocy prawnej. To rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej 5 sierpnia 2015 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio - adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej.

ms.gov.pl

W całym kraju funkcjonują 1524 punkty, w których w pierwszym kwartale 2016 udzielono niemal 100 tysięcy porad - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". To niewiele. Oznacza to, że na każdy punkt przypada zaledwie jedna porada dziennie.

Na dodatek koszty utrzymania lokali liczone są w milionach. Do tej pory z budżetu państwa na ten cel przeznaczono 23,5 miliona złotych.

Ustawa była wypełnieniem deklaracji złożonej przez premier Ewę Kopacz w expose, w którym zapowiedziała program "Prawo dla każdego", czyli bezpłatny dostęp niezamożnych obywateli do porad prawnych na poziomie lokalnym. Uchwaloną latem przez poprzedni parlament ustawę 26 sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zapewnienie ubogim prawa do sądu to również wymóg europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Karty Praw Unii Europejskiej i standardów polskiej konstytucji. Od dłuższego czasu unijne instytucje wytykały Polsce, że nie oferuje najuboższym obywatelom darmowego dostępu do prawnika na etapie przedsądowym.

prawo
wiadomości
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)