Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ten raport DM PKO BP to zła wiadomość dla spółek węglowych

0
Podziel się:

Presja na ceny węgla odczuwalna jest również na polskim rynku.

Ten raport DM PKO BP to zła wiadomość dla spółek węglowych
(Shutterstock/PRUSSIA ART)

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP spodziewają się utrzymania niskich cen węgla energetycznego oraz że odbicie cen węgla koksującego będzie krótkotrwałe. Potrzymali rekomendacje "trzymaj" dla Lubelskiego Węgla Bogdanka i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
i zdecydowali o zaprzestaniu wydawania rekomendacji dla New World Resources (NWR), wynika z raportu datowanego na 11 kwietnia.

"W marcu węgiel koksowy zaczął wreszcie rosnąć i od dołka urósł w dolarach już 18 proc. do poziomu 87 USD/t. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest to, że znajduje się obecnie powyżej benchmarku ustalonego na drugi kwartał (84 USD/t). Jednak, naszym zdaniem, to odbicie nie wydaje się trwałe. Głównym argumentem jest bardzo słaby światowy, w tym chiński, rynek stali" - czytamy w raporcie.

Analitycy nie oczekują także wzrostu ceny węgla energetycznego, ze względu na światową nadpodaż i spadający popyt (UE, USA, Chiny planują zmniejszyć konsumpcję). Wzrost cen byłby możliwy tylko w przypadku bardzo mocnych cięć mocy.

Presja na ceny węgla odczuwalna jest również na polskim rynku. "Połączenie wzrostu wydobycia o 3 proc. ze spadkiem zagregowanego popytu o 1 proc. (zakładając brak powtórnych zakupów z ARM) spowoduje wzrost zapasów i presję na ceny (zakładamy -10 proc. rok do roku). W trudnym otoczeniu rynkowym będziemy mieli do czynienia z długo wyczekiwaną i głęboką restrukturyzacją sektora węglowego w Polsce" - czytamy dalej.

DM PKO BP podtrzymał rekomendację "trzymaj" dla Bogdanki i cenę docelową akcji 39 zł. Podtrzymano także zalecenie "trzymaj" dla JSW przy cenie docelowej 13 zł.

Jednocześnie analitycy zdecydowali o zaprzestaniu wydawania rekomendacji dla NWR. "NWR bez pomocy Czech nie poradzi sobie przy zamykaniu kopalń. Przy bieżących cenach jego przepływy są strukturalnie głęboko poniżej zera. Wysoki dług netto powoduje, że nawet udana restrukturyzacja, przy krótkim życiu kopalni, nie pozwoli na wygenerowanie wartości dla akcjonariuszy. Ceny węgla musiałyby wzrosnąć szybko o 40 proc., co naszym zdaniem jest mało prawdopodobne" - napisano w materiale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)