Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Witczak
|

Nowy czas na złotym

0
Podziel się:

W czwartek polska waluta znacząco się osłabiła.

Nowy czas na złotym

Na EUR/USD widzimy w piątek rano poziom 1,1365 (w przybliżeniu). Wygląda na to, że wykres stabilizuje się od paru dni w zakresie 1,1330 – 1,1450 (lub nawet nieco węższym, ale podajemy tu skrajne wartości wahań).

Z drugiej strony, można też mieć w wyobraźni linię trendu wzrostowego, mierzoną poprzez dołki z 2 i 28 marca. W takim układzie za chwilę powinniśmy do niej dojść, obecnie byłby to ruch właśnie w stronę 1,1330, a efektem tego byłoby zapewne odbicie. Po drugiej stronie mamy nie tylko 1,1450, ale i 1,1490 – tj. szczyty z października. Wzrost wartości euro jest jednak ograniczony gołębią postawą oficjeli EBC, którzy przyznali ostatnimi czasy, że przynajmniej potencjalnie koncepcja działań na rzecz podwyższenia inflacji jeszcze się nie zakończyła. Tak można było wnioskować ze słów V. Constancio czy z listu, którym M. Draghi otworzył roczny raport EBC.

Dziś o 8:00 poznaliśmy bilans handlu zagranicznego Niemiec, w szczególności zaś dynamikę eksportu i importu. O 10:30 podane zostaną wyniki produkcji przemysłowej za luty w Wielkiej Brytanii (ale to będzie istotne raczej dla graczy zainteresowanych funtem). O 14:30 pojawią się dane z rynku pracy Kanady – to oczywiście temat dla entuzjastów dolara kanadyjskiego.

Co w Polsce?

W czwartek złoty znacząco się osłabił. Samo to nie było z naszej perspektywy bardzo zaskakujące, zwłaszcza jeśli chodzi o EUR/PLN. Od dłuższego czasu mówiliśmy, że trend spadkowy na tej parze się dopala, a jego wstępne przebijanie w ostatnich dniach było zwiastunem tego, że może dojść do czegoś silniejszego.

Naturalnie można też doszukiwać się podstaw fundamentalnych. Niektórzy mówią tu np. o tym, że pojawić ma się rezolucja Parlamentu Europejskiego na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Jest to jakieś uzasadnienie, w każdym razie byłoby to pewne wzmocnienie ostatnich sugestii agencji Moody's, które same w sobie przeminęły bez echa. Czyżby rynek już teraz asekuracyjnie szykował się na faktyczne obniżenie ratingu Polski? Poza tym zresztą dzień wczorajszy cechował się też tzw. ucieczką od ryzyka, np. cena ropy crude zeszła z okolic ponad 38 dolarów do mniej niż 37 dolarów. Inna rzecz, że już wróciła do tychże 38 dolarów.

W każdym razie EUR/PLN pożegnał się z trendem spadkowym, wybicie sięgnęło poziomu 4,30, co pozwala myśleć o 4,3130 jako kolejnym oporze. Na razie mamy 4,2940. Wsparcie przy 4,28, niżej być może 4,2730-50. Na USD/PLN mamy 3,7780, a było 3,7850. Także i tu trend spadkowy (liczony od 1 marca) został pokonany.

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)