Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Utrzymanie dobrych nastrojów wokół złotego

0
Podziel się:

Zobacz, jak wygląda sytuacja na rynku.

Utrzymanie dobrych nastrojów wokół złotego

Ostatnie sesje na rynku złotego przyniosły utrzymanie trendu wzrostowego na wycenie PLN. Postępujące odbicie na rynku surowców utrzymuje dobre nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów, w tym walut CEE.

Ponadto, pomimo początkowej reakcji, również działania podjęte przez EBC wydaje się, iż spełniły rynkowe oczekiwania. Z drugiej strony retoryka M. Draghiego sugeruje, iż instytucja nie będzie podejmować już nowych kroków na stopach, co sugeruje wyczekiwanie na efekty wcześniejszych ruchów.

W kraju byliśmy w piątek świadkami zakończenia posiedzenia RPP. Zgodnie z oczekiwaniami otrzymaliśmy nieco bardziej gołębie stanowisko Rady i Prezesa NBP, co tłumaczyć należy reakcją na ruch ze strony EBC. Ponadto rynek nie przejmuje się zbytnio kolejnymi odsłonami walki o TK, gdzie komunikat Komisji Weneckiej (umiarkowanie negatywny) przeszedł na rynku bez większego echa.

W szerszym ujęciu nastroje wokół złotego oraz polskich aktywów pozostają dobre, za sprawą wydarzeń z szerokiego rynku. Aktualnie inwestorzy czekają na środowy FED, który pozwoli ponownie ocenić szanse na dalsze podwyżki stóp w br.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. obrotów w handlu zagranicznym w styczniu, a NBP zaprezentuje wskazanie dot. podaży pieniądza w lutym (M3). Ponadto MF planuje przeprowadzić aukcję bonów skarbowych o wartości 1-2 mld PLN. Wśród innych wartych uwagi publikacji mamy dziś produkcję przemysłową ze Strefy Euro za styczeń (1,3 proc. r/r).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy udaną sesję w Azji, za co częściowo odpowiadają dość dobre dane z Chin z soboty. Fakt ten może przełożyć się na utrzymanie dobrych nastrojów również w Europie, co powinno wspierać waluty CEE. Z technicznego punktu widzenia pary związane z PLN kontynuują ruchy w zakresie trendów spadkowych (EUR/PLN).

Lokalnie wydaje się, iż w przypadku EUR/PLN możemy być świadkami pull-backu mocnego zamknięcia z piątku. W przypadku CHF/PLN kurs zbliża się do okolic wsparcia na 3,90 PLN. USD/PLN wyznaczył nowe minima (10.2015) sugerując na wykresie układ typu RGR.

Początek nowego tygodnia handlu na rynku przynosi utrzymanie mocniejszego PLN po piątkowych wzrostach. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2937 PLN za euro, 3,8481 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9048 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,5260 PLN wobec funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,873 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)