Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek mieszkaniowy w Polsce. NBP: niecały metr kwadratowy za średnią wypłatę

0
Podziel się:

Niecały metr kwadratowy - tyle mieszkania może kupić Polak za średnią pensję. Osiem lat temu za średnią wypłatę pieniędzy wystarczało na tylko pół metra kwadratowego mieszkania. Narodowy Bank Polski podsumował sytuację na rynku nieruchomości w ostatnim kwartale 2015 roku.

Rynek mieszkaniowy w Polsce. NBP: niecały metr kwadratowy za średnią wypłatę

Niecały metr kwadratowy mieszkania - tyle może kupić Polak za średnią pensję. Osiem lat temu pieniędzy wystarczało na tylko pół metra kwadratowego własnego "M". Narodowy Bank Polski podsumował sytuację na rynku nieruchomości w ostatnim kwartale 2015 roku.

Jak wynika z raportu NBP "średni wskaźnik dostępności mieszkania w największych miastach wyniósł 0,84 mkw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw". Warto zauważyć, że jeszcze 8 lat temu - w 2007 roku - za średnie wynagrodzenie Polacy mogli sobie kupić maksymalnie 0,49 metra kwadratowego mieszkania. Od tego czasu "dostępność mieszkań" rośnie.

Źródło: Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2015 r.

Z raportu NBP można wyczytać, że najmniej kupimy za wypłatę w Warszawie i Krakowie. Wpływ na to mają głównie wysokie ceny nieruchomości. Najwięcej za to w Gdyni i Łodzi.

Na budowie mieszkań deweloperzy wciąż mogli dobrze zarobić. "Było to związane z korzystną dla nich relacją cen mieszkań do niskich od kilku lat kosztów materiałów i robót budowlanych" - tłumaczą twórcy raportu. Istotną informacją dla kupujących mieszkania był spadek liczby bankructw w branży. Widać to dobrze po rosnącej liczbie pozwoleń na budowę.

Zresztą nie tylko deweloperzy mogą zarobić na sprzedaży mieszkań. Wciąż opłaca się zakup mieszkania na kredyt i finansowanie go poprzez czynsz za wynajem. "Rentowność inwestycji mieszkaniowej jest wyższa niż lokaty bankowej, 10-letnich obligacji skarbowych oraz podobna do uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych. Relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu" - czytamy w raporcie.

Co jeszcze działo się w branży nieruchomości w ostatnim kwartale? Zaczęło wygasać dofinansowanie z programu "Rodzina na swoim", autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że od nowego roku część kredytobiorców zaczęła płacić wyższe raty. Jak jednak zaznacza Narodowy Bank Polski nie powinno to stanowić problemu - niskie stopy procentowe i rosnące wynagrodzenia powinny pomóc w spłacie wyższych rat.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)