Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plan Morawieckiego. Były członek RPP drwi z programu rządu

0
Podziel się:

Zasadnicze cele planu Morawieckiego udało się zrealizować nawet 20 lat przed jego ogłoszeniem - tak ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Rzońca komentuje ogłoszony w tym tygodniu rządowy plan rozwoju gospodarki.

Plan Morawieckiego. Były członek RPP drwi z programu rządu
(Jakub Wosik/REPORTER)

- Plan Morawieckiego przebił pierwszą pięciolatkę Gierka - ironizuje ekspert.

Rzońca skrytykował plan firmowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego we wpisie na blogu Forum Obywatelskiego Rozwoju, czyli think tanku Leszka Balcerowicza, z którym współpracuje ekonomista. "Pierwszym celem planu jest, aby w 2020 roku produkcja przemysłowa wzrosła silniej niż PKB. Tyle tylko, że w ostatnich dwudziestu latach tak było 15 razy, a w przemyśle przetwórczym 18 razy. W rezultacie, o ile PKB zwiększył się w latach 1996-2015 o 105 proc., o tyle produkcja przemysłowa o 156 proc., a produkcja w przemyśle przetwórczym o 260 proc. Polska, która u progu transformacji była krajem rolniczym (w rolnictwie pracowała 1/3 Polaków), przeszła industrializację. Przemysł odpowiada za 25 proc. PKB w naszym kraju wobec 19 proc. średnio w UE" - pisze ekonomista.

"Kolejnym celem jest zwiększenie udziału inwestycji w PKB z obecnych 20 proc. do ponad 25 proc. w 2020 roku. Niestety cel ten jest niespójny z hasłem biliona inwestycji w polską gospodarkę. Ma ona już na tyle duże rozmiary, że wedle prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i bez takiego podniesienia stopy inwestycji wyniosą one w latach 2016-2020 dwa biliony 262 mld zł. Bilion zostanie w nią zainwestowany do połowy 2018 roku, dwa i pół roku przed planem" - wylicza.

"Następnym celem na 2020 rok jest szybszy wzrost eksportu niż PKB. Ale w poprzednich 20 latach tak było 17 razy. W sumie w latach 1996-2015 eksport wzrósł o 324 proc., czyli ponad trzy razy silniej niż PKB. W czasie, w którym nawet Niemcy traciły udziały w rynku na rzecz Chin, udział Polski w światowym eksporcie się podwoił" - komentuje dalej.

Inny cel, czyli szybszy wzrost kredytów dla przedsiębiorstw niż dla gospodarstw domowych w 2020 roku, zdaniem Rzońcy udało się zrealizować już dwa lata temu.

"W PRL, wedle oficjalnej propagandy, plany były systematycznie realizowane z wyprzedzeniem, przynajmniej rocznym. Ale np. w IV planie pięcioletnim (na lata 1971-1975) przekroczyło ono dwa lata. Plan Morawieckiego przebił jednak pierwszą pięciolatkę Gierka. Zasadnicze cele planu udało się zrealizować przed jego ogłoszeniem i to nawet 20 lat wcześniej" - puentuje ekspert.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)