Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unikanie opodatkowania tematem spotkania ministrów finansów UE

0
Podziel się:

Proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania, wpisują się w działania prowadzone w Polsce, m.in. w zakresie wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma powstrzymać firmy przed wątpliwą optymalizacją podatkową i wyprowadzaniem pieniędzy za granicę.

Unikanie opodatkowania tematem spotkania ministrów finansów UE
(PAP/Radek Pietruszka)

Minister finansów Paweł Szałamacha weźmie udział w piątkowym posiedzeniu ECOFIN-u w Brukseli. Będą omawiane m.in. propozycje dotyczące przeciwdziałania unikaniu opodatkowania - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

- Jedną z dyskutowanych kwestii będzie przedstawiony w dniu 28 stycznia br. przez Komisję Europejską pakiet zawierający propozycje przeciwdziałania unikaniu opodatkowania i umożliwiający skoordynowane działania UE wobec przedsiębiorstw uchylających się od podatków - podała rzeczniczka w komunikacie.

Wyjaśniła, że pakiet ten obejmuje: dyrektywę ustanawiającą środki przeciw praktykom unikania opodatkowania, nowelizację dyrektywy w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w obszarze opodatkowania, zalecenie w sprawie środków przeciwdziałających nadużyciom postanowień konwencji podatkowych, tzw. zewnętrzną strategię w sprawie efektywnego opodatkowania oraz komunikat w sprawie przyszłych działań na rzecz efektywnego opodatkowania i przejrzystości podatkowej.

"Polska popiera wszelkie działania mające na celu eliminację zjawiska erozji bazy podatkowej i przerzucania zysków, a zatem także inicjatywy Komisji Europejskiej w tym zakresie. Proponowane przez Komisję rozwiązania, pomimo iż wymagają dalszej analizy na szczeblu technicznym, wpisują się w działania prowadzone w Polsce, m.in. w zakresie wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, która ma powstrzymać firmy przed wątpliwą optymalizacją podatkową i wyprowadzaniem pieniędzy za granicę" - zaznaczyła Dróżdż w stanowisku MF.

Ponadto ministrowie finansów krajów UE mają zapoznać się w piątek z planem działań na rzecz skuteczniejszego zwalczania finansowania terroryzmu, który Komisja Europejska przedstawiła 2 lutego br. Obejmują one m.in. poszerzenie uprawnień jednostek analityki finansowej UE i ułatwienie ich współpracy, zwalczanie ryzyka finansowania terroryzmu związanego z wirtualnymi walutami i ich wykorzystywania do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z anonimowymi instrumentami przedpłaconymi, np. kartami prepaid.

Omówione mają zostać także kwestie dotyczące budżetu UE. Ministrowie przyjmą rekomendację dla Parlamentu Europejskiego ws. udzielenia Komisji Europejskiej absolutorium z wykonania budżetu UE za 2014 r. oraz wytyczne, w oparciu o które zostanie przygotowany projekt budżetu UE na 2017 r.

- Podkreśla się w nich m.in. rolę, jaką budżet UE odgrywa w realizacji celów i polityk Unii Europejskiej oraz wskazuje na potrzebę respektowania zaciągniętych zobowiązań i odpowiedniej priorytetyzacji wydatków - dodała Dróżdż.

Rada ECOFIN skupia ministrów państw członkowskich UE ds. finansowych lub gospodarczych. Zajmuje się koordynacją polityk gospodarczych państw członkowskich UE, a także monitorowaniem polityk budżetowych i finansów publicznych tych państw, w tym podejmuje decyzje w ramach procedury nadmiernego deficytu. Rada posiada też kompetencje w zakresie usług finansowych i podatków oraz budżetu UE. ECOFIN przyjmuje stosowne środki w odniesieniu do euro; w tym przypadku prawo głosu przysługuje jedynie państwom strefy euro.

ECOFIN zbiera się raz w miesiącu, zwykle w Brukseli. Decyzje Rady podejmowane są zazwyczaj większością kwalifikowaną, z wyjątkiem kwestii dotyczących podatków, gdzie wymagana jest jednomyślność.

Zobacz także: Zobacz także: Wyłudzenia VAT to problem europejski. Rząd nie zmniejszy luki?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)