Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

"Becikowe 2016". Kto i na jakich zasadach może skorzystać?

0
Podziel się:

O tysiąc złotych miesięcznie na dziecko mogą od tego roku ubiegać się studenci, bezrobotni czy osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych.

"Becikowe 2016". Kto i na jakich zasadach może skorzystać?
(Shutterstock)

Przy okazji dziesięciolecia funkcjonowania "becikowego" w Polsce nadeszły konkretne zmiany.

Dokładnie 9 lutego 2006 roku wypłacone zostało pierwsze "becikowe". Po dziesięciu latach, rodzice, którzy do tej pory nie mieli prawa skorzystać z urlopów rodzicielskich czy macierzyńskich (np. nie opłacali składek ZUS)
, od 1 stycznia 2016 roku otrzymali szansę na uzyskanie świadczenia z tytułu narodzin dziecka.

"Tysiąc złotych na dziecko" to projekt przegłosowany jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji. Tzw. "kosiniakowe" (od pomysłodawcy - ministra Waldemara Kosiniaka-Kamysza) trafi do studentów, pracowników na umowach cywilno-prawnych, bezrobotnych (bez względu na to, czy są zarejestrowani w Urzędzie Pracy), a także do osób prowadzących działalność pozarolniczą.

Aby uzyskać comiesięczne dofinansowanie, należy spełnić tylko jeden warunek. Rodzice nie mogą pobierać zasiłku macierzyńskiego ani korzystać ze świadczeń w innych systemach ubezpieczeniowych (np. funkcjonariusze służb mundurowych).

Świadczenie rodzicielskie przez rok lub dłużej

Zapomoga rodzicielska jest wypłacana przez 52 tygodnie w przypadku jednego noworodka. Jeśli na świat przyjdzie więcej dzieci, czas pobierania zasiłku wydłuży się i wyniesie od 65 tygodni (bliźnięta), przez 67 tygodni (trojaczki) oraz 69 tygodni (czworaczki), aż po 71 tygodni, przy pięciorgu i więcej dzieci.

Pieniądze są przyznawane niezależnie od wysokości dochodu rodziny, dlatego nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o zarobkach. Każdy rodzic, uprawniony do skorzystania z z tzw. nowego becikowego w 2016 roku, w ciągu dwunastu miesięcy otrzyma pomoc w wysokości 12000 zł.

Czy zmiany obejmują również dzieci narodzone w 2015 roku? Świadczenie dla rodzin z noworodkami urodzonymi przed 1 stycznia 2016 r. jest dostępne od początku roku i przysługuje aż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Tysiąc złotych miesięcznie za jeden wniosek

Formularz potrzebny do uzyskania "becikowego" jest dostępny w każdym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wniosek można pobrać również w postaci załącznika ze strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wystarczy go wydrukować, wypełnić i dostarczyć do siedziby MOPS-u lub urzędu gminy.

Samodzielne uzupełnienie dokumentu nie powinno stanowić problemu. Wymagane są jedynie podstawowe dane: imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania, data urodzenia dziecka oraz oświadczenie o niepobieraniu zasiłku rodzicielskiego lub innego rodzaju uposażenia macierzyńskiego.

Po nową zapomogę rodzic może zgłosić się w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Jeśli zrobi to później, świadczenie będzie obowiązywało od momentu akceptacji wniosku.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

W sytuacji, gdy wniosek składa matka dziecka, powinna okazać dodatkowo:

  • kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  • kopię aktu urodzenia dziecka;

Jeśli formularz dostarcza ojciec dziecka, oprócz dwóch powyższych druków powinien mieć ze sobą również jeden z następujących dokumentów:

  • zaświadczenie o skróceniu czasu pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka (po wykorzystaniu przez nią świadczenia za okres conajmniej 14 tygodni od urodzenia dziecka);
  • akt zgonu matki;
  • oświadczenia potwierdzające fakt porzucenia dziecka przez matkę;

Opiekunowie faktyczni lub osoby przysposabiające dziecko powinny dodatkowo okazać dokument potwierdzający objęcie dziecka opieką (w pierwszym przypadku) lub jego przysposobienie (w drugim przypadku), a także decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, jeśli takowe miało miejsce.

Jednorazowe "becikowe" na starych zasadach

Co z osobami, które są zatrudnione na umowę o pracę lub opłacają składki zdrowotne? Ponieważ z tego tytułu przysługuje im zasiłek macierzyński, mogą skorzystać ze świadczenia wyłącznie na starych warunkach. Matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu przysługuje zatem jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka.

O jednorazowe tysiąc złotych mogą starać się rodziny, w których dochód na jednego członka nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Wniosek o wypłatę zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, objęcia dziecka opieką prawną lub przysposobienia (nie później niż do ukończenia przez dziecko pełnoletniości).

Proces ubiegania się "becikowe" na starych zasad jest nieco bardziej skomplikowany. Do standardowego formularza z danymi należy dołączyć wiele niezbędnych dokumentów (m.in. oryginał lub kserokopię odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie lekarskie potwierdzające pozostawanie matki pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży oraz zaświadczenie o dochodach wszystkich pełnoletnich członków rodziny).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)