Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Kontrolowane cofnięcie indeksów na niższe poziomy

0
Podziel się:

Niewielką presję podażową spowodowało otoczenie zewnętrzne, w tym przede wszystkim zejście chińskiej giełdy na nowe średnioterminowe minima cenowe.

Puchałka: Kontrolowane cofnięcie indeksów na niższe poziomy

Zgodnie z oczekiwaniami druga sesja tygodnia przyniosła kontrolowane cofnięcie krajowych indeksów akcji. Niewielką presję podażową spowodowało otoczenie zewnętrzne, w tym przede wszystkim zejście chińskiej giełdy na nowe średnioterminowe minima cenowe.

Nasz rynek na tle Europy początkowo prezentował się bardzo silnie. Dopiero w drugiej połowie sesji, strona popytowa osłabła, jednak perspektywa kontynuacji korekcyjnego odreagowania w górę nie została zanegowana.

Po lepszym zachowaniu spółek energetycznych i wzrostowym odbiciu w górę, we wtorek całkiem dobrze radziły sobie akcje KGHM. Inwestorzy spoglądali na rynek surowcowy, gdzie cena miedzi kontynuowała odbicie i przekroczyła poziom 4,5 tys. USD za tonę. Czynnik ten zachęcił graczy do kupowania akcji KGHM. Cały czas natomiast relatywną słabość prezentuje sektor bankowy.

Jak na razie sektor finansowy nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku dodatkowych obciążeń i niepewności związanej z przygotowywaną ustawą frankową. Dla indeksu WIG20 pierwsze wsparcie to poziom 1.700 pkt., które wczoraj zadziałało na korzyść posiadaczy akcji. O rozpoczęciu większego odreagowania w górę będziemy mogli mówić po przekroczeniu przez WIG20 oporu na poziomie 1.750 pkt. i zamknięciu spadkowej luki z 7 stycznia br. w przedziale 1.763-1.792 pkt.

Trwa poszukiwanie wartościowych spółek małej i średniej kapitalizacji

Relatywną siłę względem blue chips wykazał wczoraj segment mid i small caps. Indeksy sWIG80 i mWIG40 tylko symbolicznie straciły na wartości. Częściowo szerokiemu rynkowi pomogła najświeższa publikacja GUSu.

Według podsumowań PKB Polski w 2015 r. wzrósł o 3,6 proc., po wzroście o 3,3 proc. w 2014 r. W samym tylko IV kw. ub. r. wzrost naszej gospodarki szacowany jest na 3,8 proc. Niestety równocześnie pojawiły się również oceny przedsiębiorców dotyczące koniunktury gospodarczej w naszym kraju w styczniu. Ocena ta wypada niekorzystnie i prawdopodobnie ma związek z niepewnością po uszczegółowieniu rządowych planów dotyczących nowych podatków (bankowy, handlowy).

Indeks WIG jak na razie sygnalizuje jedynie wyhamowanie dotychczasowej tendencji spadkowej. W dalszym ciągu niezdobyta jest spadkowa luka z 18 stycznia br. w przedziale 43,0-44,0 tys. pkt. Indeks szerokiego rynku balansuje na dolnym ograniczeniu kilkumiesięcznego kanału spadkowego.

Powrót indeksu S&P500 na poziom 1.900 pkt.

Po okresie zawirowań związanym ze spadkami ceny ropy naftowej i przeceną chińskiego rynku akcji, w końcu inwestorzy w USA przypomnieli sobie o trwającym sezonie publikacji wyników finansowych spółek za IV kw. 2015 r. Pozytywnie zaskoczyły wczoraj raporty Johnson&Johnson i Procter&Gamble, a indeks S&P500 wrócił ponad poziom 1.900 pkt. Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie FEDu. Dzisiaj członkowie rezerwy powinni przedstawić rynkowi swoją aktualną perspektywę na politykę pieniężną w 2016 r.

LPP, CCC - mniejsze obciążenie dla spółek odzieżowych

LPP szacuje podatek od sprzedaży detalicznej na 35-40 mln zł rocznie, CCC na 17-19 mln zł - poinformowali PAP przedstawiciele spółek.

Komentarz: Rynek we wtorek dyskontował opublikowane przez resort finansów szczegóły dotyczące podatku handlowego. Danina ta w największym stopniu obciąży spółki branży spożywczej, a w najmniejszym stopniu spółki handlujące odzieżą i obuwiem. Kursy LPP i CCC nie ucierpiały podczas wtorkowych notowań, co potwierdza, iż propozycja podatku od sprzedaży dla tych spółek jest łagodniejsza od wcześniejszych szacunków.

Sporym wyzwaniem dla wszystkich spółek jest natomiast wyższa stawka od handlu w weekend, szczególnie w sobotę. Zarząd LPP zakłada, że przychody spółki w 2016 r. wzrosną w szybszym tempie od dynamiki wzrostu powierzchni handlowej, która szacowana jest na 13-15 proc.

PKO BP - prowizje i opłaty jednak w górę

Planowane zmiany w taryfie prowizji i opłat PKO BP nie są związane z podatkiem bankowym, a bank nie planuje wprowadzać kolejnych zmian w taryfie prowizji i opłat w 2016 roku - poinformował PAP Paweł Borys, dyrektor ds. Strategii i Inwestycji w PKO BP.

Komentarz: Rynek i klienci banku mogą być zaskoczeni zmianami w taryfie prowizji i opłat PKO BP. Wcześniej bowiem strona rządowa zapewniała, iż bank ten nie będzie podnosił opłat i tym samym będzie konkurował z innymi instytucjami, które zdecydują się na ten krok. W najbliższym czasie niewykluczone są rozmowy szefów banków z sejmową Komisją Finansów Publicznych nt. zakazu podnoszenia opłat zapisanego w ustawie o podatku bankowym.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)