Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS ma plan na Pocztę Polską. Zaczął od wymiany prezesa

0
Podziel się:

Stanowisko stracił nie tylko dotychczasowy prezes Jerzy Józkowiak, ale również dwóch członków zarządu - Janusz Wojtas i Piotr Michalski.

PiS ma plan na Pocztę Polską. Zaczął od wymiany prezesa
(Piotr Fotek / Reporter)

Poczta Polska zyskała nowego prezesa. Na tę funkcję delegowany został wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Marek Chibowski. Stanowisko stracił nie tylko dotychczasowy prezes Jerzy Józkowiak, ale również dwóch członków zarządu - Janusz Wojtas i Piotr Michalski.

Od wtorku spółką rządzą już wspomniany Marek Chibowski, Rafał Krzemień (wiceprezes) oraz Paweł Włoch (członek zarządu).

Odwołany Józkowiak stanowisko objął w 2011 roku i przez prawie 5 lat jego zadaniem była restrukturyzacja państwowej spółki, co udawało mu się z niezłym skutkiem. - Na Pocztę patrzę przez pryzmat cykli koniunkturalnych w gospodarce, a nie cykli wyborczych - tłumaczył w rozmowie z "Forbesem". Okazało się jednak, że tym razem cykl wyborczy wywarł duży wpływ na jego zwolnienie.

Nie pomógł nawet wygrany pod koniec grudnia ubiegłego roku przetarg na obsługę sądów, w którym Poczta Polska pokonała prywatną Polską Grupę Pocztową. _ - Udowodniliśmy, że państwowa firma może realnie konkurować i zmusić przereklamowanego konkurenta do odwrotu - _mówił wówczas Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Wymiana prezesa to kolejny etap zmian w Poczcie Polskiej w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu spółka poinformowała również o rezygnacji przewodniczącego Rady Nadzorczej Józefa Banacha oraz jego zastępcy Ewy Sibrecht-Ośka. Na ich miejsce powołani zostali Magdalena Szymczuk oraz właśnie Marek Chibowski.

W tej chwili w radzie nadzorczej oprócz Szymczuk (powołanej przez ministra skarbu) są również Artur Kawaler (z ramienia ministra finansów) oraz dwóch przedstawicieli pracowników - Halina Bąk i Leszek Gawarecki.

PiS ma plan na Pocztę

Partia rządząca od zawsze opowiadała się za silną pozycją spółki. "Prawo i Sprawiedliwość uważa utrzymanie roli przedsiębiorstwa Poczta Polska SA jako głównego, narodowego operatora na rynku usług pocztowych za cel o znaczeniu strategicznym" - czytamy w programie partii.

Można też zapomnieć o prywatyzacji w najbliższych latach, choć PiS zostawia sobie w tej kwestii uchyloną furtkę. "Do rozważenia jest najwyżej niezbędne dokapitalizowanie przez giełdę, ale z zachowaniem większościowego pakietu akcji w ręku Skarbu Państwa" - stanowi najważniejszy dokument partii.

PiS obiecuje również, że nie dopuści do zamykania oddziałów pocztowych na wsiach i małych miasteczkach ani podnoszenia cen usług. "W Unii Europejskiej silni gracze stawiają cele narodowe przed wspólnotowymi" - czytamy dalej w programie.

Poczta Polska to największy operator na rodzimym rynku - sieć obejmuje ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych, świadczących usługi klientom indywidualnym i biznesowym. W 2014 roku odnotowała przychody na poziomie ponad 6 miliardów złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)