Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spółka dnia: Agencja S&P obniża rating PZU. To może nie być koniec

0
Podziel się:

Agencja S&P obniżyła już rating dla Polski. Teraz przyszedł czas na największego polskiego ubezpieczyciela.

Spółka dnia: Agencja S&P obniża rating PZU. To może nie być koniec
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER)

Tym razem po obniżce oceny wiarygodności Polski agencja ratingowa Standard&Poor's wydała swoją opinię o największym polskim ubezpieczycielu.

Agencja S&P obniżyła rating spółki z "A" do "A-". Jak podała agencja, decyzja ma związek z wcześniejszą obniżką ratingu Polski z "A-" do "BBB+". Ostatni krok agencji wywołał w Polsce polityczną burzę. Przyczynił się także do spadków na giełdzie i wyraźnego osłabienia złotego.

Jak podaje S&P, tym razem obniżka ratingu największego polskiego ubezpieczyciela nie ma związku z jego kondycją finansową. Ta decyzja to zapewne nie koniec: "Po obniżce ratingu Polski, agencja S&P będzie zapewne sukcesywnie obniżała rating i perspektywę ratingu emitentom z Polski" - podają analitycy Raiffeisen Polbanku. Na taki scenariusz wskazywaliśmy również w money.pl.

Trzeba jednak przyznać, że PZU jest ostatnio w nieco trudniejszej sytuacji. Jak zauważa Mariusz Puchałka, analityk z DM ING Securities, ze względu na konkurencję, suma zbieranych składek nie pokrywa wypłaty świadczeń i odszkodowań. "Wcześniej gros zysków pochodziło z rynku obligacji, teraz rentowności rosną, co obniża kursy obligacji. Negatywnie na finanse spółki wpłynie również podatek od instytucji finansowych" - podkreśla Mariusz Puchałka.

W ostatnich tygodniach widać również, że sami inwestorzy bardzo ostrożnie podchodzą do akcji PZU. Od początku roku kurs akcji ubezpieczyciela spadł już o około 10 procent, a w ciągu dwunastu miesięcy o około jedną trzecią.

Kurs akcji PZU w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

W tym tygodniu poznaliśmy jednocześnie nazwisko nowego prezesa PZU, który zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Klesyka. To Michał Krupiński, który w latach 2006-2007 był wiceministrem skarbu. Od 2011 roku był prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)