Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Nowe minima potwierdzają trend spadkowy

0
Podziel się:

Słabość otoczenia zewnętrznego oraz ustawa bankowa i obniżka ratingu kredytowego Polski to główne powody, które ściągnęły krajowe indeksy na minima cenowe.

Puchałka: Nowe minima potwierdzają trend spadkowy

Słabość otoczenia zewnętrznego oraz czynniki wewnętrzne związane z ustawą bankową i obniżką ratingu kredytowego Polski przez agencję Standard&Poor's, to główne powody, które ściągnęły krajowe indeksy giełdowe na nowe minima cenowe.

Kolejny raz najsłabszym sektorem były banki, co spowodowało, iż najwyższą ujemną stopę zwrotu odnotował indeks WIG20. Skala przeceny indeksu blue chips od początku roku wynosi już blisko 10 proc.

Wygląda na to, iż sprawdziły się nasze pesymistyczne prognozy postawione po fatalnych pierwszych dniach nowego roku. Dwoma spadkowymi lukami otwartymi na indeksie WIG20 rynek pokazał inwestorom, iż na szybką poprawę nastrojów trudno na razie liczyć. Bardzo słaba kondycja naszego rynku w połączeniu z rozgrywającą się korektą spadkową na rynkach zagranicznych powoduje, iż WIG20 w szybkim tempie schodzi na niższe poziomy.

Za sprawą poniedziałkowej przeceny, rozwiane zostały również nadzieje związane z kontynuacją krótkoterminowego odreagowania w górę po powrocie indeksu WIG20 ponad poziom 1.750 pkt. co miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Najtrudniejsza kwestia dotyczy jednak próby oszacowania, na jakim poziomie indeksu WIG20 dojdzie do zrównoważenia sił popytu i podaży? Najbliższa strefa technicznego wsparcia znajduje się w przedziale 1.600-1.650 pkt. i związana jest minimami indeksu WIG20 z 2009 r.

Ryzyko wybicia dołem mWIG40 z kanału spadkowego

Dotychczas indeksy małych i średnich spółek skutecznie opierały się istotnemu pogorszeniu sentymentu w segmencie największych spółek. Wśród mid i small caps można było znaleźć walory, dzięki którym możliwe było schronienie kapitału na czas giełdowego załamania. Sytuacja ta jednak ulega pogorszeniu. W poniedziałek wzrosła bowiem szerokość trendu spadkowego.

Aż 71,1 proc. spółek straciło na wartości. Niepokojąca jest dynamika, z jaką indeks mWIG40 zbliżył się do dolnego ograniczenia ponad półrocznego kanału spadkowego (3.350 pkt.).

Wybicie w dół poniżej poziomu 3.400 pkt. ugruntowało silną strefę oporu w przedziale 3.450-3.500 pkt. Dzisiaj prawdopodobnie indeks mWIG40 będzie próbował obronić wspomniane dolne ograniczenie kanału spadkowego. Przełamanie wsparcia groziłoby bowiem przyśpieszeniem tempa korekty i testowaniem głównej linii trendu wzrostowego znajdującej się na poziomie 3.200 pkt.

Wysyp ważnych danych makro z Chin

Dzisiaj rano inwestorzy poznali ważne dane dotyczące chińskiej gospodarki. PKB Państwa Środka w IV kw. wyniósł 6,8 proc., czyli zgodnie z prognozami i 6,9 proc. w III kw. 2015 r. Nieznacznie poniżej prognoz wypadły odczyt produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za grudzień. Giełda chińska zareagowała optymistycznie zyskując 3 proc.. W dobrych nastojach po przedłużonym weekendzie wracają również inwestorzy zza oceanu. Wczoraj bowiem giełda w USA nie pracowała ze względu na Święto Luthera Kinga. Indeks S&P stoi przed zadaniem obrony kluczowego poziomu 1.850 pkt.

KGHM - spodziewana wymiana zarządu

Walne zgromadzenie KGHM powołało w poniedziałek do rady nadzorczej spółki Miłosza Stanisławskiego, Radosława Barszcza, Michała Czarnika, Cezarego Godziuka, Dominika Hunka i Jarosława Witkowskiego - podał koncern w komunikacie.

Komentarz: Dokonane zmiany na stanowiskach rady nadzorczej stanowią krok w kierunku wymiany członków zarządu. Do posiedzenia nowej rady prawdopodobnie dojdzie w najbliższych dniach, lub na początku przyszłego tygodnia. Stanowisko prezesa z dużym prawdopodobieństwem straci Henryk Wirth.

Główny czynnik ryzyka związany z nowym zarządem dotyczy inwestycji zagranicznych. Prawdopodobnie dojdzie do audytu i przeglądu opłacalności tych inwestycji przede wszystkim ze względu na niskie ceny miedzi.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)