Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki i energetyka odzyskują zaufanie inwestorów. Mocne wzrosty na GPW

0
Podziel się:

Mocno przecenione w ostatnich tygodniach akcje dają potencjał do zarobku w dłuższym terminie.

Banki i energetyka odzyskują zaufanie inwestorów. Mocne wzrosty na GPW
(AP/FOTOLINK/East News)

Tak dobrej sesji na giełdzie w Warszawie nie było mniej więcej od miesiąca. Nawet do 8 proc. rosną notowania mBanku i Tauronu. Ich branżowi konkurenci mają się równie dobrze. Giełdowi gracze dostrzegli duży potencjał w przecenionych ostatnio papierach banków i energetyki.

Przez ostatnie trzy tygodnie warszawska giełda była pod presją, a notowania akcji największych spółek wyraźnie traciły na wartości. Na półmetku czwartkowej sesji w końcu obserwujemy mocne odbicie do góry. Indeks WIG20 zyskuje prawie 2 proc. Kurs wrócił w okolice 1800 pkt, podczas gdy wczoraj był na najniższym poziomie od 6 lat.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Wśród dwudziestu największych spółek szesnaście zyskuje na wartości. Najlepsza ósemka jest reprezentowana tylko przez dwie branże: banki i energetykę. Liderem jest mBank, którego akcje drożeją prawie 8 proc. Tuż za nim plasuje się Tauron z 7 proc. na plusie. Od 3 do 5 proc. nad kreską są notowania Alior Banku, Energi, Enei, PKO BP, PGE i BZ WBK.

Większość wymienionych spółek dopiero co notowało tegoroczne minima. Przecenę wywoływały głównie obawy inwestorów o konsekwencje polityki nowego rządu PiS. Mowa oczywiście o podatku bankowym i planach ratowania górnictwa kosztem firm energetycznych, których ważnym udziałowcem jest Skarb Państwa - do niego należy decydujący głos.

Bardzo mocna przecena akcji skłoniła część giełdowych graczy do zakupu udziałów. Zapewne liczą na to, że złe emocje wokół tych spółek opadną i wrócą do wycen choćby sprzed roku. Realizacja takiego scenariusza, w wielu przypadkach, będzie oznaczała możliwość osiągnięcia nawet 50 proc. zysku.

Notowania akcji banków i spółek energetycznych na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Niepewność wokół banków zanika, bo w zasadzie znamy już szczegóły opodatkowania tych instytucji. - Prawo i Sprawiedliwość ma przygotowany poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych - powiedział dokładnie tydzień temu poseł Wojciech Jasiński. Jak dodał, "podstawą opodatkowania, z uwzględnieniem różnego rodzaju obniżeń dokonanych na podstawie także ustawy, jest nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika przynosząca kwotę 4 mld zł". Miesięczna stawka opodatkowania ma wynosić 0,0325 proc.

Z ulgą mogą odetchnąć też energetyczne spółki. W środę minister Krzysztof Tchórzewski poinformował, że rząd nie planuje wnoszenia poszczególnych kopalń do spółek energetycznych. Pomoc ma być realizowana poprzez współpracę kapitałową, czyli mniej inwazyjnie. Zadłużenie spółek górniczych wynosi obecnie około 15 mld zł.

banki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)