Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty będą droższe. Banki podnoszą marże, bo boją się nowego podatku

0
Podziel się:

Jako jeden z pierwszych o zmianach poinformował Deutsche Bank.

Kredyty będą droższe. Banki podnoszą marże, bo boją się nowego podatku

Deutsche Bank, mBank oraz bank Pekao podjęły już decyzję o podniesieniu marży kredytów hipotecznych. Wprawdzie firmy te nie przyznają wprost, że jest to efekt zapowiedzi wprowadzenia przez PiS podatku bankowego, ale z pewnością tak tę podwyżkę należy interpretować. To znacząco wpłynie na zdolność kredytową Polaków, a sytuację pogorszy również obowiązujący od przyszłego roku wyższy wkład własny obowiązujący przy zaciąganiu nowego zobowiązania.

W czwartek 3 grudnia szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński ogłosił, że w ramach nowego podatku banki będą musiały co miesiąc odprowadzić do budżetu 0,0325 proc. Nowe obciążenie będzie naliczane od aktywów przekraczających 4 mld złotych. Planowany termin wprowadzenia zmian to 1 lutego przyszłego roku.

Banki chcąc przygotować się na sytuację, w której ich zyskowność drastycznie spadnie, już podejmują pierwsze kroki. Jak dowiedziało się money.pl w biurze prasowym Deutsche Banku, niemiecka instytucja w tym tygodniu podniosła marże dla swoich kredytów hipotecznych o 0,65 punktu procentowego. Zatem jeśli chcemy w tym banku zaciągnąć kredyt np. na dom, musimy spodziewać się oprocentowania WIBOR + 1,84 proc. Jak podaje Expander, aby nieco załagodzić wysoką podwyżkę, bank ten zrezygnuje z wprowadzonej w listopadzie opłaty za rozpatrywanie wniosku w wysokości 4 tys. złotych.

Jak informuje nas bank, decyzja o weryfikacji polityki cenowej jest podyktowana koniecznością dostosowania się do czekających Deutsche Bank oraz cały sektor wyzwań. Domyśleć się jednak można, że chodzi o wprowadzenie podatku od aktywów bankowych.

Nie tylko Deutsche Bank szybko zareagował na tę sytuację. Jak dowiedziało się money.pl w biurze prasowych mBanku, dziś weszły tam w życie nowe, wyższe stawki marży. Dla kredytów hipotecznych udzielanych osobom fizycznym zostały one podwyższone o 0,4 punktu procentowego. Najniższy koszt kredytu w mBanku wynosi 1,8 procent powyżej stawki WIBOR (stopy kredytu na rynku międzybankowym w Polsce).

Z początkiem grudnia marże podniósł również bank Pekao. Jeszcze w listopadzie wynosiła ona 1,4 procent, a od 9 grudnia wynosi ona 1,8 procent.

Marżę nieprzekraczającą wartości 2 procent nie jest jednak tak łatwo od banku otrzymać. Trzeba spełnić szereg wymagań. Jak wylicza Expander, posiadacze nawet wysokiego wkładu własnego otrzymają marże przekraczające 2 procent. - Przykładowo dla kredytu z wkładem wynoszącym 25 procent, marża w Deutsche Banku wyniesie 2,3 procent, a w mBanku 2,1 procent. Takie poziomy do niedawna obserwowaliśmy jedynie w przypadku kredytów z bardzo niskim wkładem własnym - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Ekspert dodaje, że te zmiany wpłyną na zdolność kredytową Polaków. Zwraca również uwagę na wejście w życie od przyszłego roku wyższego udziału własnego do minimum 15 procent przy zaciąganym kredycie. KNF nie zgadza się również na zaproponowaną przez banki formę ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

- W rezultacie uzyskanie finansowania w przyszłym roku może być znacznie trudniejsze niż obecnie. Sytuację pogarsza również wysoki kurs franka szwajcarskiego. Podnosi on presję na wprowadzenie ustawy o przewalutowaniu kredytów w tej walucie. To dla banków oznacza kolejne koszty, które choćby częściowo mogą sobie zrekompensować m.in. poprzez dalsze zwiększanie kosztów kredytów - dodaje Jarosław Sadowski.

Zobacz także: Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)