Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia podatku VAT. Resort finansów chce nasilić walkę z nadużyciami

0
Podziel się:

Resort prowadzi wnikliwe analizy służące określeniu strategicznych kierunków działań koniecznych do zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi.

Wyłudzenia podatku VAT. Resort finansów chce nasilić walkę z nadużyciami
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER)

Działania przeciw wyłudzeniom VAT trzeba zintensyfikować, a w niektórych obszarach mogą wymagać przeformułowania - poinformowało Ministerstwo Finansów, odnosząc się do apelu firm handlujących złomem o pozostawienie mechanizmu odwróconego VAT.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż podkreśliła, że problematyka oszustw i nadużyć w zakresie VAT pozostaje przedmiotem szczególnej uwagi resortu podległych mu służb.

- Dotychczasowe środki mające na celu uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług, przeciwdziałanie zidentyfikowanym nadużyciom, wyłudzeniom tego podatku oraz zmniejszaniu szarej strefy przejawiały się w podejmowanych działaniach legislacyjnych, jak i działaniach mających charakter kontrolny, które, co do zasady, stanowiły podstawowe narzędzie służące walce z takimi patologiami. Działania te, w ocenie Ministerstwa Finansów, należy zintensyfikować, a w niektórych obszarach być może przeformułować - poinformowała.

- Obecnie prowadzone są wnikliwe analizy służące określeniu strategicznych kierunków działań koniecznych do zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi - dodała.

Współautor PiS-owskiego projektu ustawy o VAT prof. Witold Modzelewski przekonywał niedawno, że mechanizm tzw. odwróconego VAT, pozwala objętym nim przedsiębiorcom w ogóle nie płacić podatku.

- Tzw. odwrotne obciążenie jest sukcesem lobbystów, bo tu nikt nic nie płaci do budżetu: nie ma żadnej wpłaty, czyli brak jest zarówno "obciążenia", nawet "odwrotnego". Tu ani dostawca ani kupujący nic nie płaci do budżetu, a dostawcy uzyskują zwroty, bo to inaczej nazwana stawka zero procent - mówił Modzelewski.

Izba Przemysłowo Handlowa Gospodarki Złomem (IPHGZ) wysłała w listopadzie do resortu finansów list, w którym wyraziła zaniepokojenie planami likwidacji odwróconego VAT w handlu złomem i zaapelowała o jego pozostawienie.

Odwrotne obciążenie VAT w handlu złomem wprowadzono w 2011 r. To mechanizm polegający na tym, że VAT rozliczają kupujący, a nie sprzedawcy. Według przedsiębiorców zajmujących się obrotem złomem odwrócony VAT jest najlepszym rozwiązaniem w walce z przestępcami wyłudzającymi VAT. Według Izby zmiana natychmiast uwolniła branżę od nieuczciwej konkurencji, która opierała swoją działalność na wyłudzeniach VAT-u. Na konieczność wprowadzenia tego rozwiązania firmy z branży złomiarskiej wskazywały już od 2008 r.

- Chcieliśmy zasygnalizować, aby rząd jeszcze raz spojrzał, na czym polegała reforma odwróconego VAT i dlaczego została wprowadzona. Dzięki jego wprowadzeniu nie ma dziś patologii na rynkach, które zostały nim objęte. W tym momencie, w obrocie złomem ja odpowiadam za swoją firmę. Jeśli znów będę musiał odpowiadać za swoich dostawców i odbiorców, to musiałbym stworzyć w swojej spółce specjalną komórkę kontroli podobną do istniejących w urzędach - mówił prezes Izby Piotr Gluźniewicz.

Zobacz także: Zobacz także: Kontrole skarbowe. Do kogo inspektorzy zapukają w pierwszej kolejności?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)