Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rogalski: Dolar rośnie wraz z oczekiwaniami na grudniową podwyżkę stóp

0
Podziel się:

ECB rozważa skup złych długów

Rogalski: Dolar rośnie wraz z oczekiwaniami na grudniową podwyżkę stóp

Według zapisków ze spotkania regionalnych oddziałów FED, jakie miało miejsce 27-28 października, aż 9 z nich opowiadało się za wzrostem stopy dyskontowej z 0,75 proc. do 1,00 proc. Po ujawnieniu tych informacji wczoraj wieczorem, oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 16 grudnia wzrosły z 74 proc. do 78 proc. Jednocześnie ECB rozważa skup złych długów.

Zapiski ze spotkania banków regionalnych pokazują, że przygotowują się one na normalizację polityki, wzywając jednocześnie do zmniejszenia spreadu pomiędzy poziomem stopy dyskontowej, a stopy funduszy overnight. Mamy, zatem coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że grudniowa podwyżka stóp procentowych przez FED jest przesądzona i tym samym rosnące prawdopodobieństwo tego ruchu jest krótkoterminowym wsparciem dla dolara.

Zaskakująco słabe dane indeksu zaufania Conference Board, jakie napłynęły wczoraj zostały zignorowane. Rynek będzie chciał je skonfrontować z dzisiejszymi odczytami z Uniwersytetu Michigan o godz. 16:00 (szacunki wskazują na odbicie do 93 pkt.), a także danymi nt. dynamiki wydatków i dochodów o godz. 14:30, oraz pierwszymi szacunkami po tzw. Black Friday, które napłyną w weekend. Niemniej, wydaje się, że słabsze dane będą co najwyżej pokarmem dla ewentualnych spekulacji, co do tempa podwyżek stóp procentowych przez FED w 2016 r. Chociaż tutaj ostatnie dni pokazują, że największe instytucje zaczynają pomału zgadzać się z tym, co wskazywała mediana oczekiwań członków FED, czyli 4 podwyżkami w nowym roku. W krótkim terminie kluczowy może, zatem okazać się dopiero komunikat po grudniowym posiedzeniu. Im bardziej konsekwentna będzie aprecjacja dolara przed 16 grudnia, co wydaje się prawdopodobne, tym większe pojawi się prawdopodobieństwo krótkiej, ale wyraźniejszej korekty po tej dacie.

Korona szwedzka z największymi stratami

Dzisiaj dolar najwyraźniej zyskuje względem korony szwedzkiej, co jest wynikiem słabszych danych ze Szwecji, jakie poznaliśmy dzisiaj rano. Indeks zaufania konsumentów nieoczekiwanie spadł w listopadzie do 95,8 pkt. z 98,8 pkt., w dół poszedł też indeks zaufania w sektorze przetwórczym (do 107,6 pkt. z 112,0 pkt.), oraz nieco gorsze były też dane nt. inflacji producenckiej (spadek w październiku o 1,8 proc. r/r).

To stało się wyraźnym pretekstem do korekty SEK, zwłaszcza, że w ubiegłym tygodniu ta waluta zachowywała się relatywnie dobrze. Przed nami jeszcze dane nt. bilansu handlowego w czwartek i sprzedaży detalicznej w piątek. W kontekście lepszych perspektyw dla dolara przed grudniowym posiedzeniem FED może to dać pretekst do wybicia konsolidacji z ostatnich dwóch tygodni, czyli wyjścia na nowe szczyty USD/SEK ponad 8,7651-69.

Turecka lira zagrożona ze strony Rosji

Dolar nadal wyraźnie zyskuje też do tureckiej liry, co tłumaczą ostatnie informacje nt. zestrzelenia rosyjskiego bombowca, oraz brak podwyżki stóp procentowych przez Bank Turcji.

Spekulacje na temat EBC

Dzisiaj największą uwagę przykuwa jednak EUR/USD, który tanieje po tym jak na rynku pojawiły się nowe spekulacje nt. możliwych działań ECB w grudniu.

Agencja Reuters powołując się na źródła w banku centralnym dała do zrozumienia, że cały czas rozważane są różne opcje, w tym te mało dyskutowane, jak chociażby stopniowane obciążenia dla banków komercyjnych deponujących środki w ECB, co miałoby je zachęcić do zwiększenia akcji kredytowej.

Pojawiły się też informacje, że na wewnętrznych spotkaniach była też poruszana kwestia kupowania pakietów tzw. złych kredytów od banków komercyjnych, co byłoby jednak dość radykalnym posunięciem i pokazującym rynkom finansowym, że sytuacja jest bardzo zła. Cały artykuł sugeruje jednak, że grudniowa decyzja może nie być dla ECB łatwa w kwestii wypracowania wspólnego kompromisu we własnym gronie, a także skutecznej odpowiedzi na problem zbyt niskiej inflacji i ryzyko powtórzenia scenariusza japońskiego.

Technicznie potencjalny klin spadkowy na EUR/USD jeszcze obowiązuje, ale jego nieudana próba wybicia, jaka miała miejsce dzisiaj nad ranem pokazuje raczej, że jest to scenariusz, który będzie trudny w realizacji. We wcześniejszych komentarzach zwracaliśmy wprawdzie uwagę, że część kwestii, które może zapowiedzieć ECB w grudniu jest już zdyskontowana przez rynek, ale dzisiejsze spekulacje z ECB pokazują, że bank może wyciągnąć mocniejsze działa (stopniowane obciążenia dla depozytów banków komercyjnych, oraz zakupy złych kredytów) i jednak zaskoczyć rynki. Tym samym do 3 grudnia może być nerwowo. Do tego dochodzi też możliwa psychoza terroru w największych europejskich miastach, która ujemnie wpłynie na przedświąteczny sezon zakupów.

Tym samym bezpieczniej jest założyć, że spadki EUR/USD zatrzymają się dopiero w strefie 1,0462-1,0520 wyznaczanej przez tegoroczne minima, o ile te nie zostaną naruszone.

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)