Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Dolar będzie kosztował więcej niż cztery złote. To tylko kwestia czasu

0
Podziel się:

Sprawdź, ile będzie trzeba zapłacić za euro, dolara i franka szwajcarskiego w najbliższych miesiącach.

Marek Belka, prezes NBP
Marek Belka, prezes NBP (Michal Dyjuk/REPORTER)

Do tej pory zmiana rządu nie zaważyła za bardzo na kursie naszej waluty, ale wkrótce może się to zmienić. Eksperci przewidują, że w przyszłym roku nowa Rada Polityki Pieniężnej obniży główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 1 procent. Ta sensacyjna prognoza to doskonała wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych, ale już nie dla złotego.

Wygrana PiS w wyborach parlamentarnych, zbliżające się podwyżki stóp procentowych w USA, a do tego ważne zapowiedzi przedstawicieli banków centralnych w Europie. Te wydarzenia nie pozostają bez wpływu na złotego. Jest bardzo prawdopodobne, że przełom 2015 i 2016 roku upłynie pod znakiem słabości polskiej waluty wobec dolara.

Zdaniem analityków, z którymi rozmawiał money.pl, kurs amerykańskiej waluty powyżej poziomu 4 złotych to w zasadzie kwestia czasu. - Generalnie nasza prognoza zakłada, że przez cały 2016 rok dolar będzie kosztował więcej niż cztery złote - mówi w money.pl Dorota Strauch, analityk walutowy z Raiffeisen Polbanku.

Analitycy są nieco bardziej optymistyczni, jeżeli chodzi chodzi o zachowanie złotego wobec euro i franka. Osoby spłacające kredyty w szwajcarskiej walucie będą ich zdaniem mogły nieco odetchnąć, bo jej kurs spadnie.

Źródło: money.pl. *Średnia prognoz analityków dla złotego wobec głównych walut za 1 miesiąc (1M), 3 miesiące (3M) i 6 miesięcy (6M).

Polityka ma teraz duży wpływ na złotego

Spore zamieszanie na rynku walutowym w Polsce spowodowały niedawne wybory parlamentarne. - Ostatnie expose premier Beaty Szydło pokazało, że należy oczekiwać zwiększenia wydatków z kasy państwa i tym samym wyższego deficytu. Dla inwestorów zagranicznych to negatywny sygnał, który nie będzie sprzyjał umocnieniu złotego - zauważa Dorota Strauch.

Wtóruje jej Marcin Kiepas, analityk walutowy z firmy brokerskiej Admiral Markets. - Cieniem na notowaniach złotego będzie też kłaść się niepewność związana z osobą nowego prezesa NBP i obawy przed politycznym uzależnieniem banku centralnego od rządu - uważa Marcin Kiepas.

Co ciekawe, wśród ekonomistów zaczął ostatnio dominować pogląd, że najprawdopodobniej nowa Rada Polityki Pieniężnej zamiast - jak prognozowano do tej pory - rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych, zdecyduje się na kolejne cięcia. Będzie za tym przemawiać przedłużająca się deflacja w Polsce, a także niezadowalający poziom wzrostu gospodarczego.

- Oczekuję, że RPP jednorazowo obniży stopy procentowe o 0,50 punktu procentowego, sprowadzając główną z nich do 1 procenta. Ta decyzja automatycznie przesunie perspektywę przyszłych podwyżek stóp w Polsce przynajmniej na jesień 2017 - uważa Marcin Kiepas.

Jeżeli oczekiwania ekonomistów się potwierdzą, będzie to spora sensacja. Warto zauważyć, że RPP w obecnej kadencji już obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 1,5 procent i bardzo długo powszechnie uważano, że to koniec cięć.

Źródło: money.pl na podstawie danych NBP.

Perspektywa niespodziewanych obniżek stóp procentowych będzie działać na niekorzyść polskiej waluty. Według analityków osłabienie będzie szczególnie widoczne wobec dolara.

Dolar będzie kosztował więcej niż 4 złote

W ciągu ostatnich 12 miesięcy złoty osłabił się wobec dolara o prawie 20 procent i trzymał się blisko granicy 4 złotych, ale jej nie przekroczył. Ta bariera raczej na pewno zostanie jednak przełamana. A to dlatego, że inwestorzy oczekują, iż obniżce stóp procentowych w Polsce będą jednocześnie towarzyszyć ich podwyżki w USA. Pierwsza od ponad dziewięciu lat podwyżka za oceanem jest spodziewana już w grudniu. To będzie powodować dalsze umocnienie amerykańskiej waluty wobec euro, a więc również wobec złotego.

Wśród analityków, z którymi rozmawiał money.pl, wszyscy są zgodni, że dolar będzie kosztował więcej niż 4 złote.

Prognozy kursu złotego wobec dolara (zł)
Analityk Instytucja Kurs 19.11 Prognoza 1M Prognoza 3M Prognoza 6M
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 3,97 4,00 4,05 4,08
Marcin Kiepas Admiral Markets 3,97 4,00 4,08 4,08
Mateusz Adamkiewicz HFT Brokers 3,97 4,05 4,00 4,10
Bartosz Sawicki TMS Brokers 3,97 3,98 4,01 3,98
ŚREDNIA 3,97 4,01 4,04 4,06

Źródło: money.pl na podstawie prognoz analityków.

Trzeba przyznać, że prognozy polskich analityków dotyczące kursu złotego wobec dolara są i tak bardzo ostrożne. W tym roku pojawiły się już prognozy banku inwestycyjnego Goldman Sachs, którego ekonomiści wskazali, że wiosną 2016 roku za dolara będzie trzeba zapłacić 4,36 złotego! Co więcej, według nich może dojść do sytuacji, gdy dolar będzie kosztował więcej niż euro, za które będzie trzeba zapłacić tylko 4,14 złotego.

Frank szwajcarski będzie tańszy. Co z euro?

Według analityków złoty ma za to szansę nieco umocnić się wobec euro, a przede wszystkim franka szwajcarskiego. Nie będzie to jednak wynikiem siły złotego, a słabości wspomnianych walut.

Odnosi się to zwłaszcza do franka szwajcarskiego, o którym władze banku centralnego Szwajcarii coraz częściej mówią, że wciąż jest zbyt mocny. Kilka dni temu szef Banku Szwajcarii, Thomas Jordan, powiedział, że bank chce nadal osłabiać narodową walutę.

- Złoty ma największe szanse umocnić się do franka. Oczekuję osłabienia szwajcarskiej waluty na rynkach globalnych, co będzie stanowić przeciwwagę do wymienionych wyżej czynników tworzących presję podażową na złotym - mówi Marcin Kiepas.

Średnia prognoz analityków wskazuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy frank może potanieć nawet o 18 groszy.

Prognozy kursu złotego wobec franka szwajcarskiego (zł)
Analityk Instytucja Kurs 19.11 Prognoza 1M Prognoza 3M Prognoza 6M
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 3,90 3,89 3,85 3,75
Marcin Kiepas Admiral Markets 3,90 3,91 3,91 3,82
Mateusz Adamkiewicz HFT Brokers 3,90 3,85 3,80 3,80
Bartosz Sawicki TMS Brokers 3,90 3,87 3,74 3,52
ŚREDNIA 3,90 3,88 3,83 3,72

Źródło: money.pl na podstawie prognoz analityków.

Według Marcina Kiepasa słabość złotego nie pozwoli polskiej walucie wyraźnie umocnić się wobec euro, przynajmniej na początku 2016 roku. - Dlatego w pierwszej połowie 2016 roku euro pozostanie na wysokich poziomach oscylując w przedziale 4,20-4,30 złotego. W drugiej ten przedział ma szansę przesunąć się o 10 groszy w dół - uważa Marcin Kiepas.

Prognozy kursu złotego wobec euro (zł)
Analityk Instytucja Kurs 19.11 Prognoza 1M Prognoza 3M Prognoza 6M
Dorota Strauch Raiffeisen Bank 4,24 4,20 4,25 4,20
Marcin Kiepas Admiral Markets 4,24 4,25 4,28 4,20
Mateusz Adamkiewicz HFT Brokers 4,24 4,20 4,17 4,15
Bartosz Sawicki TMS Brokers 4,24 4,18 4,14 4,10
ŚREDNIA 4,24 4,21 4,21 4,16

Źródło: money.pl na podstawie prognoz analityków.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)