Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Stronie popytowej na GPW wciąż brakuje silnych argumentów

0
Podziel się:

Podczas ostatniej sesji tygodnia możemy liczyć na uspokojenie nastrojów i próbę poszukiwania argumentów do kontynuacji krótkoterminowego odreagowania w górę.

Stronie popytowej na GPW wciąż brakuje silnych argumentów

Po dwóch wzrostowych sesjach i powrocie indeksu WIG20 powyżej poziomu 2 tys. pkt., popytowi zabrakło determinacji do dalszych działań. Mimo, że koniunktura zewnętrzna wciąż sprzyja, na warszawskiej giełdzie utrzymuje się niepewność wobec akcji banków i walorów sektora energetycznego. To właśnie nie najlepsze zachowanie tych sektorów spowodowało, iż GPW w końcówce tygodnia ponownie wykazuje relatywną słabość wobec rynków akcji Europy Zachodniej.

Indeks WIG20 mimo wczorajszego obsunięcia z zapasem utrzymał się powyżej psychologicznego poziomu 2 tys. pkt. Pozytywnie należy ocenić fakt, iż zniżka odbyła się przy spadku wartości obrotów, które wśród blue chips wyniosły tylko 464 mln zł i 600 mln zł na całym rynku. Wstrzymywanie się inwestorów z dokonywaniem transakcji podczas spadków sugeruje korekcyjny charakter wczorajszej zniżki.

Podczas ostatniej sesji tygodnia możemy liczyć na uspokojenie nastrojów i próbę poszukiwania argumentów do kontynuacji krótkoterminowego odreagowania w górę. Wariant przejścia rynku w tendencję boczną też byłby wskazanym rozwiązaniem, gdy umocniona zostałaby strefa technicznego wsparcia w rejonie wspomnianego poziomu 2 tys. pkt. Dopiero jednak po powrocie wyczekiwanego większego kapitału, będzie można liczyć na skuteczny atak WIG20 na pierwszy techniczny opór znajdujący się na poziomie 2.070 pkt. (linia trendu spadkowego).

Blisko decydujących rozstrzygnięć na sWIG80

Blisko zakończenia trwającej już 6 miesięcy tendencji bocznej, jest indeks opisujący koniunkturę wśród najmniejszych spółek warszawskiego parkietu. Barometr sWIG80 po zniżce w pierwszej połowie listopada br. ponownie balansuje na poziomie głównej linii trendu wzrostowego znajdującej się na poziomie 13,2 tys. pkt. Do argumentów za wybiciem w górę z obszaru dotychczasowej konsolidacji zaliczyć możemy informację o wyższej aktywności OFE w ubiegłym miesiącu.

Poprawie koniunktury w końcówce roku powinny również sprzyjać opublikowane wczoraj dane GUS na temat sprzedaży detalicznej. Sprzedaż za październik pozytywnie zaskoczyła rynek, notując wzrost o 0,8 proc. rok do roku wobec prognozy 0,4 proc. Pojawiły się również perspektywy dalszej poprawy w kolejnych miesiącach, które pozytywnie będą rzutowały na dynamikę polskiego PKB. Gorzej od prognoz wypadła natomiast dynamika produkcji, szczególnie budowlano-montażowej, która zanotowała spadek o 5,2 proc. rok do roku.

Wall Street w dobrej formie, martwią ceny surowców

Inwestorzy za oceanem analizują obecnie słowa Fed zawarte w podsumowaniu ostatniego posiedzenia i oswajają się z wizją podwyżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Dolar kontynuuje proces umocnienia wobec euro. Graczy powinny jednak martwić dalsze spadki cen surowców, które wskazują na niewystarczający popyt, szczególnie z chińskiej gospodarki. Miedź po zdecydowanym przełamaniu poziomu 5 tys. dolarów za tonę, w tym tygodniu kontynuowała przecenę w rejon 4,6 tys. dolarów za tonę, co oznacza nowe minimum trendu spadkowego.

Wielton – niższa rentowność, mimo wzrostu przychodów

Udział Wieltonu w polskim rynku rejestracji nowych przyczep i naczep o masie powyżej 3,5 tony wzrósł w okresie styczeń-październik do 14,89 proc. z 13,82 proc. w analogicznym okresie 2014 roku - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego, powołując się na dane CEP.

Producent naczep w trzecim kwartale bieżącego roku wykazał wzrost sprzedaży o ok. 10 proc. rok do roku. Jednak słabiej spółka radzi sobie z utrzymaniem rentowności. Gorsza koniunktura na rynkach wschodnich, wyższe koszty finansowe z powodu przejęć, negatywnie przełożyły się na zyski Wieltonu. Osiągnięcia na poziomie netto okazały się gorsze od oczekiwań. Spółce sprzyja koniunktura na rynku motoryzacyjnym, a wyższy udział w polskim rynku rejestracji nowych przyczep powinien przełożyć się na dalszy wzrost przychodów. Jednak do czasu poprawy rentowności, kurs spółki prawdopodobnie pozostanie w fazie spadkowej korekty.

GTC – realizacja zapowiadanej strategii

GTC kupiło w Budapeszcie budynek biurowy Duna Tower za 52,15 mln euro - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Już podczas prezentacji wyników finansowych za trzeci kwartał 2015 roku, zarząd wspomniał, iż czeka na wydanie pozwolenia na budowę kolejnych obiektów oraz powierzchni biurowych i handlowych w Budapeszcie, Bukareszcie i Belgradzie. Dzięki wsparciu kapitałowemu przez fundusz Lone Star i z sukcesem przeprowadzonej emisji akcji, GTC ma zapewnione finansowanie nowych projektów i przejęć. Zakup budynku biurowego Duna Tower sfinalizowany został ze środków własnych. Budynek ma zostać zmodernizowany i następnie ponownie wynajęty z wyższą stopą obłożenia.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)