Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG nie chce inwestować w kopalnie węgla

0
Podziel się:

Spółka chce jak najszybciej zakończyć renegocjacje kontraktu z Gazpromem na temat obniżki cen gazu.

PGNiG nie chce inwestować w kopalnie węgla
(United Nations Photo/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo che się rozwijać w kierunkach związanych z poszukiwaniem i wydobyciem gazu i nie planuje inwestycji w kopalnie węgla. Prowadzi rozmowy z Gazpromem na temat obniżki cen gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi rozmowy z Gazpromem zarówno na poziomie regularnych negocjacji jak i uczestnictwa w arbitrażu i chce jak najszybciej doprowadzić do zakończenia tego procesu, poinformował prezes Mariusz Zawisza.

- Na dziś funkcjonujemy w dwóch fazach równolegle, w arbitrażu i poza arbitrażem - powiedział prezes spółki Mariusz Zawisza podczas konferencji prasowej. - Naszą aspiracją jest jak najszybsze zamknięcie negocjacji, z korzyścią dla wszystkich interesariuszy - podkreślił prezes.

Zapytany o wpływ planowanego otwarcia terminala LNG w Świnoujściu na rozmowy, Zawisza powiedział, że obie strony biorą pod uwagę, że PGNiG ma możliwość pozyskiwania gazu z alternatywnych źródeł.

PGNiG rozpoczęło rozmowy z Gazpromem na temat zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego w listopadzie ubiegłego roku. W maju rozpoczęła się procedura arbirtażu.

PGNiG niezainteresowany wydobyciem węgla

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie jest zainteresowane sektorem wydobycia węgla kamiennego - poinformował prezes spółki Mariusz Zawisza. - My chcemy się rozwijać w kierunkach związanych z poszukiwaniem i wydobyciem gazu, organicznie i przez akwizycje. Drugi kierunek to sieci ciepłownicze. Nie specjalizujemy się w wydobyciu węgla kamiennego i nie czujemy w tym kompetencji - dodał.

Zwrócił uwagę, że węgiel jest wręcz paliwem konkurencyjnym dla tego, w którym specjalizuje się PGNiG.

Pod koniec września Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do Towarzystwa Finansowego Silesia. Zgodnie z zamierzeniem rządu TF Silesia, które przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, ma stać się podstawą silnej grupy paliwowo-energetycznej. Polska Grupa Energetyczna (PGE)
i Energa wyraziły zainteresowanie budowaniem wspólnego przedsięwzięcia. Rozpoczęcie analiz w tej sprawie ogłosiła także spółka PGNiG Termika.

Notowania tygodniowe akcji PNiG

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)