Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WIG20 jednak na plusie. KGHM pod dużą presją

0
Podziel się:

W komentarzu money.pl zobacz, jak przebiegła wtorkowa sesja na GPW.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Indeks WIG20 pod koniec sesji zdołał wyjść "nad kreskę", jednakże gdyby nie mocna przecena KGHM w ostatnich minutach sesji, wynik byłby jeszcze lepszy. Na razie wiadomo tylko, że do siedziby spółki zawitali agenci ABW.

Indeks WIG20 zyskał we wtorek 0,11 procent plasując się na poziomie 2113 punktów. Zielony kolor to zasługa ostatnich minut sesji na warszawskiej giełdzie.

Wśród największych spółek notowanych na GPW, najciekawszą spółką pod koniec sesji był KGHM. Na rynek napłynęły bowiem informacje, że agencji ABW weszli do siedziby spółki i zabezpieczają oni dokumentację związaną z inwestycjami firmy w latach 2010-2015. Kurs akcji zareagował błyskawicznym spadkiem notowań o ponad 2 procent tuż przed 16:30. Ostatecznie wartość KGHM spadła podczas dzisiejszej sesji sesji o 2,03 procent.

Najgorszą spółka w indeksie była Bogdanka. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na wyniki kwartalne, które zostaną opublikowane w czwartek. Wielką niewiadomą jest również los spółki pod skrzydłami nowego inwestora.

Zobacz, jak wyglądała wtorkowa sesja na GPW

Na minusie sesję zakończył indeks mWIG40. Tracił dzisiaj m.in. Getin Noble Bank po tym jak wczoraj KNF opublikował nowe zalecenia dotyczące dodatkowych wymogów kapitałowych oraz zatrzymania zysku w spółce.

Europejskie giełdy również zakończyły wtorkowy handel na minusie. Najwięcej straciły indeksy z półwyspu iberyjskiego. O niespełna procent w dół poszedł niemiecki DAX, francuski CAC oraz brytyjski FTSE100.

Notowania europejskich indeksów we wtorek

Powodem spadków na parkiecie w Londynie był nieco słabszy odczyt PKB Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał. Według najnowszych danych tamtejsza gospodarka urosła w tym okresie o 2,3 procent rok do roku, wobec prognozowanych 2,4 procent rok do roku.

Na lekkim minusie nadal znajdują się najważniejsze indeksy na Wall Street. Inwestorom nie spodobały się popołudniowe dane z gospodarki USA. Nieco słabiej od oczekiwań wypadł wstępny odczyt indeksu PMI dla usług oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board.

Lepiej rok do roku wypadły w trzecim kwartale wyniki Forda, jednakże nie zostały one przyjęte z entuzjazmem przez rynek. Spółka wprawdzie zarobiła więcej, ale zawdzięcza to rynkowi północno-amerykańskiemu. Łącznie na pozostałych kontynentach spółka odnotowała stratę. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

_ _Aktualizacja: 15:42

Wtorkowe dane z USA nie zmienią decyzji Fed

Przemysław Ławrowski

Podobnie jak w poniedziałek, na inwestorach temat wyborczy nie robi wielkiego wrażenia. Polski rynek akcji ponownie zwraca się ku globalnym wydarzeniom. Pierwsze na liście jest posiedzenie Fed, którego efekty poznamy w środę wieczorem. Na razie jednak inwestorzy poznali dane z USA, w tym wyniki Forda.

Na razie graczom wystarczyć musi garść danych zza Oceanu. Opublikowany o 13:30 odczyt dotyczący zamówień we wrześniu wyniósł zgodnie z oczekiwaniami -1,2 procent. Mamy zatem do czynienia ze spowolnieniem dynamiki spadków. Nieco słabiej od oczekiwań wypadł wstępny odczyt indeksu PMI dla usług oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board. Dane te nie będą miały kluczowego wypływu na decyzję Fed.

Indeksy giełd na Wall Street rozpoczęły wtorkową sesję na lekkim minusie. Najwięcej traci S&P500. Przed sesją poznaliśmy wyniki Forda. Spółka zaprezentowała dobre dane za trzeci kwartał, głównie dzięki wzrostowi na rynku Ameryki Północnej. Zysk netto wyniósł 1,9 mld dolarów wobec 1,1 mld dolarów w analogicznym okresie rok wcześniej. Firma potwierdziła swoją całoroczną prognozę zysku na poziomie od 8,5 do 9,5 mld dolarów.

Notowania europejskich indeksów we wtorek

Warszawska giełda notuje w środę popołudniu lekkie spadki. Radzi sobie tym samym nieco lepiej od pozostałej europejskiej stawki.

_ _Aktualizacja: 13:22

GPW: Inwestorzy preferują mniejsze spółki

Damian Słomski

Na półmetku handlu do głosu dochodzą sprzedający akcje. Większość blue chipów jest pod kreską. Kurs WIG20 spadł nawet minimalnie poniżej 2100 pkt, co oznacza około 0,5 proc. przecenę.

W dalszym ciągu najmocniej w dół cięgnie notowania Bogdanka. Niepokój wśród inwestorów wywołuje zbliżający się termin publikacji wyników. Znakiem zapytania jest też przyszłość pod skrzydłami nowego inwestora. Czytaj więcej na ten temat...

Tracą akcje największych banków, po tym jak szef KNF poinformował, że 3/14 badanych banków nie będzie mogło wypłacić dywidendy za 2014 i 2015 rok. Kilka dni temu Komisja zaleciła też bankom zaangażowanym w kredyty frankowe utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego.

Spadają notowania głównie dużych spółek. WIG20 chwilę przed 13:00 spadł nawet minimalnie poniżej 2100pkt. Mniejsze zgrupowane w sWIG80 zyskują na wartości. Indeks jest blisko dziennych maksimów. Na wyróżnienie zasługuje ACE (+8 proc.) - na 100 proc. akcji spółki zostało ogłoszone wezwanie przez Grupo Industrial Saltillo.

Przebieg wtorkowej sesji na giełdzie w Warszawie

Niezmiennie pod kreską są też indeksy pozostałych najważniejszych giełd regionu. Niecałe 0,5 proc. traci brytyjski FTSE100, po tym jak minimalnie gorzej od oczekiwań wypadły dane na temat wzrostu gospodarczego na Wyspach. Prognozy zakładały wzrost PKB rok do roku o 2,4 proc. a odczyt był na poziomie 2,3 proc.

Kolejne publikacje będą dotyczyć już tylko USA. Na dwie godziny przed startem sesji na Wall Street kontrakty terminowe sugerują minimalne spadki.

Aktualizacja: 9:56

Giełdy w Europie na minusie. Spokojniej na GPW

Autor: Damian Słomski

Giełdy w Europie tracą na starcie wtorkowej sesji. Względny spokój zachowują krajowi inwestorzy. Słabo wśród krajowych blue chipów wygląda Bogdanka.

Węglowa spółka w pierwszej godzinie handlu zamykała stawkę spółek z WIG20. Jej akcje tracą 2,5 proc. przy obrotach sięgających 1 mln zł. Po drugiej stronie rynku jest przejmująca ją Enea, która zyskuje ponad 1 proc. Zmienność na pozostałych blue chipach jest niewielka. Przekłada się to na dosyć płaskie otwarcie indeksu, który balansuje przy granicy 2100 pkt.

Obserwuj wtorkowe notowania indeksu WIG20

Niewielki spadek notowań plasuje rodzimą giełdę w czołówce europejskich parkietów. Blisko 0,5 proc. tracą niemiecki DAX i francuski CAC40. Reszta indeksów radzi sobie jeszcze gorzej.

Zmianę kierunku w trakcie sesji może utrudniać brak znaczących danych makro. Wyjątkiem jest jedynie PKB w Wielkiej Brytanii. Dopiero na drugą część sesji zaplanowane są publikacje za Oceanem.

Spadki zapoczątkowały giełdy azjatyckie. Przez większość czasu pod kreską była giełda w Szanghaju. Z kolei japoński Nikkei225 stracił prawie 1 proc. Tamtejsi inwestorzy ustawiają się już pod zaplanowane na piątek posiedzenie banku centralnego Japonii, który może po dłuższej przerwie wprowadzić nowe stymulanty.

_ _Aktualizacja: 26-10-2015 godz. 22:52

Inwestorzy pogodzeni z wynikami wyborów

Autor: Damian Słomski

Wiemy już kto będzie rządził przez najbliższe 4 lata, ale to nie koniec emocji związanych z wyborami. Na cenzurowanym jest przede wszystkim sektor finansowy i energetyka. We wtorek warto też śledzić informacje płynące z USA. Przed nami ważne dane makro i wyniki znanych spółek.Poniedziałkowa sesja na GPW nie przyniosła wielkich zmian wartości głównych indeksów. To wbrew pozorom ważna informacja na przyszłość - to sygnał, że giełda już pogodziła się ze zmianą rządu. Co więcej, ten fakt został już uwzględniony w dużej mierze w wycenach. Widać to po porównaniach z innymi rynkami akcji w Europie.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia WIG20 zdecydowanie odstawał od konkurentów z regionu. Podczas gdy niemiecki DAX zyskał prawie 7 proc., krajowe blue chipy są pod kreską. Te kilka punktów procentowych różnicy można potraktować jako efekt niepewności związanej z wyborami.

Ostatnie notowania WIG20 na tle niemieckiej i francuskiej giełdy

Teraz uwaga inwestorów skupi się na spekulacjach dotyczących składu rządu, przede wszystkim na stanowiskach ministrów gospodarki, finansów czy skarbu państwa. Ważne będą wypowiedzi przedstawicieli PiS-u w kontekście obietnic składanych w kampanii. Spora część rynku ma nadzieję, że nowy rząd będzie odpowiedzialny i nie będzie starał się za wszelką cenę wprowadzić swoich planów w życie. To mogłoby się fatalnie skończyć dla finansów publicznych i w efekcie dla rozwoju gospodarczego.

Warto w tym kontekście obserwować notowania banków. W poniedziałek były one pod presją, choć nie koniecznie było to spowodowane wynikami wyborów. Do gry włączyła się KNF, która kilku bankom zaleciła podniesienie kapitałów.

Daje o sobie znać też energetyka. W poniedziałek PGE zyskała aż 4 proc. Dobrze radziły sobie też najwięksi konkurenci, a wszystko jak się wydaje w nadziei na porzucenie pomysłów konsolidacji energetyki z bankrutującymi kopalniami.

Nie samymi wyborami żyje inwestor

Emocje związane z wyborami będą powoli opadać, a wraz z tym większy wpływ na notowania na GPW będzie mieć otoczenie. W kalendarzu na wtorek znowu nie będziemy mieć zbyt wielu ciekawych danych z Europy. Na uwagę zasługują jedynak wstępne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale. Według prognoz analityków PKB na Wyspach wzrosło rok do roku o 2,4 proc. Takie samo tempo rozwoju obserwowaliśmy w drugim kwartale.

Reszta danych napłynie zza Oceanu. Mowa głównie o zamówieniach na dobra trwałego użytku i indeksach: PMI dla usług, zaufania konsumentów Conference Board i Fed z Richmond. Rozpocznie się też posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, które zwieńczy ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w środę o godzinie 19:00 czasu polskiego.

Większość obserwatorów nie podejrzewa by Rezerwa Federalna zdecydowała się na podwyżkę tak szybko. W związku z tym uwaga inwestorów z Wall Street skupia się raczej na sezonie wyników kwartalnych. Wtorek pod tym względem zapowiada się bardzo interesująco. Jeszcze przed sesją wyniki poda Ford. Wszystko wskazuje na to, że producent będzie miał się czy pochwalić. Od miesiąca kurs akcji spółki rośnie niemal nieprzerwanie, zyskując w sumie blisko 20 proc. Późnym wieczorem światło dzienne ujrzy raport Apple i Twittera. W ich przypadku nastroje posiadaczy akcji nie są tak dobre, choć specjalnych obaw o wyniki też nie widać.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)