Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji. Europa wraca do rozmów o pożyczce

0
Podziel się:

Z greckimi władzami spotkają się przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej, a także funduszu, z którego Ateny dostaną kolejny pakiet finansowy.

Pomoc dla Grecji. Europa wraca do rozmów o pożyczce
(PAP/EPA)

Eksperci z Brukseli powracają do Aten na rozmowy o nowej pożyczce. Z greckimi władzami spotkają się przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej, a także funduszu, z którego Ateny dostaną kolejny pakiet finansowy. Ma on wynieść około 86 miliardów euro.

By możliwe było rozpoczęcie rozmów w sprawie nowej pożyczki, grecki parlament musiał przyjąć najpilniejsze reformy. Zrobił to w ubiegłym tygodniu i w czwartek, 23 lipca, nad ranem. I choć nie ma wśród nich przepisów ograniczających przechodzenie na wcześniejszą emeryturę, czego domagał się euroland, Komisja Europejska zdecydowała się na negocjacje z Grecją.

Na przyjęcie pozostałych reform Ateny dostały czas do jesieni. - Po miesiącach impasu rozmowy zostały wznowione. Jestem przekonany, że uda nam się zakończyć negocjacje w sprawie nowego pakietu finansowego w drugiej połowie sierpnia - mówił kilka dni temu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Pierre Moscovici.

Wciąż otwarte pozostaje pytanie co z olbrzymim greckim długiem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależnia udział w nowym pakiecie finansowym od decyzji, które pomogą Grekom ulżyć w zadłużeniu. Euroland do tej pory nie chciał się zgodzić na redukcję długu.

Na co zgodziły się Ateny?

Grecy muszą się w zamian za pożyczkę przygotować na zaciśnięcie pasa. W planie naprawczym znalazły się zapisy o ujednoliceniu systemu stawek od towarów i usług w wysokości 23 procent. Podniesione mają zostać VAT od restauracji (obecnie obowiązuje 13-procentowa stawka) oraz od produktów podstawowych, prądu, wody i hoteli, który wynosiłby 13 procent.

Grecki rząd zaproponował również podwyższenie podatku od firm żeglugowych oraz zniesienie ulg podatkowych dla wysp, poczynając od tych najbogatszych i najbardziej popularnych wśród turystów. Te środki miałyby stopniowo zacząć wchodzić w życie w październiku i w pełni obowiązywać do końca 2016 roku. Ulgi zostaną utrzymane jedynie na najbardziej odległych wyspach.

Wśród propozycji znalazło się także podniesienie wieku emerytalnego do 67 lub minimum 62 lat. Proces ten ma przebiegać stopniowo do 2022 roku.

Przewidziano również deregulację niektórych zawodów, m.in. inżynierów i notariuszy. Władze Atenach zaproponowały także zmniejszenie wydatków wojskowych o 300 milionów euro do końca 2016 roku i ustalenie sztywnego harmonogramu prywatyzacji.

Rząd zgodził się sprzedać pozostające udziały państwa w greckiej spółce telekomunikacyjnej OTE, której głównym akcjonariuszem jest Deutsche Telekom. Zapowiedziano też przetargi w sprawie prywatyzacji portów w Pireusie i Salonikach do października tego roku. Grecy mają też wdrożyć przepisy usprawniające ściągalność podatków poprzez reorganizację systemu pobierania danin publicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)